Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pigułki antykoncepcyjne – czy wiesz co łykasz?

Jeszcze kilkanaście lat temu, pigułki antykoncepcyjne nie były bardzo popularne. Nie przepisywano ich nastolatkom, a przed wypisaniem recepty wykonywano niezbędne badania sprawdzające poziom hormonów oraz pracę tarczycy. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Pigułki antykoncepcyjne wypisuje się „w ciemno” nie tylko dojrzałym kobietom, ale również młodym dziewczynom, jako lek na trądzik, bolesne lub nieregularne miesiączki czy torbiele jajników.

Czy wiemy wszystko o tabletkach antykoncepcyjnych? Czy przepisywanie ich bez wykonania odpowiednich badań jest bezpieczne? Jakie konsekwencje niesie długotrwałe przyjmowanie pigułek?

Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczny progesteron, którego zadaniem jest hamowanie owulacji oraz zagęszczanie i zmniejszanie ilości śluzu w szyjce macicy. Popularne są również pigułki, do których dodaje się estrogen. Zabieg ten pomaga uniknąć krwawień między cyklami oraz zarządzać poziomem własnego estrogenu w organizmie.

Syntetyczne hormony mają dużo większą siłę działania, niż ich naturalne odpowiedniki. Stąd też bardzo często kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne borykają się z problemem zatrzymania wody w organizmie, problemami trawiennymi czy zmiennym nastrojem.

Przede wszystkim należy wiedzieć, iż stosując doustną antykoncepcję nie masz owulacji, ani prawdziwego krwawienia. To czego doświadczasz, to jedynie krwawienie wynikające z odstawienia tabletek. Nie wiesz więc, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo. Nie masz gwarancji, że po odstawieniu pigułek wszystko będzie działało tak jak powinno.

Owulacja jest hamowana po to, byś nie mogła zajść w ciążę. Taki jest cel przyjmowania doustnej antykoncepcji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że owulacja nie odpowiada jedynie za możliwość zajścia w ciążę. Stanowi element kobiecej fizjologii, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca, na zdrowie kobiecych piersi, a także na prawidłową strukturę kości.

Tabletki antykoncepcyjne osłabiają także pracę wątroby i nerek. Powodują również zmniejszone wydzielanie kwasu żołądkowego, a zatem upośledzają trawienie, wpływają na rozszczelnianie ścian jelita, nasilają infekcje grzybiczne i zwiększają stres oksydacyjny. Mogą doprowadzać do częstych infekcji dróg moczowych. Ponadto przyjmowanie doustnej antykoncepcji skutkuje niedoborami witamin z grupy B, C, magnezu, cynku i selenu. To z kolei może prowadzić do rozwoju anemii.

Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych sprzyja przewadze estrogenowej. Nadmiar syntetycznego estrogenu przy nieprawidłowej pracy tarczycy lub wątroby, znacznie zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

Sam nadmiar estrogenu wpływa również na osłabienie pracy tarczycy. Nie powinniśmy tego lekceważyć, gdyż w dzisiejszych czasach tarczyca narażona na stres, szybkie tempo życia, przetworzone jedzenie i tak ma ciężko. Ponad to przyjmowanie pigułek, symuluje sytuację, gdy kobieta jest w ciąży. Powoduje to nierównowagę systemu odpornościowego, co może przyczyniać się do rozwoju chorób autoimmunologicznych, które de facto stają się aktualnie plagą, zwłaszcza wśród kobiet.

Jeśli decydujemy się na przyjmowanie doustnej antykoncepcji powinnyśmy zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób pigułki działają i jaki mają wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim nie dajmy przepisywać sobie pigułek w ciemno. Zadbajmy o to, aby poziom hormonów oraz praca wątroby zostały sprawdzone.

Przyjmując pigułki dbajmy o jelita oraz wątrobę i nie lekceważmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Przykładowo nawracające infekcje dróg moczowych. Warto zadbać również o naturalne źródła białka, probiotyków i prebiotyków, a także kwasu foliowego, magnezu, cynku i witamin z grupy B, a także naturalnych antyoksydantów – wit C i E. Znając oddziaływanie pigułek na funkcjonowanie organizmu kobiety, przepisywanie ich młodym dziewczynom jako leku na nieregularne czy bolesne miesiączki lub trądzik wydaje się być pomyłką.

Podsumowując, warto zastanowić się nad tym co łykamy i jak wpływa to na nasz organizm. Większość z minusów wymienionych powyżej, będzie odczuwalna prawdopodobnie dopiero po dłuższym czasie stosowania doustnej antykoncepcji.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.