Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jesienna depresja – jak sobie z nią poradzić?

Jesienna depresja – jak sobie z nią poradzić?
Jesień to czas, w którym wiele osób skarży się na gorsze samopoczucie, brak energii, senność, a nawet brak chęci, by cokolwiek robić. Sprzyjają temu krótkie, pochmurne dni, brak słońca, chłód. Jesień nie musi jednak oznaczać chandry. Co zrobić, żeby się przed nią uchronić?

Na nasze samopoczucie wpływa szereg czynników. Na pierwszym miejscu należy jednak wymienić ogólnie pojęty styl naszego życia, na który składają się takie czynniki jak odżywianie, formy spędzania wolnego czasu oraz dbałość o sen i regenerację.

Zbilansowana dieta

W okresie jesienno-zimowym odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Niedoborowa czy też niskokaloryczna dieta może znacząco odbijać się na naszym nastroju.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że nadmiar produktów przetworzonych w diecie, wpływać będzie negatywnie na nasze samopoczucie. Innymi słowy, im więcej w diecie produktów bogatych w cukier, tłuszcze utwardzone, oczyszczoną mąkę, wzmacniacze smaku, polepszacz itd., tym mniej odżywcza jest nasza dieta, a nasze samopoczucie gorsze. Zadbaj o to, by w twojej diecie obecne były owoce i warzywa, mięso, ryby, jajka, ziemniaki, ryż, kasze, oliwa z oliwek, awokado, masło, orzechy. Ogranicz natomiast cukier, batoniki, cukierki, ciasteczka, owocowe jogurty, słodkie napoje, fast foody, słone przekąski. Warto zadbać przede wszystkim o to, by w diecie nie zabrakło kwasów tłuszczowych Omega 3, witaminy D3 oraz witamin z grupy B.

Witamina D3

W czasie zimy i jesieni szczególnie narażeni jesteśmy na niedobory witaminy D3. Niedobory tej witaminy prowadzić mogą do odwapnienia kości, procesów nowotworzenia, sprzyjają infekcjom górnych dróg oddechowych, jak również mogą sprzyjać nadwadze i otyłości.

Warto zadbać o naturalne źródła witaminy D3 w diecie. Znajdziemy ją przede wszystkim w takich produktach jak tłuste ryby morskie, ale również w mniejszej ilości w jajkach, maśle oraz pełnotłustym nabiale. Niemniej jednak ciężko jest dostarczyć całe zapotrzebowanie z konwencjonalnej żywności. Zapotrzebowanie na witaminę D3 może dochodzić nawet do 2000 IU. Warto więc, nie rezygnując z jej naturalnych źródeł, dodatkowo włączyć ją w okresie jesienno- zimowym do suplementacji.

Witaminy z grupy B

W okresie, gdy dopada nas gorsze samopoczucie, warto zadbać o odpowiednią podaż witamin z grupy B. Witaminy te odpowiedzialne są przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie za stan zdrowia psychicznego i nasze samopoczucie.

Gdzie znajdziemy witaminy z grupy B? W mięsie, podrobach, płatkach owsianych, drożdżach, tłustych rybach, jajkach, pełnoziarnistym pieczywie, brokułach, migdałach, szpinaku. Warto zadbać, by wyżej wymienione produkty pojawiały się w naszym menu.

Ciekawą propozycją jest dodawanie do dań nieaktywnych płatków drożdżowych. Są one świetnym źródłem witamin z grupy B.

Aktywność fizyczna

W czasie wiosny i lata jesteśmy z reguły dużo bardziej aktywni fizycznie niż jesienią i zimą. Dni są krótsze, szybko robi się ciemno, na zewnątrz często jest chłodno i mało przyjemnie. Chętniej wracamy do domu i zasiadamy przed telewizorem. Tymczasem powinniśmy zrobić dokładnie odwrotnie. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa na poprawę samopoczucia i zdrowia.

Zamiast więc siadać na kanapie, rusz się! Zapisz się na basen lub zacznij chodzić na siłownię, możesz też wybrać się na zajęcia, o których zawsze myślałeś, ale nie mogłeś się zdecydować. Zamiast się zastanawiać, zrób to. Ruch z pewnością wpłynie na poprawę twojego samopoczucia.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Pogoda nie jest co prawda zachęcająca do spacerów, ale warto zadbać o to, by chociaż 30 min w ciągu dnia spędzić na świeżym powietrzu. Wysiądź jeden przystanek wcześniej i się przejdź. W weekend wybierz się na spacer do parku lub lasu. Przebywanie na świeżym powietrzu pozwoli ci się dotlenić i zrelaksować.

Śmiej się

Zamiast szukać powodów do zmartwień, poszukaj powodów do radości. Uśmiechaj się i myśl pozytywnie. Masz z tym problem? Spotkaj się z przyjaciółmi, obejrzyj film komediowy, spędzaj czas ze zwierzętami i dziećmi.

Zadbaj o sen

Zadbaj zarówno o ilość, jak i o jakość snu. Kładąc się spać wyłącz laptopa i telewizor. Nie zabieraj do łóżka telefonu. Kładź się codziennie spać o podobnej porze.

Gorzka czekolada

Ziarna kakaowca zmniejszają wytwarzanie i uwalnianie wolnych rodników oraz są naturalnym przeciwutleniaczem. Kakao poprawia samopoczucie, redukuje poczucie stresu i zwiększa wydzielanie endorfin. Zawiera duże ilości wapnia, żelaza, magnezu, potasu i fosforu, witaminy A, E i z grupy B, tryptofan, fenyloetyloaminę, polifenole oraz flawonoidy. Korzystnie wpływa na pracę mózgu, a także układ sercowo- naczyniowy. Dla lepszego nastroju warto więc pozwolić sobie na 1 czy 2 kostki dobrej, gorzkiej czekolady.

Podsumowanie

To czy dopadnie nas jesienna chandra, zależy przede wszystkim od naszego podejścia. Nie nastawiaj się od razu negatywnie i nie zamykaj w domu z paczką czipsów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.