Mleczko pszczele, które występuje także pod nazwą Royal jelly to biała, lepka i galaretowata substancja. Jest to wydzielina pszczół miodnych. W mediach promuje się je jako tzw. super food. W przyrodzie mleczko pszczele służy do karmienia larw robotnic i trutni przez ich pierwsze 3-4 dni życia, a królowej pszczół przez całe jej życie.
Co zawiera mleczko pszczele?
Mleczko pszczele składa się z:
wody (50%-70%),
białek (9-18%); w tym zawiera aminokwasy, takie jak: walina, leucyna, izoleucyna, treonina, metionina, fenyloalanina, lizyna i tryptofan,
węglowodanów (7-18%),
tłuszczy (3%-8%),
soli mineralnych (1,5%),
witamin (kompleks A, B, C i E).
Jest źródłem żelaza, sodu, wapnia, potasu, cynku, magnezu, manganu i miedzi. Ponadto zawiera enzymy, hormony, polifenole, nukleotydy i mniejsze związki heterocykliczne.
Do tej pory mleczko pszczele było produkowane na dużą skalę do celów handlowych, ponieważ jego cena jest znacznie wyższa, niż w przypadku innych produktów pszczelich, takich jak miód czy pyłek. Według niektórych źródeł mleczko pszczele jest głównym źródłem dochodów pszczelarzy.
Pszczelarze twierdzą, że mleczka jest niewiele, jest je ciężko pozyskać, dlatego twierdzenia, że „jest głównym źródłem dochodów pszczelarzy” jest trochę na wyrost. Być może inaczej wygląda kwestia produkcji mleczka pszczelego na skalę przemysłową, a inaczej na szczeblu detalicznym.
Mleczko pszczele – aminokwasy
Mleczko pszczele jest bogatym źródłem aminokwasów, w tym: lizyny, proliny, cysteiny, kwasu asparaginowego, waliny, kwasu glutaminowego, seryny, glicyny, cysteiny, treoniny, alaniny, tyrozyny, fenyloalaniny, hydroksyproliny, leucyny, izoleucyny i glutaminy.
Właściwości i działanie mleczka pszczelego
Mleczko pszczele wykazuje właściwości:
przeciwutleniające
antynowotworowe
przeciwstarzeniowe
przeciwzapalne
przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne
Mleczko pszczele a długowieczność
Stosowanie mleczka pszczelego wiąże się ze zwiększeniem długości życia królowych pszczół miodnych. Składniki białkowe i lipidowe w mleczku pszczelim mogą wydłużać życie pszczół miodnych, świerszczy, jedwabników, nicieni, myszy. Stwierdzono, że hamują one także starzenie się tkanek u człowieka.
Sportowców sięgających po sterydy zapewne zainteresuje to, iż mleczko pszczele (w dawce 100 mg na kg masy ciała dziennie) chroni przed oksydacyjnym uszkodzeniem wywołanym przez anapolon (oxymetholone). Potwierdzono także ochronę w trakcie stosowania winstrolu (stanozolol). Dowiedziono też ochronnego wpływu mleczka pszczelego na gonady. Spożywanie mleczka pszczelego przyczyniło się poprawy takich parametrów nasienia, jak: ruchliwość, dojrzałość i objętość oraz zmniejszała uszkodzenia DNA.
Inne korzyści
Mleczko ma wpływ na ilość czerwonych krwinek, wzrost hemoglobiny, hematokrytu, spadek ilości glukozy mierzonej na czczo, wzrost stężenia testosteronu (efekt silniejszy u kobiet, niż u mężczyzn), samopoczucie i zdrowie psychiczne. Ponadto może łagodzić objawy menopauzy (zaburzenia lękowe, ból pleców).
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.