Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Hałas jest niezdrowy!

Hałas jest niezdrowy!
We współczesnych realiach trudno znaleźć ucieczkę przed hałasem – towarzyszy nam każdego dnia, w domu, w pracy, w samochodzie, w restauracji, etc. Stał się on niestety nieodzownym elementem egzystencji. Często nie mamy świadomości, jak bardzo negatywny wpływ hałas posiada zarówno na zdrowie jak i estetykę sylwetki. Oto w jaki sposób, ekspozycja na hałas może wpływać na kondycję zdrowotną.

Hałas a problemy ze snem

Nieprzerwany wypoczynek nocny jest niezbędny do tego, aby organizm ludzki mógł prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z regeneracją, jak i uwarunkowań hormonalnych odpowiedzialnych choćby za kontrolowanie odczuwania głodu i sytości. Jak wskazują obserwacje naukowców, hałas jest jednym z zasadniczych czynników przyczyniających się do rozwoju zaburzeń snu. Ruchliwa ulica, hałaśliwi sąsiedzi czy też zasypianie przed włączonym telewizorem mogą negatywnie wpływać na jakość snu – zmniejszać czas trwania poszczególnych faz, zwiększać ryzyko wybudzenia, utrudniać zaśnięcie czy  powodować przedwczesne zbudzenie. Konsekwencje występowania zaburzeń snu z kolei są bardzo rozległe, dotyczą np. pogorszenia samopoczucia czy np. problemów z układem krążenia.

Hałas a zdrowie psychiczne

Hałas nie przyczynia się bezpośrednio do powstawania chorób psychicznych, może jednak zwiększać ryzyko rozwoju tzw. utajonych zaburzeń. Pośród emocjonalnych dolegliwości związanych z ekspozycją na hałas wymienia się: mniejszą odporność na skutki stresu, nerwowość, lęk, migreny, chwiejność emocjonalną i zmianę nastrojów, impotencję seksualną, nerwice, psychozy i inne. Dodatkowo zaobserwowano także, iż hałas może nasilać zachowania agresywne, irytację, kiepski nastrój i samopoczucie. Warto również wiedzieć, iż nieprzyjemne i głośne otoczenie może być szczególnie niezdrowe dla osób dotkniętych depresją i innymi dolegliwościami psychicznymi, w związku z trudnościami związanymi z radzeniem sobie ze stresem.

Hałas a funkcje poznawcze

Nie ulega wątpliwości, iż ekspozycja na hałas nie sprzyja koncentracji. Dodatkowo, specjaliści wskazują, iż wpływa on negatywnie na motywację, zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Szczególnie negatywne skutki hałasu zaobserwowano u dzieci – stwierdzono między innym podwyższony poziom hormonów stresu oraz większe trudności w nauce.

Hałas a obwód talii

Okazuje się również, iż przebywanie w hałaśliwym otoczeniu może zwiększać ryzyko występowania problemów z masą i składem ciała. Kobiety i mężczyźni mieszkający w pobliżu ruchliwej ulicy, lotniska czy torów kolejowych statystycznie częściej posiadają skłonność do zwiększonego kumulowania tłuszczu w obrębie talii. Sugeruje się, iż wysoka ekspozycja na hałas związana jest z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu, który odgrywa szczególną rolę w przypadku odkładania tkanki tłuszczowej w centralnej części sylwetki. Dodatkowo hałas może utrudniać pracę nad estetyką sylwetki, w sposób pośredni, wpływając negatywnie na jakość snu, co wpływa niekorzystnie na metabolizm, jakość dokonywanych wyborów żywieniowych a także prowadzi do deregulacji mechanizmów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu i sytości.

Podsumowanie

Hałas jest czynnikiem, który kompleksowo w sposób niekorzystny oddziałuje na zdrowie – zarówno kondycję psychiczną, jak i fizyczną, może także przyczyniać się do powstawania problemów z estetyką sylwetki. Dlatego w miarę możliwości należy unikać ekspozycji na jego działanie.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie