Wysoki poziom tego hormonu niesie za sobą szereg zmian niekorzystnie wpływających na nasz organizm. Prowadzi to nie tylko do braku efektów w budowaniu masy mięśniowej, wzrostu siły, poprawie wydolności czy redukcji tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Jednym z nielicznych suplementów mającym korzystny wpływ na zmniejszenie poziomu hormonu stresu jest fosfatydyloseryna. Przeanalizujmy w jakim stopniu w rzeczywistości związek ten jest w stanie ustabilizować poziom kortyzolu w zalecanych granicach normy i co mówią na ten temat badania naukowe.
Charakterystyka
Fosfatydyloseryna jest pochodną seryny, należącą do fosfolipidów. Bierze ona udział w budowie i prawidłowym funkcjonowaniu błony komórkowej. Z tego też powodu ma istotny wpływ na pracę naszego układu nerwowego. Między innymi od niej zależy zdolność do nauki, zapamiętywania czy koncentracji. Aktywuje, odnawia, produkuje i uwalnia komórki nerwowe.
Fosfatydyloseryna a kortyzol
Kortyzol to naturalny hormon steroidowy, wytwarzany przez korę nadnerczy. Ma on wpływ na metabolizm organizmu człowieka. Jego główną funkcją jest działanie przeciwzapalne. Zaliczany jest do grupy glikokortykoidów. Związków mających wpływających na poziom glukozy we krwi. W reakcji na stres powoduje on zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Zdecydowanie nie można twierdzić, że hormon ten jest zły dla naszego organizmu. Pełni on swoje niezbędne funkcje. Problem pojawia się w sytuacji, gdy jego poziom wzrasta do granicy górnej normy lub ponad jej wartość. Skutkiem tego jest między innymi spadek tak istotnego dla osób dbających o swoją sylwetkę testosteronu. Zmniejszenie poziomu tego hormonu niesie za sobą szereg niekorzystnych zmian, takich jak: pogorszenie regeneracji, spadek libido, zwiększony katabolizm mięśniowy czy ogólne pogorszenie samopoczucia i stany depresyjne.
Niektóre z badań przeprowadzonych nad wpływem fosfatydyloseryny na poziom kortyzolu w organizmie człowieka wykazały, iż jest ona w stanie zmniejszyć jego poziom aż o 30%. Ma to ważny wpływ na przebieg procesów anabolicznych, katabolicznych, a co z tym związane - dla ogólnej formy sportowej.
W badaniu przeprowadzonym w 2007 roku porównano dwie grupy osób. Jednej z nich podawano przez 10 dni 600 mg fosfatydyloseryny, a druga to grupa kontrolna placebo. Wnioski z przeprowadzonego badania były dość zaskakujące. Zaobserwowano wzrost poziomu testosteronu o 37% oraz spadek poziomu kortyzolu o 35%. Z kolei stosunek testosteronu do kortyzolu zmienił się o 184%.
W innym badaniu z 1992 roku, wykonanym w University of Naples we Włoszech, porównano wpływ suplementacji 800 mg fosfatydyloseryny w grupie 9 zdrowych osób z grupą placebo. W grupie stosującej suplementację odnotowany spadek poziomu kortyzolu o 30% w porównaniu z grupą placebo. Co ciekawe, u grupy stosującego 400 mg fosfatydyloseryny nie stwierdzono spadku poziomu tego hormonu.
Mniejsze ilości fosfatydyloseryny sprawdzają się w dłuższej suplementacji, co potwierdza badanie z 2007 roku. Grupie golfiarzy podawano przez 42 dni 200 mg fosfatydyloseryny. Porównano ich wyniki z grupą placebo. Po wyznaczonym okresie badania zaobserwowano u osób stosujących fosfatydyloserynę spadek poziomu kortyzolu o 32%. Miało to istotny wpływ na uzyskane wyniki sportowe. Poprawie o 20% uległa skuteczność celnych trafień. Mniejszy poziom hormonu stresu związany jest z poprawą koncentracji i zdolności treningowych.
Podsumowanie
Fosfatydyloseryna jest jednym z ciekawszych suplementów mających potwierdzony, korzystny wpływ na zmniejszenie poziomu kortyzolu. Warto przemyśleć jej suplementację u osób z wysokim poziomem hormonu stresu. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest prawidłowa diagnoza problemu, który może mieć różne podłoże. Od tego zdecydowanie są wyniki badań i konsultacje lekarskie, a nie leczenie na własną rękę.
Istotnym minusem suplementacji fosfatydyloseryną jest jej cena oraz ilości, jakie należy dostarczać. Nie jest to zdecydowanie suplement na każdą kieszeń.