Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

PCOS – suplementacja uzupełniająca

PCOS – suplementacja uzupełniająca
W jednym z poprzednich artykułów opisałem kwestię suplementacji zasadnej w przypadku wspomagania leczenia zespołu policystycznych jajników. Opisałem jednak wtedy preparaty podstawowe, stanowiące trzon zabiegów suplementacyjnych, podkreślając jednak, iż istnieją także inne, które pomocniczo można wprowadzić do diety. W niniejszym opracowaniu zajmę się więc tym właśnie zagadnieniem.

Krótkie przypomnienie

Jak wiadomo, PCOS to przypadłość, na którą składa się szereg zaburzeń rzutujących na wiele parametrów zdrowotnych, w tym na funkcje rozrodcze, metaboliczne i kwestie związane z wyglądem i samopoczuciem. Leczenie PCOS opiera się na odpowiednich strategiach farmakologicznych i żywieniowych.

Nie będę ich tutaj opisywał gdyż poświeciłem im sporo uwagi w poniższych artykułach, do których lektury zachęcam:

Bez wątpienia jednak, istotne znaczenie we wspomaganiu leczenia wspomnianej przypadłości ma także suplementacja. Szczególnie przydatne mogą okazać się preparaty zawierające składniki takie jak:

  • inozytol,
  • witaminę D,
  • wapń,
  • kwasy omega 3.

Więcej przydatnych informacji na temat wymienionych składników znaleźć można w artykule dostępnym pod tym linkiem:

NAC

Jedną z substancji, która może okazać się niezmiernie przydatna we wspomaganiu leczenia PCOS jest N-acetylo-l-cysteina (w skrócie NAC). Jest to acetylowana postać jednego z aminokwasów budujących białka — cysteiny. Ma szerokie zastosowanie w medycynie i suplementacji. Stosowana jest w schorzeniach dróg oddechowych jako środek mukolityczny (rozrzedzający wydzielinę), a także jako swoista „odtrutka” w wypadku przedawkowania paracetamolu. Wykazuje również wpływ na układ nerwowy (wpływ na receptory NMDA) i działa ochronnie na wątrobę. Oprócz wspomnianych powyżej właściwości aminokwas ten jest jeszcze silnym przeciwutleniaczem.

Bardzo ciekawych danych w kwestii wpływu stosowania NAC u kobiet z PCOS dostarcza badanie, w którym porównano suplementację tym aminokwasem z metforminą. W próbie wzięło udział 100 kobiet, część z uczestniczek otrzymywała metforminę (500 mg trzy razy na dobę), a część lub NAC (600 mg trzy razy na dobę) przez okres 24 tygodni. Oba zabiegi okazały się równie skuteczne we wspomaganiu redukcji tkanki tłuszczowej, obniżaniu insulinemii, objawów hirsutyzmu, zmniejszaniu wolnego testosteronu i w przywracaniu miesiączek.

Interesujące są też dane sugerujące, że NAC szczególnie korzystnie działa w połączeniu z argininą.

Selen

Selen jest pierwiastkiem, który dostarczamy wraz z żywnością w postaci tzw. selenoaminokwasów. Selenometionina stanowi prawdopodobnie formę zapasową, natomiast selenocysteina wchodzi w skład peroksydazy glutationowej, dejodynazy oraz selenobiałek P i W (ich funkcje nie zostały jeszcze poznane). Niedobory tego pierwiastka powodują zaburzenia procesów detoksykacyjnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do uszkodzenia takich narządów jak nerki czy wątroba. Niestety żyjemy na glebach ubogich w selen i często jego podaż jest zbyt niska względem potrzeb ustrojowych.

Badania naukowe wskazują, że odpowiednia podaż selenu jest bardzo ważna w przypadku PCOS. W randomizowanym podwójnie zaślepionym, kontrolowanym eksperymencie wykazano, że przyjmowanie 200mcg selenu przez kobiety ze stwierdzonym PCOS pozytywnie wpływa na gospodarkę insulinową i lipidową. Efekt zanotowano po 8 tygodniach suplementacji.

Cynk

Rola, jaką pełni cynk w organizmie ludzkim, jest bardzo doniosła: pierwiastek ten wchodzi w skład około 200 enzymów i dzięki temu bierze udział w niemal wszystkich procesach metabolicznych takich jak np.: synteza białka, produkcja hormonów, mechanizmy odpornościowe itp. Niedobory tego składnika są rzadsze niż niedobory selenu, niemniej niekiedy także mogą występować.

Istnieją dowody w postaci badań naukowych, które wskazują, iż suplementacja cynkiem w dawce 50 mg na dobę może być pomocna w zmniejszaniu niektórych niekorzystnych następstw związanych z zespołem policystycznych jajników.

Korzyści z suplementacji obejmują przede wszystkim:

  • zmniejszenie glikemii na czczo,
  • obniżenie poziomu insuliny,
  • poprawa wrażliwości insulinowej,
  • spadek poziomu triglicerydów
  • obniżenie poziomu VLDL.

Podsumowanie

We wspomaganiu leczenia PCOS pomocna może okazać się suplementacja. Oprócz preparatów zawierających inozytol, witaminę D, olej rybi i wapń korzystne działanie wykazują także środki będące źródłem selenu, cynku i acetylowanej cysteiny.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.