Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Hałas jest niezdrowy!

We współczesnych realiach trudno znaleźć ucieczkę przed hałasem – towarzyszy nam każdego dnia, w domu, w pracy, w samochodzie, w restauracji, etc. Stał się on niestety nieodzownym elementem egzystencji. Często nie mamy świadomości, jak bardzo negatywny wpływ hałas posiada zarówno na zdrowie jak i estetykę sylwetki. Oto w jaki sposób, ekspozycja na hałas może wpływać na kondycję zdrowotną.

Hałas a problemy ze snem

Nieprzerwany wypoczynek nocny jest niezbędny do tego, aby organizm ludzki mógł prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z regeneracją, jak i uwarunkowań hormonalnych odpowiedzialnych choćby za kontrolowanie odczuwania głodu i sytości. Jak wskazują obserwacje naukowców, hałas jest jednym z zasadniczych czynników przyczyniających się do rozwoju zaburzeń snu. Ruchliwa ulica, hałaśliwi sąsiedzi czy też zasypianie przed włączonym telewizorem mogą negatywnie wpływać na jakość snu – zmniejszać czas trwania poszczególnych faz, zwiększać ryzyko wybudzenia, utrudniać zaśnięcie czy  powodować przedwczesne zbudzenie. Konsekwencje występowania zaburzeń snu z kolei są bardzo rozległe, dotyczą np. pogorszenia samopoczucia czy np. problemów z układem krążenia.

Hałas a zdrowie psychiczne

Hałas nie przyczynia się bezpośrednio do powstawania chorób psychicznych, może jednak zwiększać ryzyko rozwoju tzw. utajonych zaburzeń. Pośród emocjonalnych dolegliwości związanych z ekspozycją na hałas wymienia się: mniejszą odporność na skutki stresu, nerwowość, lęk, migreny, chwiejność emocjonalną i zmianę nastrojów, impotencję seksualną, nerwice, psychozy i inne. Dodatkowo zaobserwowano także, iż hałas może nasilać zachowania agresywne, irytację, kiepski nastrój i samopoczucie. Warto również wiedzieć, iż nieprzyjemne i głośne otoczenie może być szczególnie niezdrowe dla osób dotkniętych depresją i innymi dolegliwościami psychicznymi, w związku z trudnościami związanymi z radzeniem sobie ze stresem.

Hałas a funkcje poznawcze

Nie ulega wątpliwości, iż ekspozycja na hałas nie sprzyja koncentracji. Dodatkowo, specjaliści wskazują, iż wpływa on negatywnie na motywację, zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Szczególnie negatywne skutki hałasu zaobserwowano u dzieci – stwierdzono między innym podwyższony poziom hormonów stresu oraz większe trudności w nauce.

Hałas a obwód talii

Okazuje się również, iż przebywanie w hałaśliwym otoczeniu może zwiększać ryzyko występowania problemów z masą i składem ciała. Kobiety i mężczyźni mieszkający w pobliżu ruchliwej ulicy, lotniska czy torów kolejowych statystycznie częściej posiadają skłonność do zwiększonego kumulowania tłuszczu w obrębie talii. Sugeruje się, iż wysoka ekspozycja na hałas związana jest z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu, który odgrywa szczególną rolę w przypadku odkładania tkanki tłuszczowej w centralnej części sylwetki. Dodatkowo hałas może utrudniać pracę nad estetyką sylwetki, w sposób pośredni, wpływając negatywnie na jakość snu, co wpływa niekorzystnie na metabolizm, jakość dokonywanych wyborów żywieniowych a także prowadzi do deregulacji mechanizmów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu i sytości.

Podsumowanie

Hałas jest czynnikiem, który kompleksowo w sposób niekorzystny oddziałuje na zdrowie – zarówno kondycję psychiczną, jak i fizyczną, może także przyczyniać się do powstawania problemów z estetyką sylwetki. Dlatego w miarę możliwości należy unikać ekspozycji na jego działanie.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.