Kapusta biała
Biała kapusta to tanie warzywo, które jadać możemy przez cały rok. Najlepiej zajadać się najwięcej w sezonie. Liście młodej kapusty są bowiem bardziej delikatne i soczyste.
W białej kapuście znajdziemy wiele cennych składników odżywczych m.in. witaminy C, B, A, E i K, a także minerały wapń, magnez, siarkę i potas. Kapusta posiada również związki o silnym działaniu antynowotworowym. Badania pokazują, że regularne spożywanie kapusty wpływa korzystnie na profilaktykę raka piersi, okrężnicy i płuc.
Najwięcej wartości odżywczych kryje głąb kapusty – czyli jej środek. Wierzchnie liście, jeśli są zniszczone, warto oderwać i wyrzucić.
Najwięcej cennych składników dostarczymy zjadając kapustę surową. W wyniku obróbki termicznej traci ona bowiem część wartości odżywczych – m.in. w znaczącym stopniu witaminę C.
W 100g białej kapusty znajduje się około 29kcal, 1,7g białka, 2g tłuszczów, 7,4g węglowodanów.
Kapusta biała zawiera dużą ilość błonnika, bo aż 2,5g/100g.
Kapusta ma jednak również swoje minusy. Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim to, że jedzona w większych ilościach może być ciężkostrawna i powodować wzdęcia, gazy, pełność w nadbrzuszu, zgagę.
Zawiera również tiocyjanki, które utrudniają wchłanianie tyroksyny oraz jodu. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, przyjmujące tyroksynę nie powinny więc spożywać w nadmiarze kapusty – głównie chodzi o jej surową postać.
Kapusta w dużym stopniu kumuluje azotany i azotyny.
Kapusta czerwona
Kapusta czerwona nazywana jest również kapustą modrą. Zasadniczą cechą odróżniającą ją od kapusty białej jest jej intensywny czerwony (raczej fioletowy) kolor.
Czerwono-fioletową barwę zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów. Antocyjany to rodzaj flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym.
Czerwona kapusta, podobnie jak biała, jest niskokaloryczna. W 100g dostarcza około 27 kcal, w tym 1,9g białka, 0,2g tłuszczów, 6,7g węglowodanów. Podobnie jak kapusta biała dostarcza sporej ilości błonnika.
W porównaniu do kapusty białej wypada lepiej pod kątem zawartości witaminy C, a także potasu i witaminy A. Ma również więcej witamin z grupy B.
Ustępuje natomiast kapuście białej pod kątem zawartości witaminy K.
Podsumowując, zarówno kapusta czerwona, jak i biała powinny znaleźć się w naszym menu. Obie są bowiem niskokaloryczne, smaczne i zdrowe.