Karczoch jest źródłem cennych związków klasyfikowanych jako kwasy kawoilochinowe, w tym cynaryny, a także glikozydów seskwiterpenowych i innych z grupy flawonoidów takich jak luteolina.
Ostatnio szczególnie intensywnie badany jest wpływ ekstraktów z karczocha na profil lipidowy krwi. Zarówno wstępne badania przeprowadzane na modelu zwierzęcym, jak i eksperymenty kliniczne z udziałem ludzi wykazały, że związki takie jak cynaryna i luteolina mogą pomagać obniżać poziom całkowitego cholesterolu we krwi i co szczególnie istotne – zmniejszać utlenianie„złego” cholesterolu (LDL).
Podwyższony poziom cholesterolu wg ustaleń medycyny współczesnej może stanowić czynnik ryzyka chorób układu krążenia takich jak miażdżyca. Proces utleniania lipoprotein o małej gęstości (wspomniany zły cholesterol LDL), stanowi jeden z kluczowych etapów powstawania blaszki miażdżycowej, która „zatyka” naczynia krwionośne i tętnice.
Dodatkowo luteolina i jej pochodne wykazują działanie przeciwzapalne, a wg badań In vitro również przeciwnowotworowe, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie wątroby.
Bioaktywne związki zawarte w karczochu mogą więc wielokierunkowo zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dodatkowo mają inne właściwości prozdrowotne, które są systematycznie badane.
Wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów skłaniają jednoznacznie ku temu, by polecać karczocha zarówno w postaci świeżej, jak i poddanego rozmaitego rodzaju obróbce jako element zdrowej, zbilansowanej diety oraz czynnik profilaktyczny chorób takich jak miażdżyca.
Warto wspomnieć również, iż od pewnego czasu w aptekach i sklepach z suplementami dla sportowców dostępne są suplementy diety zawierające wyciągi z tej rośliny.