Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak ibuprofen wpływa ma masę mięśniową i silę?

Jak ibuprofen wpływa ma masę mięśniową i silę?
NSAID (w polskiej nomenklaturze używa się skrótu NLPZ, niesteroidowe leki przeciwzapalne) należą do najpopularniejszych leków stosowanych nie tylko przez sportowców. Niestety, ich skutki uboczne mogą być poważne, jeśli się ich nadużywa. Powiem tylko, iż bez recepty, w sklepie z artykułami spożywczymi czy na stacji benzynowej można kupić śmiertelną dawkę np. ibuprofenu.

Ibuprofen zabija połowę szczurów w dawce 636 mg/kg, połowę myszy w dawce 740 mg/kg i połowę świnek morskich w dawce 495 mg/kg. Dla porównania metanabol zabija połowę zwierząt w dawce 1 g na kg masy ciała, a oxandrolone wymaga dawek większych niż 5 g. Testosteron, propionate: 1350 mg / kg (mysz). A to znaczy, że oxandrolone jest ośmio-dziesięciokrotnie mniej groźny od ibuprofenu! Testosteron jest dwukrotnie bezpieczniejszy pod względem toksyczności ostrej.

NLPZ są wymieniane zarówno w grupie środków szkodliwych dla nerek jak i wątroby! Wg badań 60% biorących ibuprofen nie ma pojęcia o potencjalnych skutkach ubocznych leku, a więcej niż ¼ przekracza dzienną, rekomendowaną dawkę.

A jaki wpływ na ibuprofen na wzrost mięśni i ich siły?

Zdrowi mężczyźni i kobiety (w wieku 18–35 lat) zostali losowo przydzieleni do codziennego spożycia ibuprofenu (IBU; 1200 mg) lub kwasu acetylosalicylowego (ASA; 75 mg) przez 8 tygodni. W tym okresie badani trenowali nogę na ergometrze lub w sposób klasyczny, oporowo. Przed i po okresie treningowym oceniano objętość mięśni (MRI) i siłę, a biopsje mięśni analizowano pod kątem ekspresji genów i białek regulatorów wzrostu mięśni.

Okazało się,  że osoby biorące 75 mg aspiryny dziennie osiągnęły dwukrotnie większy przyrost (34 cm3) w porównaniu do grupy stosującej 1.2 g ibuprofenu dziennie. Na dodatek ibuprofen hamował wzrost siły w grupie korzystającej z ergometru (było to mniej zauważalne niż hamowanie hipertrofii, ale jednak miało miejsce). Prawdopodobnie ibuprofen silnie hamuje ekspresję cytokiny IL-6 która ma znaczenie dla hipertrofii.

Wniosek

Należy unikać stosowania NLPZ jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, gdyż środki z tej grupy nie są obojętne dla nerek, wątroby (np. ibuprofen) lub śluzówki żołądka (aspiryna).

Źródła: https://www.drugbank.ca/drugs/DB01050 Brad J. Schoenfeld MSc, CSCS „The Use of Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs for Exercise-Induced Muscle Damage. Implications for Skeletal Muscle Development”. https://link.springer.com/article/10.1007/BF03262309 M. Lilja i in. „High doses of anti‐inflammatory drugs compromise muscle strength and hypertrophic adaptations to resistance training in young adults” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/apha.12948

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.