Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto pić kawę z daktylami (FireProof Coffee)?

Dlaczego warto pić kawę z daktylami (FireProof Coffee)?
O kawie z tłuszczem MCT i masłem, czyli tak zwanej kawie kuloodpornej, słyszał już chyba każdy. Dużo mniej popularna jest natomiast zupełnie inna wersja podania tego napoju. Mowa o kawie z daktylami. Można ją wyszukać pod nazwą kawy Morgana, Tropical Latte czy też FireProof Coffe, czyli żartobliwym nawiązaniem do Bulletproof Coffe. Od lat trwają liczne dyskusje nad tym, czy kawa jest zdrowa, czy może jednak szkodliwa. Czy powinniśmy ją pić, czy jednak lepiej byłoby z niej zrezygnować?

Czy warto pić kawę? Czy warto zrezygnować z kawy?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż kawa zawiera zarówno substancje wywierające pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Kluczową kwestią jest jednak ilość spożywanej kawy, gdyż napój ten sam w sobie nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Szkodliwy jest dopiero wtedy, gdy spożywamy jej zbyt dużo.

Kawa zawiera między innymi kofeinę oraz polifenole. Kofeina wykazuje działanie pobudzające. Spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny może przyczyniać się do zaburzeń snu, rozdrażnienia, czy też zaburzeń rytmu serca.

 • Pobudzający aspekt kofeiny może być jednak wartościowy dla sportowców. Filiżanka czarnej kawy wypita przed treningiem może pozytywnie wpłynąć na możliwości wysiłkowe, jak również na przyspieszenie tempa przemian metabolicznych, jak i zwiększenie spalania tłuszczu zapasowego
 • Polifenole charakteryzują się natomiast działaniem antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym.

Jak więc widzimy picie kawy w racjonalnych ilościach może wpływać pozytywnie na nasz stan zdrowia.

Kawa z daktylami

Kawa w połączeniu z daktylami wydaje się idealnym rozwiązaniem przed porannym treningiem.

 • Po pierwsze kawa dostarczy nam kofeiny, która nas pobudzi, doda motywacji i zwiększy naszą termogenezę.
 • Po drugie daktyle, które są bogatym źródłem cukrów prostych (mieszanka glukozy, sacharozy oraz fruktozy), są błyskawicznym źródłem energii. Energia z pewnością przyda się podczas porannego treningu.

Ponadto daktyle zawierają spore ilości potasu oraz przeciwutleniaczy i związków fenolowych. Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Te słodkie owoce są źródłem wapnia, cynku, żelaza, miedzi, magnezu. Dostarczają również witaminy C, B2, B3, B5, B6 oraz kwasu foliowego. Ponadto zawierają salicylany, dzięki czemu mogą działać przeciwbólowo.

Poza kawą i daktylami w kawie Morgana / FireProof Coffe znajduje się również mleczko kokosowe oraz cynamon cejloński. Cynamon pozytywnie wpływa na wrażliwość insulinową i pomaga obniżać podwyższony poziom cukru we krwi. Bioaktywne związki zawarte w cynamonie są zabójcze dla wielu groźnych dla naszego zdrowia patogenów. Włączenie cynamonu do posiłków może być trafnym sposobem na uregulowanie gospodarki glukozowo-insulinowej, jak również przyspieszenie spalania tłuszczu zapasowego.

Jak przygotować kawę z daktylami?

Niezbędne składniki:

 • mleko kokosowe – około 150 ml,
 • suszone daktyle – około 20-30g,
 • daktyle – im więcej, tym słodsza kawa i więcej węglowodanów,
 • czarna kawa,
 • cynamon cejloński ½ łyżeczki.

Przygotowanie:

 1. Daktyle należy posiekać i wymoczyć.
 2. Mleko kokosowe podgrzać.
 3. Przygotować filiżankę czarnej, mocnej kawy.
 4. Następnie należy połączyć wszystkie składniki i dokładnie zblendować.
 5. Opcjonalnie do kawy można dodać również pół banana oraz odżywkę białkową. Pamiętaj, by nie dodawać odżywki do gorącej kawy, gdyż wówczas białko się zetnie, a kawa nie będzie smaczna.

Kawa z daktylami a bulletproof coffe

Z pewnością oba napoje potrafią świetnie pobudzić przed porannym treningiem. 

Dla zwolenników diet nisko węglowodanowych rozwiązaniem korzystniejszym będzie kawa kuloodporna. Jeśli natomiast nie wystrzegasz się spożywania węglowodanów w godzinach porannych, około treningowo, ciekawym pomysłem może być kawa z daktylami.

Bulterproof coffe z porcji arabiki (4 g), dużej łyżki masła (30 g) i dwóch łyżek oleju MCT (20 g) dostarcza około 400 kcal. Jednocześnie jest substytutem posiłku ubogim w witaminy i składniki odżywcze oraz błonnik.

Dla porównania kawa z daktylami przygotowana z dodatkiem 150 ml mleka kokosowego i 25 g daktyli dostarcza około 360 kcal. Nie stanowi może najlepszego substytutu posiłku, w przeciwieństwie jednak do kawy kuloodpornej jest między innymi źródłem błonnika, potasu oraz witamin z grupy B.

Podsumowanie

Kawa z daktylami może stanowić ciekawe rozwiązanie jako szybki, płynny posiłek przedtreningowy. Wiele osób przed porannym treningiem wypija kawę i spożywa banana. Kawa z daktylami wydaje się interesującą alternatywą.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.