Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto spać dłużej? Kilka ważnych powodów

Dlaczego warto spać dłużej? Kilka ważnych powodów
Natłok obowiązków, stres i deficyt czasu w ciągu dnia skłaniają nas często do wcześniejszego wstawania z łóżka i późniejszego kładzenia się spać. Choć ilość snu potrzebna do pełnej regeneracji organizmu to kwestia wysoce indywidualna, to jednak warto pamiętać, iż permanentne zarywanie nocy i skracanie nocnego wypoczynku niekorzystnie odbijają się na zdrowiu, samopoczuciu i kondycji psychicznej praktycznie w każdym przypadku. Ponieważ poświęcanie uwagi zapewnianiu organizmowi należytej ilości snu często niesłuszne traktowane jest jako objaw lenistwa, dlatego w niniejszym artykule postaram się dać Ci kilka ważnych argumentów, które powinny zachęcić Cię do dłuższego snu.

Niewyspanie źle wpływa na decyzyjność

Jeżeli uważasz, że kosztem czasu przeznaczonego na sen będziesz mógł efektywnie pracować, podejmować ważne biznesowe decyzje i rozstrzygać istotne kwestie, to niestety mam dla ciebie złą wiadomość. Faktem potwierdzonym naukowo jest, iż niewyspanie utrudnia podejmowanie właściwych decyzji, osłabia czujność i odbija się negatywnie na osobniczej innowacyjności. Deficyt snu upośledza możliwość elastycznego myślenia i aktualizowania planów w oparciu o pojawiające się nowe informacje, a także negatywnie wpływa na wydajność pracy. Jak więc widać, zarywanie nocy nie jest optymalnym sposobem na osiągnięcie zawodowego sukcesu. Przypomnę jeszcze, że niedobory snu odbijają się niekorzystnie również na innych decyzjach podejmowanych w ciągu dnia – również tych żywieniowych. Niewyspani chętniej sięgamy po jedzenie niskiej jakości czy niezdrowe przekąski.

Brak snu a negatywne emocje

Nie od dziś wiadomo, że niewyspanie powoduje drażliwość i niekorzystnie odbija się na kondycji psychicznej. Dodatkowo włoscy naukowcy zobrazowali wpływ deficytu snu na ocenę różnego typu bodźców, pojawiających się zwyczajowo w życiu codziennym. Jak się okazuje, słabej jakości sen może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania irytacji i złych emocji nawet pod wpływem bodźców, które przy odpowiedniej dawce snu oceniane są jako neutralne. Taka zwiększona podatność na negatywne emocje zmniejsza odporność na stres i może być przyczyną poważnych dolegliwości natury psychicznej. Pogarsza jakość stosunków międzyludzkich i utrudnia utrzymanie pozytywnych relacji z osobami w pracy czy w domu. Jeżeli zatem jesteś nerwowy i łatwo wyprowadzić cię z równowagi, to zastanów się czy nie jest to przypadkiem konsekwencja zbyt małej ilości snu.

Motywacja a niedostateczna ilość snu

W wybranych przypadkach silna motywacja może początkowo przyczyniać się do poprawy wydajności obniżonej na skutek braku snu. W ujęciu długoterminowym jednak zaangażowanie znacznie się osłabia. Hierarchia priorytetów ulega zmianie – początkowo ustalony cel nadrzędny zaczyna być postrzegany jako nierealny i niemożliwy do osiągnięcia i zazwyczaj przegrywa w starciu z potrzebą odpoczynku i zregenerowania sił. Mówiąc wprost, jeśli zarwiemy jedną noc przed egzaminem, to przy odpowiednio silnej motywacji możemy zmusić się do wytężonej pracy i przyswoić potrzebną ilość materiału. Jeżeli jednak będziemy chcieli w niedługim okresie powtórzyć eksperyment, brak snu odbije się nie tylko na funkcjach kognitywnych, ale także na samej motywacji do działania...

Zbyt mała ilość snu może zwiększać ryzyko kontuzji

Jak pokazują analizy przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wśród aktywnych fizycznie młodych ludzi, ryzyko powstania kontuzji może być związane z niedostateczną ilością snu. Młodzi sportowcy im mniej czasu poświęcali na sen, tym częściej byli hospitalizowani ze względu na urazy. Uważa się, iż brak snu nie tylko wpływa na czujność i koncentrację, ale może znacznie pogarszać czynności motoryczne.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że niewyspany nie jesteś sobą. Warto zastanowić się czy ograniczając wypoczynek nocny dokonujemy słusznej decyzji, skoro w ten sposób oszczędzonego czasu nie jesteśmy w stanie optymalnie wykorzystać.

Źródła: Tempesta D, Couyoumdjian A, Curcio G, Moroni F, Marzano C, De Gennaro L, Ferrara M; Dipartimento di Scienze della Salute, Università di L'Aquila, Via Vetoio, Coppito 2, 67010 Coppito (AQ), L'Aquila, Italy. Brain Research Bulletin [2010, 82(1-2):104-108]

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.