Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kupa po kawie – dlaczego po kawie chce się nam kupę?

Kupa po kawie – dlaczego po kawie chce się nam kupę?
Z pewnością część osób, która pije regularnie kawę, spotkała się z sytuacją, kiedy to musiała wybierać pomiędzy ulubionym napojem a "stabilnością" jelit. Przecież nie zawsze warunki sprzyjają temu, żeby po wypiciu filiżanki kawy szukać toalety.

Ten kawowy efekt jest dość powszechny, ale mimo to nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Czy wynika to z faktu, że zwykle jest to pierwsza rzecz, jaka rano wędruje do naszego żołądka? Czy może chodzi o efekt pobudzający? Spróbujmy ten temat przeanalizować.

Predyspozycje ku temu będą miały szczególnie osoby borykające się z problemami związanymi z układem trawiennym, zaburzeniami wydzielaniu kwasu żołądkowego itp. Nie znaczy to jednak, że i całkiem zdrowa osoba po wypiciu kawy na czczo, nie będzie szukała toalety…

Skąd ten efekt?

Kawa, zarówno zwykła jak i bezkofeinowa, zwiększa w naszym organizmie produkcję hormonu gastryny, który z kolei wytwarza więcej kwasu żołądkowego, czym przyspiesza trawienie. Ten kwas żołądkowy rozkłada białka zawarte w pożywieniu i pomaga organizmowi wchłaniać witaminy. Zabija również wiele bakterii, które naturalnie występują w żywności, chroniąc nas tym przed infekcjami. To właśnie dlatego osoby mające zaburzenia związane z wydzielaniem kwasu żołądkowego, mogą być bardziej narażone na infekcje w układzie pokarmowym. Sama gastryna zwiększa ruchliwość żołądka, pomagając w ten sposób ubijać pokarm i ostatecznie opróżniać żołądek. W mniejszym stopniu gastryna zwiększa także ruchliwość górnego jelita cienkiego i pęcherzyka żółciowego.

Zarówno niski, jak i wysoki poziom gastryny, może być niebezpieczny dla zdrowia. W łagodnych przypadkach mogą się pojawić biegunki, a w cięższych wrzody żołądka i jelita cienkiego.

Podsumowanie

Wszyscy wiedzą, że kawa wypita rano może się skończyć szybką wizytą w toalecie, ale nikt nie wie dlaczego. Sam mechanizm nie jest dokładnie zbadany, ale prawdopodobnie chodzi o zwiększenie częstotliwości skurczów narządów wewnętrznych, które przyspieszają ruchy jelit. Nie ma znaczenia, czy jest to kawa tradycyjna czy bezkofeinowa. Tak samo nie ma znaczenia, czy będzie to kawa gorąca czy letnia. Nie każdy też doświadczy takiego działania kawy. 

Pić czy nie pić?

Czy w związku z tym należałoby unikać picia kawy? Niekoniecznie. Najczęściej wystarczy znaleźć odpowiednią dawkę kawy, po której nasze jelita funkcjonują normalnie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.