Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Antykoncepcja hormonalna a astma

Antykoncepcja hormonalna a astma
Wokół ewentualnych, niekorzystnych konsekwencji stosowania antykoncepcji hormonalnej przez kobiety krąży wiele rozmaitych teorii. Niektóre z nich można od razu sklasyfikować jako zabobony, nie mające żadnego uzasadnienia, inne natomiast wydają się być zdecydowanie godne uwagi. Ponieważ nasilenie objawów astmy związane może być z aktywnością kobiecych hormonów płciowych wydaje się, że przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych może mieć tutaj pewne znaczenie.

Przeszukując internetowe zasoby w celu skompletowania potrzebnych informacji do napisania tego artykułu natrafiałem często na trochę sprzeczne dane. Niektóre źródła sugerowały, że stosowanie tzw. „pigułek” może zmniejszać nasilenie objawów astmy u osób dotkniętych tą przypadłością, z drugiej jednak strony pojawiały się informacje, że antykoncepcja hormonalna zwiększa szanse na rozwinięcie się choroby u osób zdrowych. W celu dokonania weryfikacji postanowiłem sięgnąć do publikacji naukowych i wyników przeprowadzonych badań.

Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem badanie przeprowadzono w latach 1999 – 2001 z udziałem 5791kobiet w wieku od 25 do 44 lat z pięciu różnych europejskich krajów (Danii, Estonii, Islandii, Norwegii i Szwecji). Autorzy tego projektu stwierdzili, że zależność pomiędzy stosowaniem hormonalnej antykoncepcji a ryzykiem zachorowania na astmę bezsprzecznie udało się zaobserwować.

Co ciekawe zaobserwowana zależność dotyczyła kobiet z prawidłową masą ciała i kobiet z nadwagą, jednak nie udało się jej wykazać u pań bardzo szczupłych. Mimo wszystko pamiętać należy, że zbieżność dwóch zdarzeń występująca w tym samym czasie nie dowodzi zależności przyczynowo-skutkowej. Tak więc nie mamy pewności czy faktycznie to pigułki antykoncepcyjne były przyczyną rozwinięcia się choroby, faktem jednak jest że kobiety stosujące tę formę antykoncepcji chorowały statystycznie częściej – warto więc taką możliwość wziąć pod uwagę jako prawdopodobną.

Przy okazji wspomnę jeszcze, że pamiętać należy, iż wg aktualnego stanu wiedzy na ryzyko rozwoju astmy ma wpływ wiele czynników – w tym czynniki żywieniowe. W profilaktyce tej choroby warto położyć odpowiedni nacisk na zmniejszenie spożycia prozapalnych składników pokarmowych, takich jak kwasy tłuszczowe omega6 (których źródłem jest większość olejów roślinnych), zwiększyć natomiast warto udział antyzapalnych tłuszczy z rodziny omega3 (zawartych w rybach i oleju lnianym) oraz przeciwutleniaczy takich ja koenzym Q10, witaminy E i C obecnych w warzywach owocach, orzechach i rybach.

Źródła: Oral contraception, body mass index, and asthma:A cross-sectional Nordic-Baltic population surveyFerencMacsali, MD,a,dFranciscoGo´mez Real, MD, PhD,a,dErnstReidarOmenaas, MD, PhD,c,dLineBjorge, MD, PhD,aChristerJanson, MD, PhD,eKarl Franklin, MD, PhD,fandCecilieSvanes, MD, PhDb,dBergen, Norway, and Uppsala and Umea˚,Sweden

W artykule mówimy o: Zdrowie Ladies Seks