Woda morska
Woda morska występuje w morzach oraz oceanach i stanowi prawdziwe bogactwo pierwiastków i minerałów. Znajdziemy w niej prawie wszystkie pierwiastki chemiczne znajdujące się na Ziemi.
Cechą charakterystyczną wody morskiej jest wysokie stężenie sodu, potasu, magnezu oraz glinu. To właśnie one w połączeniu z anionami chlorkowymi, siarczanowymi i węglowodanowymi nadają wodzie morskiej charakterystyczny słony, a także nieco gorzki smak.
Woda morska nie nadaje się do picia. Nie jest co prawda trucizną, jednak picie jej może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość sodu. Organizm próbując pozbywać się nadmiaru sodu, wydalałby więcej wody niż byśmy jej wypijali.
Woda morska to jeden z najlepszych naturalnych kosmetyków, a im większe jej zasolenie, tym bogatsze ma działanie.
Jej właściwości znane były już starożytnej Grecji. Znana i stosowana była wówczas metoda leczenia wodą morską, nazywana thalassoterapią.
Morskie kąpiele
Ze względu na bogactwo i różnorodność minerałów zawartych w wodzie morskiej, kąpiele w morzu mają świetny wpływ na nasz organizm.
Dzięki nim możemy się nie tylko schłodzić w trakcie plażowania, ale również odżywić skórę czy też pobudzić krążenie krwi.
Jakie korzyści przynoszą kąpiele w morskiej wodzie?
Po pierwsze odżywiają naszą skórę. Składniki mineralne zawarte w wodzie morskiej wnikają w pory skóry. Wywierają na nią wpływ oczyszczający oraz pobudzający ukrwienie i poprawiający jej nawilżenie.
Kąpiele morskie wpływają na poprawę kondycji włókien kolagenu, a co za tym idzie poprawiają elastyczność i napięcie skóry.
Woda morska działa trochę jak leczniczy kompres. Doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi skóry, w tym także z niedoskonałościami, trądzikiem oraz poważniejszymi problemami dermatologicznymi, takimi jak egzema, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Słona woda morska przyspiesza gojenie ran, może również pomóc w uregulowaniu nadmiernego wydzielania sebum i w odblokowaniu zatkanych porów.
Ważne, by po kąpielach morskich wziąć prysznic i dokładnie opłukać ciało i włosy. Wysychająca na skórze sól może powodować jej odwodnienie i przesuszenie.
Eksponowanie na słońcu skóry z pozostawioną solą może doprowadzić do silnej alergii i podrażnień. Jeśli woda w morzu jest bardzo słona (głównie za granicą), na plażach zazwyczaj znajdują się prysznice. Warto z nich korzystać.
Kąpiele w zimnej wodzie morskiej – a taka najczęściej jest w Bałtyku – dodatkowo poprawiają również krążenie krwi oraz nieznacznie zwiększają procesy spalania brunatnej tkanki tłuszczowej.
Nie tylko morskie kąpiele
Już samo morskie powietrze wywiera dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza na układ oddechowy. Nadmorski klimat pomaga złagodzić objawy alergii, jak również dolegliwości u osób chorujących na astmę.
Przebywanie nad morzem pomaga również odprężyć się, wypocząć i wprawia w lepszy nastrój.
Gdzie w Polsce wypoczywać nad Bałtykiem?
Do dyspozycji mamy aż 524 km brzegu morskiego. Do najpopularniejszych nadmorskich uzdrowisk zaliczają się takie miejscowości jak Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Sopot.
( Na foto autorka tekstu. Kinga chwyta pierwsze promienie słońca w 2017 )
Międzyzdroje słyną z szerokiej plaży z jasnym piaskiem oraz długim molo cieszącym się dużą popularnością. Poza atrakcjami morskimi możemy udać się również do muzeum przyrodniczego oraz do muzeum figur woskowych.
Kołobrzeg to znakomite warunki klimatyczne oraz sąsiadujące z morzem sosnowe lasy, a także tereny rekreacyjne na obu brzegach Parsęty.
Konkurencję dla Kołobrzegu stanowi Ustka. Miejsce to cenione jest za piaszczyste plaże i czyste powietrze.
Do nadmorskich kurortów zalicza się również Sopot położony nad Zatoką Gdańską.
Najbardziej znanym miejscem Sopotu jest tak zwany Monciak – miejski deptak ul. Bohaterów Monte Cassino oraz molo. Spacerowa część molo w Sopocie mierzy aż 511,5m.
Jeśli zależy nam na ciszy i spokoju, lepiej wybrać jakąś mniejszą, mniej popularną miejscowość. W popularnych kurortach zawsze znajduje się bowiem masa turystów.
Podsumowując, korzystanie z morskich kąpieli wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz wygląd skóry. Jeśli mamy morze w zasięgu „ręki”, warto korzystać z jego dobroci. Jeśli nie, warto wziąć pod uwagę chwile na morskie przyjemności podczas planowania urlopu.