Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Hydrokolonoterapia – czym jest i jak wpływa na organizm?

Hydrokolonoterapia jest zabiegiem, który zdaniem niektórych osób stanowi naturalną metodę profilaktyki i leczenia wielu współczesnych chorób. Z hydrokolonoterapią wiążą się takie pojęcia jak „oczyszczanie organizmu”, „usuwanie złogów jelitowych”, „detoksykacja”, które przemawiają do wyobraźni wielu osób, faktem niezaprzeczalnym jest bowiem, że wiele współczesnych problemów zdrowotnych związanych jest bezpośrednio lub pośrednio z zanieczyszczeniem środowiska, a co za tym idzie ekspozycją organizmu na działanie toksyn. Hydrokolonoterapii poddają się podobno znani sportowcy, gwiazdy światowej sławy i politycy. Czy jednak zabieg ten faktycznie jest skuteczny i warty zainteresowania?

Czym jest hydrokolonoterapia?

Hydrokolonoterapia polega na stopniowym wprowadzaniu do jelita wody, a następnie jej wypuszczaniu. Zabieg trwa około 30 – 45 minut, kosztuje od 100 do 250zł i przeprowadzany jest w tzw. gabinetach medycyny naturalnej oraz w placówkach zajmujących się ogólnie pojętą odnową biologiczną. Zabieg według autorów opisów zapewnień widniejących na stronach ośrodków zajmujących się tą praktyką nie wiąże się z uczuciem dyskomfortu, w co akurat trudno jest uwierzyć. Powiedzmy sobie szczerze i bez owijania w bawełnę: cała procedura polega na tym, że specjalnie przeszkolony specjalista bądź specjalistka wkłada klientowi rurkę do odbytu i stopniowo wpuszcza przez nią wodę.

Co daje hydrokolonoterapia?

Zdaniem entuzjastów tej metody, odpowiednio przeprowadzone płukanie jelita grubego pomaga oczyścić je z zalegających złogów (osadów, kamieni), bakterii, wirusów, pasożytów, przywracając tym samym równowagę organizmu i chroniąc przed rozwojem wielu chorób. Lista rzekomych wskazań do przeprowadzenia hydrokolonoterapii jest długa i obejmuje zarówno problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, jak i również infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy, choroby skóry, choroby mięśni i stawów, a nawet depresję. Podobnie długa jest lista domniemanych korzyści i obejmuje profilaktykę, a niekiedy również leczenie wielu zaburzeń i chorób.

Hydrokolonoterapia a badania naukowe

Z rzekomymi korzyściami wynikającymi z poddawania się zabiegowi płukania jelita grubego wiąże się jeden istotny problem: nie udało się ich potwierdzić w badaniach naukowych. Publikacja, która pojawiła się trzy lata temu w The American Journal of Gastroenterology będąca przeglądem dostępnej literatury nie pozostawia na hydrokolonoterapii suchej nitki. Autorzy nie tylko wykazali, że nie ma żadnych podstaw by uważać, iż poddawanie się tego typu zabiegom niesie za sobą jakiekolwiek pozytywne skutki zdrowotne, ale w niektórych wypadkach wręcz może być po prostu niebezpieczne. Nasze jelita doskonale oczyszczają się same, należy dbać jedynie o właściwy sposób odżywiania.

Podsumowanie

Poddawanie się praktykom takim jak hydrokolonoterapia w celu poprawy stanu zdrowia z punku widzenia fizjologii człowieka i  w kontekście dostępnych wyników badań pozbawione jest sensu. Przesłanką do wykonania takiego zabiegu może być np. konieczność wykonania kolonoskopii, a nie rzekoma profilaktyka chorób czy chęć poprawy sobie samopoczucia.

 

Źródła: Acosta RD, Cash BD. Clinical effects of colonic cleansing for general health promotion: a systematic review. Am J Gastroenterol. 2009 Nov;104(11):2830-6; quiz 2837.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.