Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kilka ciekawostek na temat bólu głowy

Niespodziewany ból głowy może zdezorganizować cały dzień, utrudniając normalne funkcjonowanie. Bólom głowy niekiedy towarzyszą mdłości, wrażliwość na światło i hałas oraz ogólne zmęczenie, co tym bardziej negatywnie odbija się na kondycji psychofizycznej i uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. Jak wskazują opinie naukowców – dolegliwość ta posiada dość tajemnicze i nie do końca wyjaśnione podłoże. Oto kilka ciekawostek ze świata nauki na temat bólu głowy – schorzenia, z którym każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał do czynienia.

Przyczyny bólu głowy

Lekarze przyczyny rozwoju bólu głowy klasyfikują na dwie kategorie: pierwotne oraz wtórne.

Przyczyny pierwotne nie są związane z rozwojem żadnego schorzenia. Zalicza się tutaj bóle migrenowe – rozwijające się prawdopodobnie na skutek zmniejszonego przepływu krwi do wybranych obszarów kory mózgowej. Innym przykładem dolegliwości o pierwotnych przyczynach są bóle będące konsekwencją napięcia – mięśni szyi, karku, głowy. Najczęściej spowodowane są  przewlekłym stresem i złymi emocjami. Ostatni typ dolegliwości w obrębie tej kategorii nosi nazwę bólu klastrowego – najczęściej zlokalizowanego w okolicach oczodołów. Tego typu dolegliwości występują częściej u mężczyzn i przypuszcza się, iż są spowodowane również zmianą przepływu krwi do określonych obszarów mózgu – spowodowane mogą być spożywaniem substancji wpływających na tempo przepływu krwi, np. kofeiny lub alkoholu.

Wtórne przyczyny bólu głowy to konsekwencja występowania różnego typu chorób i dolegliwości, takich jak np. grypa, gorączka, uraz głowy, wzrost ciśnienia w czaszce, hipoglikemia. Ich wyleczenie lub złagodzenie ich przebiegu skutkuje wyeliminowaniem dolegliwości bólowych.

Wyzwalacze migreny

Istnieje całe mnóstwo czynników, które mogą przyczynić się do powstawania bólów głowy o charakterze migreny – są to tak zwane wyzwalacze. Mogą one mieć charakter wybitnie indywidualny, czasem wynikają z nałożenia się na siebie kilku okoliczności – np. stres w pracy w połączeniu z nieprzespaną nocą. Do najpopularniejszych wyzwalaczy migreny należą:

  • ·         Stres
  • ·         Hałas
  • ·         Odwonienie
  • ·         Głód
  • ·         Zmiany pogody
  • ·         Alkohol (szczególnie czerwone wino)
  • ·         Zmiany hormonalne (np. menstruacja u kobiet)
  • ·         Palenie papierosów
  • ·         Intensywne zapachy
  • ·         Płacz
  • ·         Zaburzenia snu
  • ·         Podróże i związany z nimi stres
  • ·         Migotające światła
  • ·         Jasne i intensywne oświetlenie
  • ·         Zbyt duża aktywność fizyczna
  • ·         Depresja, lęki, gniew, emocje

Zaskakujące przyczyny bólu głowy

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn,  bóle głowy mogą być wynikiem bardziej zaskakujących czynników. Wśród nich wymienia się szybkie spożywanie bardzo zimnych produktów, zbyt długie spanie czy dzień relaksu po tygodniu ciężkiej i stresującej pracy. Rzadko również zwraca się uwagę na nieprawidłową postawę, utrwalaną poprzez wielogodzinne siedzenie i powodującą powstawanie napięć. Bóle głowy mogą być także konsekwencją zgrzytania zębami (nieświadomie - w nocy), które powoduje powstawanie napięciowych bólów głowy.

Metody zwalczania

W przypadku pojawienia się uciążliwych bólów głowy najczęściej zażywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, paracetamol. Pomocny okazuje się także sen – nawet krótka drzemka może znacznie zminimalizować nieprzyjemne objawy. Warto jednak pamiętać też o tym, aby połknięcie leków poprzedzić wypiciem szklanki wody mineralnej. Najczęściej bowiem bóle głowy pojawiają się jako konsekwencja niedostatecznej podaży płynów – zwłaszcza w czasie letnich upałów zapominamy często o prawidłowym nawodnieniu organizmu.

Podsumowanie

Bóle głowy to dolegliwość,  która pojawia się niespodziewanie i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Umiejętność radzenia sobie ze stresem, higieniczny i aktywny tryb życia oraz zdrowe racjonalne odżywianie mogą w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko pierwotnych bólów głowy. Należy pamiętać, aby nie lekceważyć trwających kilka dni intensywnych migren – w takich sytuacjach koniecznie należy zasięgnąć opinii lekarza.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.