W ostatnich latach na naszym rynku pojawia się coraz więcej miejsc, w których można poddać się tzw. „tlenowej kuracji”. Zabieg ten podobno niesie za sobą szereg korzyści obejmujących nie tylko poprawę samopoczucia, ale także – stanu zdrowia i wyglądu. Intensywne dotlenianie organizmu pomagać ma w regeneracji wszystkich tkanek i narządów. Warto się jednak dobrze zastanowić po pierwsze nad tym czy tego typu teorie mają uzasadnienie, a po drugie - czy tlenowe kuracje na pewno są bezpieczne…
Skąd ten pomysł?
Jak powszechnie wiadomo tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Potrzebują go wszystkie komórki organizmu, a już niewielkie niedobory – prowadzić mogą do zaburzeń przebiegu podstawowych reakcji metabolicznych. Szczególnie wrażliwy na jego deficyt jest mózg – w przypadku komórek nerwowych stan niedotlenienia może okazać się po prostu zabójczy i doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń co skutkuje kalectwem. Jak przekonują entuzjaści tlenowych kuracji, współczesny (siedzący) tryb życia, a przede wszystkim zanieczyszczenia środowiskowe nie sprzyjają prawidłowemu dotlenieniu organizmu, co wiąże się z licznymi negatywnymi konsekwencjami takimi jak szybsze starzenie się tkanek, gorsza kondycja psychofizyczna, większe ryzyko niektórych chorób… Skutecznym rozwiązaniem przedstawionego powyżej problemu ma być podobno poddawanie się regularnym tlenowym kuracjom, polegającym na wdychaniu medycznego tlenu. W takich zabiegach wyspecjalizowały się miejsca zwane barami tlenowymi. W Polsce jest ich ciągle stosunkowo niewiele, ale patrząc na zainteresowanie jakim się cieszą za granicami naszego kraju liczyć należy się z tym, że w niedługim okresie powstanie ich znacznie więcej.
Kuracja tlenem – domniemane korzyści
Zarówno na stronie internetowej Polskiego Centrum Terapii Tlenowej, jak i na stronach poszczególnych barów tlenowych zapoznać się można z długą listą korzyści wynikających za poddawaniu się dotleniającym kuracjom. I tak oto dzięki poddawaniu się tego typu zabiegom można: większyć odporność immunologiczną, usprawnić pracę układu krążenia zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, polepszyć sprawność fizyczną i psychiczną organizmu, zmniejszyć negatywne skutki stresu (ciekawe czy również stresu oksydacyjnego…?), zwalczyć dolegliwości bólowe no i oczywiście spowolnić procesy starzenia i przyspieszyć przemianę materii, ułatwiając odchudzanie. Kuracje tlenowe mogą rzekomo także korzystnie wpłynąć na kondycję seksualną, poprawić wyniki w nauce, oraz oczyścić organizm z toksyn. Lista potencjalnych korzyści jest więc stosunkowo długa, jest tylko jeden problem – brakuje dowodów w postaci badań naukowych, iż rekreacyjne wdychanie tlenu faktycznie korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Są natomiast dowody na to, że beztroskie kuracje tlenowe mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne.
Zagrożenia i kontrowersje
Tlen jest najczęściej używanym gazem w medycynie jednakże stosuje się go jedynie w ściśle określonych przypadkach (np. w zatruciu tlenkiem węgla, w leczeniu wybranych chorób układu oddechowego, etc.) i tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza. Chociaż pierwiastek ten obecny jest obficie we wdychanym przez nas powietrzu, to wdychany w skoncentrowanej postaci może – podobnie jak inne lekarstwa – nieść za sobą pewne zagrożenia. Do potencjalnych skutków ubocznych zaliczyć można m.in. zapalenie oskrzeli, niedodma absorpcyjna powstająca w skutek wypłukiwania azotu z pęcherzyków płucnych, upośledzenie struktury i funkcji rzęsek układzie oddechowym, a nawet – ostre uszkodzenie płuc. Badania naukowe wskazują, że nawet ściśle kontrolowane podawanie tlenu prowadzone w warunkach szpitalnych może być niebezpieczne w przypadku osób z chorobami układu krążenia i astmą. Osobną kwestią jest fakt, iż w przypadku osób zdrowych, u których wysycenie hemoglobiny tlenem wynosi około 97% kuracja tlenowa po prostu nie niesie za sobą żadnych korzyści, bo nie powoduje większego jej wysycenia. Dopiero w przypadku gdy stan wysycenia hemoglobiny jest niższy niż 94 – 95% podawanie tlenu jest zasadne, tyle że takie zjawisko występuje jedynie w przebiegu poważnych schorzeń, a nie u osób, które „żyją w zanieczyszczonym środowisku”…
Wnioski
Postulowane powszechnie korzyści wynikające z poddawania się kuracjom tlenowym uznać należy za niepotwierdzone naukowo spekulacje, które formułowane są jedynie w celach marketingowych. Chociaż rekreacyjne wdychanie tlenu medycznego niekoniecznie musi być groźne dla zdrowia, to wziąć należy pod uwagę, że u niektórych osób może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Osoby, które chcą się dotlenić, zamiast wizyty w tlenowym barze powinny zafundować sobie ruch na świeżym powietrzu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.