Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Antykoncepcja hormonalna a astma

Wokół ewentualnych, niekorzystnych konsekwencji stosowania antykoncepcji hormonalnej przez kobiety krąży wiele rozmaitych teorii. Niektóre z nich można od razu sklasyfikować jako zabobony, niemające żadnego uzasadnienia, inne natomiast wydają się być zdecydowanie godne uwagi. Ponieważ nasilenie objawów astmy związane może być z aktywnością kobiecych hormonów płciowych wydaje się, że przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych może mieć tutaj pewne znaczenie.

Przeszukując internetowe zasoby w celu skompletowania potrzebnych informacji do napisania tego artykułu natrafiałem często na trochę sprzeczne dane. Niektóre źródła sugerowały, że stosowanie tzw. pigułek może zmniejszać nasilenie objawów astmy u osób dotkniętych tą przypadłością, z drugiej jednak strony pojawiały się informacje, że antykoncepcja hormonalna zwiększa szanse na rozwinięcie się choroby u osób zdrowych. W celu dokonania weryfikacji postanowiłem sięgnąć do publikacji naukowych i wyników przeprowadzonych badań.

Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem badanie przeprowadzono w latach 1999 – 2001 z udziałem 5791 kobiet w wieku od 25 do 44 lat z pięciu różnych europejskich krajów (Danii, Estonii, Islandii, Norwegii i Szwecji). Autorzy tego projektu stwierdzili, że zależność pomiędzy stosowaniem hormonalnej antykoncepcji a ryzykiem zachorowania na astmę bezsprzecznie udało się zaobserwować.

Co ciekawe zaobserwowana zależność dotyczyła kobiet z prawidłową masą ciała i kobiet z nadwagą, jednak nie udało się jej wykazać u pań bardzo szczupłych. Mimo wszystko pamiętać należy, że zbieżność dwóch zdarzeń występujących w tym samym czasie nie dowodzi zależności przyczynowo-skutkowej. Tak więc nie mamy pewności czy faktycznie to pigułki antykoncepcyjne były przyczyną rozwinięcia się choroby, faktem jednak jest, że kobiety stosujące tę formę antykoncepcji chorowały statystycznie częściej – warto więc taką możliwość wziąć pod uwagę jako prawdopodobną.

Przy okazji wspomnę jeszcze, że pamiętać należy, iż wg aktualnego stanu wiedzy na ryzyko rozwoju astmy ma wpływ wiele czynników – w tym czynniki żywieniowe. W profilaktyce tej choroby warto położyć odpowiedni nacisk na zmniejszenie spożycia prozapalnych składników pokarmowych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-6 (których źródłem jest większość olejów roślinnych), zwiększyć natomiast warto udział antyzapalnych tłuszczy z rodziny omega-3 (zawartych w rybach i oleju lnianym) oraz przeciwutleniaczy takich ja koenzym Q10, witaminy E i C obecnych w warzywach owocach, orzechach i rybach.

Źródła: Oral contraception, body mass index, and asthma:A cross-sectional Nordic-Baltic population surveyFerencMacsali, MD,a,dFranciscoGo´mez Real, MD, PhD,a,dErnstReidarOmenaas, MD, PhD,c,dLineBjorge, MD, PhD,aChristerJanson, MD, PhD,eKarl Franklin, MD, PhD,fandCecilieSvanes, MD, PhDb,dBergen, Norway, and Uppsala and Umea˚,Sweden

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.