Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nie karm swojego niepokoju!

Nie karm swojego niepokoju!
O ile w przypadku poważnych stanów lękowych i fobii konieczna jest pomoc specjalistów z dziedziny psychologii i psychiatrii, o tyle z łagodniejszymi formami niepokoju poradzić sobie można modyfikując odpowiednio swój styl życia oraz sposób odżywiania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i o czym należy pamiętać, aby zmniejszyć i opanować pojawiające się uczucie zaniepokojenia?

Chaotyczny sposób odżywiania może nasilać problem

Drastycznie wydłużające się przerwy pomiędzy nieregularnymi i przypadkowymi posiłkami, mogą nasilać uczucie niepokoju a już na pewno utrudnią zapanowanie nad jego objawami. Organizm, aby zmierzyć się z sytuacją stresową, która wywołuje w nas poczucie lęku potrzebuje dobrej jakości pożywienia, bogatego nie tylko w puste kalorie, ale również w składniki odżywcze. Szczególne znaczenie posiadają między innymi witaminy z grupy B oraz magnez.  Dlatego warto planować menu z wyprzedzeniem, a także starać się przyjmować posiłki mniej więcej o stałych porach. Dzięki temu unikniemy gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, spadku formy psychicznej oraz niepotrzebnego rozdrażnienia.

Uwaga na nadmiar stymulantów

Kilka filiżanek kawy w ciągu dnia, a do tego napoje energetyczne i preparaty przedtreningowe mogą nasilać odczuwanie niepokoju, wywołując również objawy takie jak poczucie zagrożenia, smutek, rozdrażnienie, brak koncentracji. Problem ze stymulantami związany jest również z tym, iż ich nadmiar negatywnie wpływa na wypoczynek nocny. A jak wiadomo, deficyt snu dość wyraźnie odciska swoje piętno na zdolności do radzenia sobie z niepożądanymi skutkami stresu, może potęgować odczucia zaniepokojenia, wpływa negatywnie na samopoczucie, osłabia poczucie własnej skuteczności. Dlatego mając na uwadze zdrowie psychiczne i kondycję układu nerwowego warto ograniczyć ilość stymulantów w ciągu dnia oraz pamiętać o odpowiednio długim wypoczynku nocnym.

Omega 6 i omega 3 – bo ważna jest równowaga

Jak wskazują badania naukowe, w tym również pośród osób zmagających się z poważnymi zaburzeniami lękowymi, mózg jest niezwykle wrażliwy na stan zapalny. A ten ulega nasileniu w sytuacji, gdy w diecie znajduje się nadmiar produktów żywnościowych obfitujących w kwasy tłuszczowe omega 6 (oleje roślinne, fistaszki, nasiona) a deficyt wartościowych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3, takich jak choćby tłuste ryby morskie. Eksperymenty naukowe potwierdzają, iż zwiększenie podaży omega 3 i zmniejszenie omega 6 (poprawa stosunku tych związków, również poprzez dołączenie odpowiedniej suplementacji) doprowadza do istotnego zmniejszenie poziomu odczuwalnego lęku.

Tłuszcze trans – zagrożenie dla zdrowia psychicznego

O tłuszczach trans mówi się przede wszystkim w kontekście chorób serca i układu krążenia. Jednak negatywny wpływ tych związków na zdrowie człowieka jest o wiele szerszy – dotyczy również kondycji psychicznej. Tłuszcze trans znajdujące się w przetworzonych produktach żywnościowych (daniach typu instant, mrożonkach, słodyczach, produktach cukierniczych), zgodnie z aktualną wiedzą mogą nasilać odczuwanie niepokoju, a także zwiększać ryzyko występowania depresji. Z kolei po zmniejszeniu pokarmowych źródeł tych związków w diecie zaobserwowano ograniczenie odczuwanego poziomu lęku, związanego chociażby z sytuacjami dnia codziennego.

Podsumowanie

Odczuwanie niepokoju, trudności z jego zracjonalizowaniem i poradzeniem sobie z nim mogą być konsekwencją niewłaściwego sposobu odżywiania. W imię poprawy kondycji psychicznej warto zrewidować swój dotychczasowy jadłospis i wyeliminować źródła kwasów tłuszczowych trans, zmniejszyć spożycie stymulantów oraz produktów dostarczających omega 6, zwiększając jednocześnie ilość bogatych odżywczo i nieprzetworzonych pokarmów.