Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Indeks sytości - ciekawostka z TV SFD

W latach 90 niezwykłą popularność zdobył sobie tzw. indeks glikemiczny (IG), który w teorii przynajmniej miał stanowić precyzyjną informację na temat wpływu spożycia określonego pokarmu na poziom glukozy we krwi. Powstało wiele modeli żywieniowych, które opierały się na tym parametrze i uznawały go za podstawowy czynnik wartościujący jakość żywności. Produkty żywnościowe o wysokim IG powodować miały tycie, a produkty o niskim IG przyczyniać się do poprawy estetyki sylwetki i zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej.

Wraz z upływem czasu i pojawieniem się wielu prac naukowych wartość indeksu glikemicznego trochę się zdewaluowała. Badania wykazały bowiem, że nie ma podstaw, by uznawać go za czynnik determinujący kwestię doboru pokarmów. Nie znaczy to oczywiście, że jest on bez znaczenia, tylko że przydatność jego jest warunkowa. Zdecydowanie lepiej jednak posługiwać się tzw. ładunkiem glikemicznym, który dodatkowo uwzględnia zawartość węglowodanów w produktach żywnościowych. Niestety korzystanie z tego parametru w codziennych warunkach jest o tyle kłopotliwe, że wymaga korzystania z tabel IG i wartości odżywczej produktów żywnościowych oraz dokonywania obliczeń.

W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się innemu ważnemu wskaźnikowi zwanemu „indeksem sytości” (IS). Parametr ten informuje nas o zdolności danego produktu żywnościowego lub potrawy do zaspokajania głodu. Jako punkt odniesienia obrane zostało białe pieczywo, którego indeks sytości wynosi IS = 100. W badaniach naukowych w celu wyznaczenia wartości IS zestawia się produkty żywnościowe o tej samej wartości energetycznej (240 kcal), a nie tej samej gramaturze. Innymi słowy, porównuje się zdolność do zaspokajania głodu różnych produktów żywnościowych w takiej gramaturze, by dostarczały tyle samo kalorii.

Im wyższy wskaźnik IS, tym lepiej dla osób w okresie stosowania programów redukcji masy ciała. Komponowanie jadłospisu diety odchudzającej na podstawie produkty żywnościowe o wysokim indeksie sytości pomaga ograniczyć uczucie głodu wywołane deficytem kalorycznym i tym samym ułatwia utrzymanie założeń diety.

Problemem jednak jest dostępność danych zawierających informacji na temat indeksu sytości poszczególnych pokarmów. Zapewne niebawem pojawią się w sieci tabele podobne do tych informujących nas o wartości odżywczej i indeksie glikemicznym żywności, na razie warto zapamiętać sobie pewne zasady.

Najwyższy indeks sytości mają pokarmy wysokobiałkowe i wysokobłonnikowe takie jak mięso, jaja, nabiał oraz produkty zbożowe pochodzące z mąki z pełnego przemiału, a także posiłki stanowiące połączenie ww. kategorii grup żywności.

Całkiem nieźle prezentują się także warzywa i owoce. Najniższy indeks sytości mają wyroby z białej mąki słodycze. Przy układaniu diety warto więc skoncentrować się na produktach żywnościowych o wysokim IS i eliminacji bądź ograniczeniu pokarmów o niskiej wartości tego wskaźnika.

Omawiana kwestia została poruszona w jednym z ostatnich odcinków TV SFD - Sprawdz: TUTAJ

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.