Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odżywiasz się zdrowo, a Twój partner nie. Co zrobić?

Odżywiasz się zdrowo, a Twój partner nie. Co zrobić?
Nawyki żywieniowe ludzi potrafią się drastycznie różnić. Nawet, jeśli dwie osoby mieszkają pod jednym dachem, bywa, że jadają zupełnie inaczej. Niektórzy są skupieni na wybieraniu zdrowej żywności, podczas gdy inni koncentrują się głównie na walorach smakowych, nie zwracając uwagi na konsekwencje zdrowotne. Co zrobić, jeśli Ty odżywiasz się zdrowo, a Twój partner nie? Co jeśli Twój partner uznaje dodatek keczupu do frytek za dzienną porcję warzyw?

Co jeśli partner nie wykazuje nawet oznak zainteresowania zmianą nawyków żywieniowych? Tego typu różnice między partnerami mogą utrudniać wspólne życie. Oto pięć wskazówek, jak pogodzić tak odmienne od siebie gusta żywieniowe.

Ucz zamiast prawić kazania

Z pewnością męczące jest pouczanie partnera na każdym kroku. Takie postępowanie niezwykle rzadko przynosi jednak zamierzone efekty. Nawet najlepsza rada rzadko spotyka się z przychylnością. Niech Twój partner wie, że jesteś zaangażowany w zdrowe odżywianie i jesteś chętny do dzielenia się swoimi przepisami i przygotowanymi daniami. Jednak nie naciskaj zbyt mocno. Zamiast tego dawaj dobry przykład, dokonując zdrowych wyborów żywieniowych w domu, w restauracji czy w sklepie.

Fajnie jest zdrowo odżywiać się razem, robić razem zakupy i gotować, ale powoli! Nie próbuj zmienić nawyków żywieniowych swojego partnera w ciągu jednego dnia. Drastyczne zmiany w diecie rzadko są zrównoważone i rzadko pozostają z nami na stałe. Możesz to wiedzieć z własnego doświadczenia. Spróbuj wprowadzać zmiany stopniowo. Jeśli przygotowujesz posiłki dla was dwojga, zrób danie, które Twój partner z pewnością lubi. Jednak delikatnie je zmodyfikuj: wrzuć dodatkowe warzywa, do przygotowania dania użyj oliwy z oliwek. Stopniowo wprowadzaj do diety swojego partnera więcej zdrowych potraw.

Zamiast mówić swojemu partnerowi, że musi jeść to i to, a tego mu nie wolno, wydrukuj badanie mówiące o korzyściach z jedzenia warzyw i owoców, obejrzyjcie razem film np. „Cały ten cukier”. Potraktuj to, jako temat do dyskusji, nie narzucaj partnerowi swojego zdania.

Korzystaj z kreatywnych przepisów

Jednym z powodów, dla których ludzie niechętnie przechodzą na zdrową dietę, jest przekonanie, że „zdrowe rzeczy” nie smakują tak dobrze, zdrowa dieta jest nudna i niesmaczna, a do tego droga. Pozwól swojemu partnerowi zobaczyć, jak smaczne może być zdrowe jedzenie. Niech zobaczy, że może nadal cieszyć się ulubionymi potrawami, zastępując niektóre niezdrowe składniki zdrowszymi.

Co jeśli Twój partner nalega na jedzenie pizzy na obiad? Ok, możecie zjeść pizzę. Zamiast dwóch zamówcie lub przygotujcie jedną pizzę. Do pizzy przygotuj dodatkowo sałatkę lub zupę krem z warzyw. Zamiast popijać pizzę colą, wybierzcie wodę mineralną. By łatwiej było przestawić się na wodę dodaj do niej plasterki cytryny i pomarańczy.

Na śniadanie i kolacje królują tosty i kanapki? Ok, nie ma problemu. Zamiast pieczywa tostowego kup pełnoziarniste pieczywo na zakwasie. Do kanapek pokrój plasterki pomidora, ogórka, rzodkiewki. Przygotuj pastę twarogową lub mozzarellę i wędzonego łososia.

Idźcie razem na zakupy spożywcze. Przejedź przez dział z owocami i warzywami, poproś partnera, by wybrał te owoce i warzywa, które lubi. Czytajcie razem etykiety.

Upewnij się, że w zasięgu ręki są w domu zawsze zdrowe przekąski, takie jak: jabłka, migdały, pistacje, marchewki. Zadbajcie również o to, by w domu zawsze była woda do picia.

Jeden składnik, różne sposoby przygotowania

Każdy składnik diety może zostać przygotowany na wiele sposobów. Nie każdy sposób przygotowania mięsa z kurczaka może być zadowalający dla Twojego partnera. Możliwości jest jednak tak wiele, że naprawdę nie musicie zmuszać się do jedzenia gotowanego kurczaka z gotowanym brokułem i suchym ryżem.

Spróbuj kurczaka faszerowanego brokułami i parmezanem. Świetnie sprawdzi się w towarzystwie pieczonych ziemniaków.

Bądź elastyczny!

Pokaż swojemu partnerowi, że zdrowe odżywianie nie oznacza, że już nigdy nie możesz pozwolić sobie na zjedzenie czegoś mniej zdrowego. Stosuj się raczej do zasady 80:20. 20% Twojej diety może składać się z tak zwanych produktów rekreacyjnych. Nie ma nic złego w zjedzeniu loda czy drożdżówki, jeśli na co dzień Twoja dieta składa się z wartościowych produktów o niskim stopniu przetworzenia. Dzięki temu Twój partner zobaczy, że zdrowe odżywianie nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze wszystkich potraw, które lubi. To sprawi, że będzie bardziej skłonny do zmiany swoich nawyków żywieniowych.  

Wspieraj swojego partnera w jego zmianach w żywieniu.

Pokaż, jak dobrze się czujesz!

Niech Twój partner zobaczy, jak dobrze się czujesz i jak dużo masz energii, dzięki temu, że dobrze się odżywiasz.

Pokaż mu/jej, jak ważne jest zdrowe odżywianie i prowadzenie zdrowego stylu życia. Nawet, jeśli nie możesz zmienić swojego partnera, nie pozwól, aby jego nawyki żywieniowe wpływały na Twoje odżywianie. Możesz czuć się odizolowany, kiedy próbujesz zdrowo się odżywiać, zwłaszcza gdy inni wokół ciebie podjadają chipsy i ciasteczka. Podłącz się do innych, podobnie myślących osób, osobiście lub online.

Podsumowując

Najłatwiej jest, gdy oboje partnerów łączy zaangażowanie w zdrowe odżywianie, ale tak niestety nie zawsze jest. Preferencje żywieniowe są często trudne do zmiany i wymagają czasu. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, a zmiany wprowadzaj stopniowo.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.