Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto kontrolować ilość wypijanej wody?

Dlaczego warto kontrolować ilość wypijanej wody?
Stwierdzenie, że trzeba pić odpowiednią ilość wody każdego dnia, jest tak oklepane, że pomimo rzekomej świadomości, wiele osób i tak o tym zapomina. W rezultacie wchodzą w stan łagodnego odwodnienia i nawet o tym nie wiedzą. Ciało ludzkie składa się w większości z wody, co pokazuje, jak ważne dla zdrowia jest środowisko płynne. Nawodnienie jest tak ważne, że nawet łagodne odwodnienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Według badań odwodnienie na poziomie do 2%, czyli poziom odwodnienia, przy którym nie czujesz jeszcze pragnienia, może powodować zmęczenie, obniżony nastrój i ból głowy.

Dlaczego warto pić wodę? Jakie to ma znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia? Czym ryzykujesz, pijąc zbyt mało płynów?

Ryzyko zakrzepów

Zakrzepy krwi blokują naczynia krwionośne i pozbawiają tkanki tlenu oraz blokują przepływ krwi przez tętnicę lub żyłę. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy zakrzepy krwi przenoszą się w inne miejsca. Na przykład zakrzep krwi, który tworzy się w żyle w nodze, może przedostać się do płuc, co już stanowi zagrożenie dla życia. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego ryzyka jest picie większej ilości wody. Woda rozrzedza krew, więc istnieje mniejsze ryzyko powstania skrzepu i zablokowania naczynia. Innym sposobem jest częste wstawanie i chodzenie lub rozciąganie nóg, aby przepływ krwi nie ulegał stagnacji. Podjęcie tych dwóch kroków może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania zakrzepów.

Kamienie nerkowe

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia jest dobre nawodnienie. Woda rozcieńcza mocz, więc istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wapń i szczawiany w moczu połączą się i utworzą kamienie nerkowe. Dolegliwość ta występuje częściej latem, gdy ludzie bardziej się pocą, tracą więcej płynów i mają bardziej skoncentrowany mocz. Dodanie cytryny do wody może jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko powstania kamieni nerkowych, ze względu na zawartość kwasu cytrynowego w soku z cytryny.

Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych są częstsze u kobiet, ponieważ mają one krótką cewkę moczową (odcinek dróg moczowych, który otwiera się na zewnątrz). Niektóre kobiety mają powtarzające się infekcje tego obszaru, szczególnie latem, kiedy nie piją wystarczającej ilości płynów. Picie wody zmniejsza ryzyko tych nieprzyjemnych infekcji poprzez zmniejszenie stężenia moczu, dzięki czemu bakterie mają trudności z przyklejeniem się do ściany pęcherza i wywołaniem infekcji. To kolejny powód do nawodnienia. Jeśli jesteś dobrze nawodniona, Twój mocz powinien być jasnożółty.

Nowotwór pęcherza

Badanie, które objęło prawie 48 000 osób, wykazało, że ryzyko raka pęcherza spadło o 7% z każdym wzrostem spożycia płynów o 240 mililitrów. Kiedy pijesz więcej wody, Twój mocz jest bardziej rozcieńczony i dzięki temu mniej substancji potencjalnie rakotwórczych styka się ze ścianą pęcherza moczowego i są one wypłukiwane z organizmu.

Nowotwór okrężnicy

Przy dobrym nawodnieniu pokarm przemieszcza się przez przewód pokarmowy szybciej, a substancje rakotwórcze mają mniej możliwości interakcji ze ścianami jelita grubego. Liczba przypadków raka okrężnicy wzrasta wśród osób poniżej 50. roku życia, więc wszystko, co może obniżyć to ryzyko, jest ważne. Nie można też zapominać o regularnych badaniach przesiewowych.

Depresja

Niektóre badania łączą odwodnienie z nasileniem objawów depresji. Nic dziwnego, ponieważ łagodne odwodnienie może powodować zaburzenia nastroju. Odwodnienie wyzwala zmiany w neuroprzekaźniku mózgu serotoniny, które mogą nasilać objawy depresji. Dodatkowo odwodnienie zaburza motywację, pogarszając samopoczucie.

Problemy z pracą mózgu

Twój mózg jest uzależniony od stałego dostarczania glukozy i tlenu, a odwodnienie zaburza ten proces. Nawet łagodne odwodnienie wpływa na funkcje poznawcze i zmniejsza produktywność oraz motywację.

Inne zalety picia wody

Zwiększenie spożycia wody zmniejsza również ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych u kobiet i zaparć u obu płci. Dobre nawodnienie poprawia wydajność ćwiczeń i może zmniejszyć ryzyko skurczów mięśni, zwłaszcza jeśli pijesz napój bogaty w elektrolity.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego woda pitna jest tak ważna. Miej przy sobie zawsze butelkę z wodą, żeby móc na bieżąco uzupełniać płyny. Pamiętaj, że nawet łagodne odwodnienie może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.