Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Omega 3 a walka z astmą

Omega 3 a walka z astmą
W naszym kraju na astmę choruje około 10% społeczeństwa. Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą o podłożu zapalnym, której objawem są pojawiające się regularnie napady kaszlu i duszności. Na podstawie takich kryteriów jak występowanie i nasilenie objawów w ciągu dnia i nocy, koniczność stosowania leków, upośledzenie czynności płuc i progres choroby, astmę dzielimy na: kontrolowaną, częściowo kontrolowaną i niekontrolowaną.

W leczeniu astmy używa się farmaceutyków rozszerzających oskrzela i środków przeciwzapalnych.

Jak się jednak okazuje, również niektóre składniki naturalnie występujące w żywności mogą mieć wyraźny wpływ na nasilenie objawów choroby. Opublikowane w ostatnich latach wyniki badań naukowych wykazały, że szczególnie istotne może być zapewnienie odpowiedniej podaży kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Mickleborough i wsp. w eksperymencie z udziałem sportowców wykazali, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega 3 zmniejsza nad-reaktywność oskrzeli w przebiegu astmy i zmniejsza nasilenie kaszlu i duszności.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Tanta w Egipcie (Biltagi i wsp.), którzy zaobserwowali, że suplementacja diety  kwasami tłuszczowymi omega 3 w połączeniu z cynkiem i witaminą C znacznie poprawia wyniki w testach kontroli choroby, przyczyniając się do polepszenia parametrów czynnościowych płuc i obniżania poziomu markerów stanu zapalnego u dzieci z przewlekłą astmą oskrzelową. W badaniu uczestników podzielono na cztery grupy, w których każda otrzymywała odpowiednio: cynk, witaminę C lub kwasy tłuszczowe omega 3, a czwarta grupa – wszystkie suplementy. Najlepsze wyniki zanotowano w grupie ostatniej.

Są to informacje niezwykle cenne dla osób dotkniętych astmą, wiele wskazuje bowiem na to, że kwasy tłuszczowe omega 3, obecne m.in. w rybach morskich, powinny stanowić ważny element ich diety. Okazuje się także, że cynk i witamina C również pełnią istotną rolę w kontroli przebiegu choroby i zmniejszaniu nasilenia jej objawów. Oprócz konwencjonalnej żywności pochodzenia naturalnego, będącej źródłem wymienionych tutaj składników, niezmiernie przydatna może być suplementacja. W sklepach sportowych dostępnych jest wiele preparatów, zawierających skoncentrowany tłuszcz rybi bogaty w kwasy omega 3, a także środki z wysoką zawartością witaminy C i cynku.

Źródła: J Altern Complement Med. 2004 Dec;10(6):1067-75. Omega-3 Fatty acids and airway hyperresponsiveness in asthma.Mickleborough TD, Ionescu AA, Rundell KW. ActaPaediatr. 2009 Apr;98(4):737-42. Epub 2008 Jan 11.Omega-3 fatty acids, vitamin C and Zn supplementation in asthmatic children: a randomized self-controlled study.Biltagi MA, Baset AA, Bassiouny M, Kasrawi MA, Attia M.

W artykule mówimy o: Zdrowie