Ibuprofen zabija połowę szczurów w dawce 636 mg/kg, połowę myszy w dawce 740 mg/kg i połowę świnek morskich w dawce 495 mg/kg. Dla porównania metanabol zabija połowę zwierząt w dawce 1 g na kg masy ciała, a oxandrolone wymaga dawek większych niż 5 g. Testosteron, propionate: 1350 mg / kg (mysz). A to znaczy, że oxandrolone jest ośmio-dziesięciokrotnie mniej groźny od ibuprofenu! Testosteron jest dwukrotnie bezpieczniejszy pod względem toksyczności ostrej.
NLPZ są wymieniane zarówno w grupie środków szkodliwych dla nerek jak i wątroby! Wg badań 60% biorących ibuprofen nie ma pojęcia o potencjalnych skutkach ubocznych leku, a więcej niż ¼ przekracza dzienną, rekomendowaną dawkę.
A jaki wpływ na ibuprofen na wzrost mięśni i ich siły?
Zdrowi mężczyźni i kobiety (w wieku 18–35 lat) zostali losowo przydzieleni do codziennego spożycia ibuprofenu (IBU; 1200 mg) lub kwasu acetylosalicylowego (ASA; 75 mg) przez 8 tygodni. W tym okresie badani trenowali nogę na ergometrze lub w sposób klasyczny, oporowo. Przed i po okresie treningowym oceniano objętość mięśni (MRI) i siłę, a biopsje mięśni analizowano pod kątem ekspresji genów i białek regulatorów wzrostu mięśni.
Okazało się, że osoby biorące 75 mg aspiryny dziennie osiągnęły dwukrotnie większy przyrost (34 cm3) w porównaniu do grupy stosującej 1.2 g ibuprofenu dziennie. Na dodatek ibuprofen hamował wzrost siły w grupie korzystającej z ergometru (było to mniej zauważalne niż hamowanie hipertrofii, ale jednak miało miejsce). Prawdopodobnie ibuprofen silnie hamuje ekspresję cytokiny IL-6 która ma znaczenie dla hipertrofii.