IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Strach wrogiem estetycznej sylwetki – jak go zidentyfikować i skutecznie sobie z nim poradzić?

Zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna to nie jedyne wyzwania, które czekają na osoby pragnące uzyskać zadowalające efekty w postaci zadbanej i estetycznej sylwetki. Coraz więcej uwagi zwraca się na aspekty psychologiczne oraz kwestie związane ze sposobem myślenia. Kluczowe może okazać się zidentyfikowanie lęków, powstrzymujących nas przed podjęciem konkretnych działań. Rozpoznanie i „nazwanie po imieniu” istniejącego problemu to pierwszy krok do jego konstruktywnego rozwiązania. Oto najczęstsze typu strachu, które negatywnie wpływają na pracę nad sylwetką...

Strach przed porażką

Niezbyt przyjemne doświadczenia z różnego typu dietami, treningami oraz cudownie działającymi suplementami w połączeniu z nadszarpniętym poczuciem własnej wartości skutkują brakiem wiary we własne możliwości. W konsekwencji nie decydujemy się na podjęcie stosownych kroków, rezygnując już na starcie z możliwości, które stoją przed nami otworem. Myślenie w kategoriach: „po co mam próbować, skoro szanse powodzenia są znikome” odbija się niekorzystnie na motywacji, sprawiając, iż upragniony cel wydaje się być nieuchwytnym i nierealnym marzeniem. Tymczasem tak naprawdę Ty również możesz wymodelować swoje ciało, nadać mu sprężystości i sportowego wyglądu. Musisz mieć jednak świadomość, że droga do celu niekoniecznie będzie usłana przysłowiowymi „różami”. Pewnie potkniesz się nie raz, czasem będzie Ci się chciało rzucić wszystko, usiąść nad rzeką i płakać jak dziecko, ale dopóki nie stracisz celu sprzed oczu będziesz odnotowywać konsekwentny progres (warto jednak przy tym zweryfikować swoje oczekiwania - nie nastawiaj się, że po 2 tygodniach uda Ci się zgubić 30 cm w pasie i wypracować figurę gwiazdy filmowej, bo czekać Cię będę nieustanne porażki i frustarcje).

Receptą na strach przed porażką jest pozbycie się zbędnych emocji – zwłaszcza tych negatywnych, a także stworzenie realnego planu uwzględniającego fizyczne i fizjologiczne potrzeby oraz bariery organizmu.

Strach przed osądem innych

Wszelkie zmiany w dotychczasowej rutynie dnia codziennego wiążą się ze stresem, co jest normalnym mechanizmem adaptacyjnym oraz bodźcem do rozwoju. Czasem jednak strach przed konkretnymi bodźcami, np. nowym miejscem czy nieznanymi sytuacjami,  bywa tak obezwładniający, że boimy się podjąć wyzwania i rezygnujemy. Dotyczy to głównie osób posiadających zaniżone poczucie własnej wartości – dla niech wizyta w klubie fitness czy na basenie to po prostu prawdziwa katorga. Obawa, że ktoś będzie osądzał, krzywo się patrzył lub obgadywał bądź co gorsza naśmiewał się stanowi naprawdę bardzo poważny problem, utrudniający pracę nad sylwetką. Aby go przełamać, należy dać sobie szansę i minimum kilka razy odwiedzić klub i wykonać zaplanowany trening. Warto przy tym odpowiednio się przygotować i poczytać na temat ogólnych zasad panujących w tego typu miejscach oraz zweryfikować swój sposób myślenia, pozbywając się przy tym zbędnego ładunku emocjonalnego. Po pierwsze musisz mieć świadomość, że każdy kiedyś zaczynał i tak naprawdę początkujące osoby na siłowni nie są niczym zaskakującym dla stałych bywalców . Tam każdy będzie zajęty swoim treningiem i raczej nie będzie miał czasu ani ochoty obserwować Twoich zmagań z nauką techniki wykonywania ćwiczeń. Po drugie: jeżeli nie chcesz aby inni cię nie osądzali, również ich nie osądzaj. Negatywne myśli i wyobrażenia wprowadzają niepotrzebnie złą atmosferę i szkodzą przede wszystkim Tobie.

Pamiętaj zatem o pozytywnym nastawieniu oraz uśmiechu – może się okazać, iż siłownia to miejsce, w którym nawiążesz interesujące znajomości.

Strach przed zranieniem

Chociaż wiele osób w sposób beztroski podchodzi do kwestii odchudzania i często wybiera metody, które nie są bezpieczne dla zdrowia, to niekiedy problemem jest dokładnie przeciwstawna postawa, charakteryzująca się przesadną ostrożnością. Obawa przed zrobienie sobie krzywdy czy to nieumiejętnie zaplanowaną dietą czy to podczas treningu na siłowni również bardzo często negatywnie wpływa na realizację założeń planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki. Z jednej strony nie do końca ufamy wszelkiego typu „specjalistom”, z drugiej strony nie bierzemy pod uwagę tego, iż dotychczasowy sposób odżywiania i tryb życia nie jest do końca zdrowy i optymalny, skoro doprowadził nas do problemów z estetyką sylwetki i zdrowiem. Dlatego jeżeli posiadasz wątpliwości co do zaleceń zasłyszanych od znajomych,  rodziny lub innych osób, zweryfikuj je z prawdziwymi specjalistami – dietetykiem czy trenerem.

Zachowanie pewnej ostrożności to objaw zdrowego rozsądku, lecz przesadny i permanentnie podkręcany strach przed wyrządzeniem sobie krzywdy (lub zachorowaniem) może stanowić podłoże do rozwoju poważniejszych dolegliwości o podłożu emocjonalnym.

Podsumowanie

Strach może mieć wielkie oczy – zidentyfikowanie go oraz konstruktywne radzenie sobie z nim to jedna z istotnych kwestii, które mogą decydować o sukcesach związanych z poprawą estetyki sylwetki – powinny na to zwrócić uwagę szczególnie osoby rozpoczynające zmagania z własnymi niedoskonałościami. Pokonanie strachu może być motorem napędzającym motywację i bodźcem do podejmowania kolejnych wyzwań.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.