Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kilka sprawdzonych sposobów na spokojniejsze życie

Kilka sprawdzonych sposobów na spokojniejsze życie
Nasz świat jest bardzo nieprzewidywalny. Kiedy już nam się wydaje, że jest stabilnie, to nagle pojawia się pandemia i wywraca świat do góry nogami. Gdy wydaje się, że już powoli zaczynamy wracać do normalności, to nagle koszty życia gwałtownie rosną i wielu zastanawia się nad swoim dalszym bytem. Przykładów jest naprawdę wiele. To jak się czujemy w trudnych sytuacjach, zależy od naszego sposobu myślenia i nawyków.

W świecie, który kładzie nacisk na prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną, bardzo łatwo zapomnieć o znaczeniu radzenia sobie ze stresem i zabieganiu o własny spokój. Jest to istotne nie tylko ze względu na lepsze samopoczucie, ale także zmniejszenie ryzyka wielu problemów zdrowotnych. Oto kilka sposobów na pielęgnowanie spokoju we własnym życiu.

Oddychaj głęboko i powoli

Czy jesteś świadoma swojego oddechu? Większość ludzi, która zaczyna się nad nim zastanawiać, stwierdza, że oddycha dość płytko i szybko. A to właśnie ten głęboki, przeponowy oddech, który jest wolny i kontrolowany, ma działanie uspokajające i pomaga złagodzić stres. Włącza przywspółczulny układ nerwowy, który spowalnia tętno, obniża ciśnienie krwi i pomaga poczuć się spokojniej. I to bardzo szybko! Już nawet pięć minut takiego oddychania może, mówiąc kolokwialnie, zresetować układ nerwowy, dzięki czemu poczujesz się spokojniejsza i bardziej skoncentrowana.

Ogranicz negatywne wiadomości

Czy czujesz się jakbyś była cały dzień bombardowana różnymi negatywnymi wiadomościami? Możesz nawet nie być świadoma, jak wiele takich negatywnych informacji trafia do Twojej świadomości lub podświadomości i jaki wywierają wpływ na umysł i ciało. Warto wypracować tutaj równowagę i zastąpić niektóre z nich pozytywnymi, relaksującymi i takimi podnoszącymi na duchu. Przykładowo, zamiast słuchać wiadomości podczas przygotowywania obiadu, włącz pozytywną dla siebie muzykę albo jakiś podcast na tematy, które Cię interesują i sprawiają radość. Poszukaj witryn, które mają pozytywne informacje i staraj się sobie zawsze zapewnić przerwę od ciężkich, negatywnych wiadomości.

Zadbaj o porządek w swoim otoczeniu

Bałagan w domu i pracy to kolejny wróg Twojego spokoju. Spokojna przestrzeń to zorganizowana przestrzeń. Zwróć uwagę, że kiedy w domu lub na biurku panuje chaos, dużo łatwiej nam się zdenerwować, zdołować i zmęczyć. Trudniej się skoncentrować i zabrać do pracy, wiele rzeczy nas rozprasza. Porządek poprawia nastrój, daje motywację i siłę do działania.

Bądź obecna

Jeśli masz depresję, żyjesz w przeszłości.
Jeśli jesteś niespokojny, żyjesz w przyszłości.
Jeśli jesteś spokojny, żyjesz w teraźniejszości.

Lao Tzu

Lao Tzu ma rację. Ile problemów wynika z zamartwiania się o przyszłość lub przejmowania przeszłością? Kluczem do bycia obecnym jest praktykowanie uważności i używanie wszystkich zmysłów do skupienia się na chwili obecnej. Dzięki temu wypiera się zmartwienia i inne czynniki wywołujące niepokój.

Uważność wymaga praktyki, trzeba się jej nauczyć. Zacznij od spokojnego siedzenia i akceptowania myśli i uczuć, które do Ciebie przychodzą bez osądzania ich i odpędzania. Myśl o tym, co jest tu i teraz, a zbliżysz się o krok do osiągnięcia spokoju.

Odkryj naturę na nowo

Nie zapomnij o uspokajających korzyściach płynących z ekspozycji na naturę. Ćwiczenia, a nawet same spacery, uwalniają endorfiny i wywołują inne zmiany biochemiczne, które odprężają umysł i ciało. Ponadto chodzenie to powtarzalny ruch, który odwraca uwagę od zmartwień i pomaga uspokoić umysł. Spędzając czas na dworze, na łonie natury czerpiesz korzyści z ekspozycji na słońce i samego przebywania wśród przyrody, która działa kojąco na umysł i ciało.

Podsumowanie

Stworzenie warunków do uzyskania spokoju w życiu to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, żeby obniżyć poziom stresu i poprawić swoje zdrowie psychiczne. Zapamiętaj powyższe wskazówki i spróbuj je wdrożyć. To naprawdę działa!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.