Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Olejki eteryczne - aromaterapia

Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie. Od setek lat używane były w medycynie naturalnej, aromaterapii, pielęgnacji ciała, w domowych środkach czyszczących. Ich zapach potrafi wprowadzić w dobry nastrój i dodać energii albo podziałać relaksacyjnie. Nanoszone na skórę wspomagają gojenie się ran, uśmierzają ból.

Rodzaje olejków eterycznych

Olejki pozyskuje się z roślin – z kwiatów, owoców i drzew. Każdy z nich ma inne właściwości zatem wykorzystywany jest w innym celu, przy różnych problemach i mamy tu na myśli zarówno te o podłożu fizycznym, jak i psychicznym.

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane olejki to np.:

olejek lawendowy, który doskonale relaksuje, sprzyja spokojnemu snu, ale również poprawia krążenie krwi, łagodzi ból i świąd po ukąszeniu owadów,

olejek sandałowy łagodzi problemy z błonami śluzowymi i często wykorzystywany jest w terapiach relaksacyjnych,

olejek sosnowy rozgrzewa organizm i często stosowany jest w leczeniu przeziębień i zapobieganiu im, gdyż poprawia odporność, zapobiega zakażeniom,

olejek cedrowy ma właściwości antyseptyczne. Często znajduje się w szamponach przeciwłupieżowych i środkach do leczenia trądziku,

olejek grejpfrutowy występuje w kosmetykach antycellulitowych, do masażu i aromaterapii. Zapach cytrusów zmniejsza apetyt, łagodzi bóle głowy i migreny.

Olejki eteryczne są niestabilne, można je odparować. Nie są też tłuste jak sugeruje nazwa. Jeśli przeanalizować ich skład chemiczny to widać jak różnią się one od siebie, ale prawie wszystkie składają się z kombinacji alkoholi, fenoli, ketonów, aldehydów, kwasów, estrów, laktonów, tlenków i kumaryny – większość z olejków ma właściwości antywirusowe, antygrzybiczne, przeciwzapalne, detoksykujące, przeciwbólowe.

Zastosowanie olejków

Medycyna

Olejki eteryczne wykorzystywane są w celach leczniczych, ponieważ mają właściwości odkażające, kojące, poprawiają krążenie krwi, potrafią wywołać - w zależności od rodzaju - chłód lub ciepło na skórze. Udowodniono także skuteczność aromaterapii w leczeniu stanów lękowych, depresji, a także kobiecych dolegliwości pojawiających się przed i w trakcie miesiączki. Olejki dodawane są również do środków leczniczych – do inhalacji, smarowania itp.

Aromaterapia

Może być stosowana w celach leczniczych, ale także relaksacyjnych czy rozwojowych. Jest to kuracja z wykorzystaniem olejków eterycznych, które albo są używane do masażu, kąpieli, kompresów albo jako inhalacje, wdychanie czy wąchanie ich. Jak już zostało wspomniane, każdy z olejków ma inne właściwości i w różnych celach wybiera się różne olejki. Wszystkie jednak mają właściwości kojące, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Pielęgnacja skóry i włosów

Nakładając olejki bezpośrednio na skórę lub dodając je do kosmetyków możemy wspomóc leczenie trądziku, przyspieszyć gojenie się innych ran np. po ukąszeniu owadów czy po depilacji.  Jeśli mamy drobne blizny, to przy pomocy olejków możemy je złagodzić, rozjaśnić i sprawić, że skóra będzie wyglądała na zdrowszą. Tak jak od środka działamy na swój organizm różnymi produktami o właściwościach przeciwutleniającymi, tak z zewnątrz wspomóc się możemy właśnie olejkami, które również spowalniają procesy starzenia się komórek skóry, wpłyną na jej jędrność, elastyczność, ale też wygładzenie.

Najczęściej wykorzystywane olejki do pielęgnacji skóry:

  • z drzewa różanego i herbacianego
  • lawendowy
  • rozmarynowy
  • geraniowy
  • z czarnuszki
  • szałwiowy
  • cytrusowe
  • paczulowy
  • z neroli

Podobnie z włosami – dodając do kosmetyków, wzbogacamy je o środek regulujący poziom sebum, poprawiający ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu włosy mają silniejsze cebulki, lepiej rosną i szybciej się regenerują. Olejki eteryczne, dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, wspomagają leczenie łupieżu.

Najczęściej stosowane olejki w pielęgnacji włosów:

  • lawendowy
  • cedrowy
  • szałwiowy
  • pomarańczowy
  • tymiankowy
  • sandałowy
  • rozmarynowy
  • z drzewa herbacianego

Co olejek to inne właściwości. W jakich przypadłościach możemy po nie sięgnąć i jaki olejek wybrać?

nadciśnienie: lawendowy, majerankowy, rozmarynowy, różany, szałwiowy;

niedociśnienie: bergamotowy, miętowy, lawendowy, cytrynowy;

przeziębienie: anyżowy, cyprysowy, eukaliptusowy, herbaciany, lawendowy, miętowy, rozmarynowy;

stres: jałowcowy, lawendowy, melisowy, neroli, geraniowy, różany

problemy trawienne: cytrynowy, kminkowy, kolendrowy, lawendowy, miętowy, geraniowy, różany, sandałowy;

bóle reumatyczne: imbirowy, kolendrowy, cyprysowy, eukaliptusowy;

problemy ze snem: różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, majerankowy, mandarynkowy;

ogólne osłabienie: miętowy, rozmarynowy, tymiankowy;

problemy z koncentracją: bazyliowy, geraniowy, miętowy, rozmarynowy;

depresja: bazyliowy, cytrynowy, jodłowy, lawendowy, neroli, patchuli, pomarańczowy, różany, sosnowy.

Co warto wiedzieć?

Wiele olejków jest światłoczuła, co oznacza, że nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. Zwykle kupujemy je w ciemnych, szklanych buteleczkach, ale szczególnie latem warto zadbać o to, by przechowywać je w ciemnym miejscu, a przynajmniej nie wystawiać np. na parapet.

Kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na to, że niektóre olejki mogą mieć wpływ na hormony (zwłaszcza na początku ciąży), inne z kolei mogą doskonale wpłynąć na samopoczucie. Najlepiej by aromaterapia w tym szczególnym okresie była stosowana pod nadzorem lekarza lub dyplomowanego aromaterapeuty, gdyż nawet w dostępnych źródłach wiedzy spotkać się można ze sprzecznymi informacjami. Jedne źródła polecają dany olejek, drugie niekoniecznie, a biorąc pod uwagę, że okres ciąży to bardzo ważny czas dla każdej kobiety, warto zachować bezpieczeństwo i zdać się na osoby doświadczone, które wprowadzą nas w świat aromaterapii.

Podsumowanie

Olejki eteryczne to fantastyczny produkt roślinny, mający szerokie zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce, rozwoju osobistym. Różnią się od siebie właściwościami w zależności od pochodzenia. Warto z nich korzystać choćby dla poprawy stanu skóry czy włosów, gdyż mają podobne działanie jak popularne w ostatnich czasach tzw. superfoods, z tym, że działamy nimi od zewnątrz. Większość olejków ma właściwości przeciwzapalne, spowalniające się starzenie komórek, przyspieszające ich regenerację.

Tak jak ze wszystkim i tu należy zachować rozsądek, gdyż istnieją wyjątki (np. kobiety w ciąży, dzieci), dla których nie każdy olejek i nie każdy rodzaj zastosowania będzie miał pozytywny wpływ.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.