Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak utrzymać zdrowe płuca?

Jak utrzymać zdrowe płuca?
Płuca to bardzo istotny narząd, który pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dostarczając Twoim tkankom tlen i składniki odżywcze. Pomimo tego, że wiemy, jak są ważne, to często je traktujemy jako coś oczywistego — przynajmniej do czasu, gdy doświadczymy problemów z oddychaniem lub rozwinie się choroba płuc utrudniająca oddychanie. Co zatem zrobić, by zwrócić większą uwagę na ich zdrowie? Z pewnością nie można zakładać, że po prostu są i będą zawsze w dobrej kondycji. Bądź zatem proaktywny i zacznij chronić je już teraz!

Zrozumienie znaczenia zdrowia płuc

Ich zadaniem jest zapewnienie wymiany tlenu i dwutlenku węgla – tlen wchodzi do organizmu z każdym oddechem, a podczas wydechu uwalniany jest dwutlenek węgla. Ponadto pełnią funkcję ochronną, odfiltrowując szkodliwe cząsteczki i mikroorganizmy z powietrza, którym oddychasz. Nadzór ten pomaga chronić Cię przed infekcjami dróg oddechowych i innymi chorobami związanymi z płucami.

Niestety narząd ten nie jest niezniszczalny i wymaga monitorowania. Codziennie są bombardowane zanieczyszczeniami powietrza zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Wraz ze wzrostem częstotliwości pożarów wdychamy więcej szkodliwych cząstek powstałych w wyniku spalania. Cząsteczki te są tak małe, że dostają się do najgłębszych części płuc i dalej do krwioobiegu przez maleńkie naczynia w dolnych drogach oddechowych. Z biegiem czasu może się przez to rozwinąć zapalenie płuc i naczyń krwionośnych.

Ponadto niektórzy ludzie uszkadzają płuca dymem papierosowym i innymi szkodliwymi substancjami. Wszystkie te czynniki, środowiskowe i te związane ze stylem życia, zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, rak płuc i infekcje dróg oddechowych. Schorzenia te nie tylko pogarszają jakość życia, ale mogą mu zagrażać, a nawet prowadzić do śmierci. Zapytaj kogokolwiek, kto cierpi na schyłkową POChP, a powie Ci, że oddychanie jest niezwykle trudne.

Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby chronić płuca przed przyszłymi uszkodzeniami, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej oddychać.

Rzuć palenie i unikaj biernego palenia

Palenie jest główną przyczyną raka płuc i POChP. Mimo to około 15% populacji nadal pali. Problemem nie jest tylko nikotyna w papierosach, bowiem dym papierosowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych! Z badań wynika, że ​​część z nich powoduje raka. Staraj się unikać środowiska palaczy i chroń przed nim swoje dzieci — mają mniejsze płuca, więc palenie bierne jest dla nich bardziej ryzykowne.

Popraw jakość powietrza w pomieszczeniach

Chociaż powietrze na zewnątrz jest bardziej zanieczyszczone niż kiedykolwiek wcześniej, jakość powietrza w pomieszczeniach jest jeszcze większym problemem. Badania pokazują, że w większości obszarów zawartość substancji zanieczyszczających w pomieszczeniach wcale nie jest niższa.

Poza tym więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie wdychamy niezdrowe substancje, takie jak:

  • cząsteczki pochodzące z kominka, dymu papierosowego, kuchenek gazowych,
  • azbest, formaldehyd, LZO z wyrobów z prasowanego drewna — w miejscach, gdzie są m.in. materiały budowlane,
  • cząsteczki pochodzące ze środków czystości,
  • pleśń, bakterie, roztocza, sierść zwierząt domowych,
  • cząsteczki przedostające się z zewnątrz przez wentylację.

Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi inwestuje w oczyszczacze powietrza.

Dbaj o regularną aktywność

Regularna aktywność fizyczna może wzmocnić płuca i poprawić ich pojemność, nie wspominając o korzyściach, jakie niesie ona dla serca. Staraj się poświęcać co najmniej 30 minut na umiarkowane ćwiczenia, takie jak szybki marsz lub jazda na rowerze, przez większość dni w tygodniu. Ćwiczenia wzmacniają przeponę i mięśnie między żebrami. Może to poprawić pojemność płuc, dzięki czemu będziesz mógł oddychać wydajniej.

Zadbaj o zdrową dietę

Dieta bogata w owoce, warzywa i chude białka dostarcza więcej składników odżywczych potrzebnych Twoim płucom do zachowania zdrowia. Te produkty są naturalnie bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać uszkodzenia oksydacyjne, które powstają podczas oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Unikaj narażenia na zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz

Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz może być przyczyną rozwoju problemów z płucami, a także czynnikiem pogarszającym ich stan. Okazuje się, że jest to także jeden z dużych czynników wpływających na rozwój chorób serca i udaru mózgu.

W internecie można znaleźć wiele stron, które codziennie informują o jakości powietrza w Twoim regionie. Warto śledzić te informacje i ograniczyć aktywności na zewnątrz, kiedy stopień zanieczyszczenia jest większy.

Kto jest najbardziej narażony na zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz?

  • Dzieci, ponieważ ich płuca dopiero się rozwijają. Ponadto wdychają więcej powietrza proporcjonalnie do swoich gabarytów.
  • Osoby starsze ze względu na normalne, związane z wiekiem pogorszenie czynności płuc. Starsi dorośli są bardziej narażeni na przewlekłe schorzenia, a zanieczyszczenia powietrza mogą je potęgować.
  • Osoby z istniejącymi wcześniej chorobami płuc, takimi jak astma i POChP.
  • Osoby żyjące w uboższych regionach, gdzie często jest więcej źródeł zanieczyszczeń.

Podsumowanie

Twoje płuca zasługują na taką samą troskę i szacunek, jaki, okazujesz swojemu sercu, mózgowi i innym narządom. Miejmy nadzieję, że powietrze, którym oddychasz, jest czyste. Jeśli nie, spraw, aby było trochę czyściej, instalując filtr powietrza w pomieszczeniu. Jeśli cierpisz na astmę lub inne choroby układu oddechowego, jest to szczególnie ważne. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć priorytetowo traktować zdrowie płuc.

Źródła: https://medlineplus.gov/lungsandbreathing.html https://www.lung.org/research/lung-health-cohort-study Indoor Air Quality and Health - PubMed (nih.gov) https://www.epa.gov/radon/health-risk-radon Radon-The Element of Risk. The Impact of Radon Exposure on Human Health - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.