Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie białko podczas redukcji? Eksperyment naukowy

Jakie białko podczas redukcji? Eksperyment naukowy
Pytanie, które zadaje sobie zapewne wielu z Was. Na podstawie badań postaramy wyjaśnimy co powinno być Waszym priorytetem.

Naukowcy dokonali bardzo ciekawego eksperymentu.

Porównano:

  • dietę niskokaloryczną (80% zapotrzebowania); 10 uczestników,
  • dietę niskokaloryczną + ćwiczenia siłowe + 1.5 g na kilogram masy ciała proteiny dziennie (białko kazeinowe); 14 uczestników,
  • dietę niskokaloryczną + ćwiczenia siłowe + 1.5 g na kilogram masy ciała hydrolizatu proteiny białka serwatkowego (WPH), 14 uczestników,

Utrata wagi wyniosła ok. 2.5 kg we wszystkich grupach.

Jednak po 12 tygodniach:

  • sama dieta doprowadziła do zmniejszenia się z 27 ± 1.8 % do 25 ± 1.3% tkanki tłuszczowej,
  • dieta niskokaloryczną + ćwiczenia siłowe + kazeina; w tej grupie odnotowano spadek z 26 ± 1.7 % do 18 ± 1.1%,
  • dietę niskokaloryczna + ćwiczenia siłowe + 1.5 g na kilogram masy ciała hydrolizatu proteiny białka serwatkowego; w tej grupie odnotowano spadek z 27 ± 1.6% do 23 ± 1.3%.

Średnio na samej diecie utracono 2.5 ± 0.6 kg, przy diecie, ćwiczeniach i podawaniu białka kazeinowego 7.0 ± 2.1 kg, a przy diecie, ćwiczeniach i podawaniu białka serwatkowego 4.2 ± 0.9 kg.

Pod względem przyrostu suchej masy ciała:

  • w grupie samej diety sucha masa ciała nie wzrosła,
  • odnotowano przyrost  4 ± 1.4 kg w grupie białka kazeinowego,
  • odnotowano przyrost 2 ± 0.7 kg w grupie której podawano WPH.

Siła dla klatki piersiowej, ramion i nóg wzrosła o 59 ±  9% w grupie białka kazeinowego oraz o 29 ± 9% w grupie białka serwatkowego.

Komentarz: badanie wskazuje na całkiem niewytrenowane osoby, a efekty siłowe osiągane w grupie kazeiny są mało prawdopodobne, szczególnie w zestawieniu z WPH. Nie liczyłbym na to, iż białko kazeinowe okaże się aż tak dobre i pod każdym względem przewyższać będzie hydrolizat białka serwatkowego, szczególnie gdy będzie stosowane w ciągu dnia. WPH posiada o wiele lepszą kinetykę, szczególnie w okresie potreningowym (podawane 30-60 minut po sesji siłowej). Białko kazeinowe działa o wiele wolniej, ale dłużej –więc idealnie nadaje się do stosowania na noc.

I jedno i drugie białko okazało się skutecznie wspierać redukcję tkanki tłuszczowej – przy czym warto pamiętać, iż na redukcji korzystniejsza jest wyższa podaż protein (nawet 2.5 – 3.4 g białka na kg masy ciała!).

 

 

Źródła: Demling RH1, DeSanti L. “Effect of a hypocaloric diet, increased protein intake and resistance training on lean mass gains and fat mass loss in overweight police officers”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10838463

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.