IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Depresja sprzyja gromadzeniu tkanki w rejonie pasa

Osoby borykające się za zaburzeniami depresyjnymi są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej, tak przynajmniej wskazują wyniki badań naukowych. Wzrost ilości tłuszczu trzewnego skutkuje nie tylko zaburzeniem estetyki sylwetki, ale także – pogorszeniem stanu zdrowia i zwiększeniem ryzyka występowania chorób takich jak miażdżyca czy cukrzyca typu drugiego.

Czym jest depresja?

Terminu depresja w obiegowym ujęciu używa się jako synonimu kiepskiego samopoczucia, przygnębienia, uczucia smutku, bezsilności i innych negatywnych stanów emocjonalnych. W rzeczywistości jednak termin ten definiuje poważną chorobę o podłożu psychicznych związaną z zaburzeniami nastroju i emocji o tak dużym nasileniu, że uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie jednostki i wymagają pomocy lekarskiej. Zaburzenia depresyjne charakteryzują się bardzo zróżnicowanym obrazem klinicznym, często imitującym wiele innych schorzeń, przez co ich wczesne i precyzyjne rozpoznanie bywa trudne. Na depresję chorować może nawet co dziesiąty dorosły mieszkaniec naszego globu!

Depresja a przyrost tkanki tłuszczowej trzewnej

Wyniki przeglądu systematycznego autorstwa grupy naukowców pod kierownictwem prof.  McElroya wskazują, że zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci i młodzieży z zaburzeniami depresyjnymi obserwuje się zwiększoną częstotliwość występowania rozwoju nadwagi i otyłości. Badania przeprowadzone w latach kolejnych z udziałem kobiet w średnim wieku ze stwierdzoną depresją wykazały, że zaburzeniom depresyjnym towarzyszy wyraźny wzrost  ilości tkanki tłuszczowej trzewnej [Everson-Rose i wsp.]. Autorzy uznali, że to przede wszystkim ze względu na zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej trzewnej depresja zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.

Mechanizmy powyżej zależności są złożone, ale prawdopodobnie w dużej mierze wynikają z nadaktywności glikokortykoidów. Wyniki badań przeprowadzonych dwa lata temu przez holenderskich naukowców wiążą zależność pomiędzy depresją a wzrostem ilości tłuszczu trzewnego z zaburzeniem działania osi podwzgórze- przysadka- nadnercza i wzrostem poziomu kortyzolu. Nieprawidłowości w zakresie wydzielania tego hormonu są w zasadzie dość podobne w depresji i otyłości brzusznej.

U osób dotkniętych depresją obserwuje się także wzmożoną aktywność neuronów odpowiadających za wydzielanie kortykoliberyny, co stymuluje produkcję adrenokortykotropiny (ACTH), która z kolei nasila syntezę i uwalnianie kortyzolu. Wzrost poziomu tego hormonu nie tylko skutkuje zaburzeniem gospodarki węglowodanowej i tłuszczowej (insulinooporność, hipertriglicerydemia), ale także związane jest z nasileniem objawów lęku i smutku oraz prowadzi do zaburzeń uwagi i pamięci. Co więcej zarówno w przypadku otyłości brzusznej jak i w przebiegu depresji obserwuje się wzrost poziomu wskaźników stanu zapalnego i nadmierny poziom leptyny.

Podsumowanie

Na koniec należy dodać także, iż zależność pomiędzy depresją a otyłością jest dwukierunkowa. Z jednej strony zaburzenia depresyjne sprzyjają gromadzeniu tłuszczu (zwłaszcza tego zlokalizowanego wewnątrz jamy brzusznej), a z drugiej strony nadmierna masa ciała może sprzyjać występowaniu depresji. Pamiętać powinni o tym lekarze, dietetycy, trenerzy, jak i również osoby borykające się z depresją jak i z otyłością. Leczenie obu przypadłości powinno mieć charakter kompleksowy z uwzględnieniem możliwych współzależności pomiędzy nadmierną masą ciała i zaburzeniami nastroju.

Źródła: McElroy S.L., Kotwa R., Malhotra S. et al. Are Mood Disorders and Obesity Related? A Review for the Mental Health Professional. J. Clin. Psychiat. 2004; 65: 634–651. · Everson-Rose SA, Lewis TT, Karavolos K, et al.. Depressive symptoms and increased visceral fat in middle-aged women. Psychosom Med. 2009 May;71(4):410-6. doi: 10.1097/PSY.0b013e3181a20c9c. Epub 2009 Apr 27. · Vogelzangs N, Penninx BW. Depressive symptoms, cortisol, visceral fat and metabolic syndrome. Tijdschr Psychiatr. 2011;53(9):613-20.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.