Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Pozytywne nastawienie może przedłużać życie nawet o 10 lat!

Pozytywne nastawienie może przedłużać życie nawet o 10 lat!
Optymizm przedłuża życie. Zależność ta nie powinna być traktowana jako rodzaj obiegowej spekulacji, a raczej – za potwierdzony naukowo fakt. Coraz więcej dowodów wskazuje bowiem, że to jak postrzegamy rzeczywistość i jakie mamy do niej nastawienie rzutuje na długość i jakość życia.

Złe i dobre emocje

Nie od dziś wiadomo, że negatywne emocje, takie jak smutek, złość, rozpacz, strach, obrzydzenie wpływają w sposób wyraźny na funkcjonowanie wielu układów i narządów, m.in. na pracę serca podnosząc tętno i ciśnienie, a w dłuższej perspektywie -  zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Emocje pozytywne takie jak zadowolenie, radość, rozkosz hamują negatywny wpływ stresu na układ krążenia. Tak więc logicznym wydaje się, że entuzjazm i optymizm, które powiązane są z pozytywnymi emocjami korzystnie wpływają na zdrowie.

Od czego zależy długość życia?

To jak długo żyjemy czy też – żyć jeszcze będziemy uzależnione jest od wielu czynników, zarówno genetycznych jak i środowiskowych.  Lista okazuje się być stosunkowo długa i obejmuje m.in. sposób odżywiania, aktywność fizyczną, palenie papierosów, dostęp do opieki medycznej i jej jakość, a nawet stan cywilny i – jak się okazuje – nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Chociaż wszystkie potencjalne czynniki mające wpływ na długowieczność są obiektem intensywnych badań, to ostatnio sporo uwagi poświęca się właśnie kwestii emocji.

Optymizm = 10 lat życia dłużej

Do dość intrygujących wniosków skłaniają wyniki badania przeprowadzonego z udziałem 180 zakonnic przez zespól naukowców z Uniwersytetu w Kentucky. Autorzy projektu na podstawie przeprowadzonych obserwacji stwierdzili, że optymizm może przedłużyć życie – uwaga – o 10 lat! Społeczność zakonnic jest o tyle specyficzna, że stanowi zbiór jednostek żyjących w niemal identycznych warunkach, co pozwala wykluczyć wiele czynników mogących zakłócać przebieg obserwacji.

W latach 1991 i 1993 autorzy projektu zaprosili do wszystkie urodzone przed 1917 rokiem i nadal żyjące zakonnice Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame (łac. Congregatio Pauperum Sororum Scholarium de Notre Dame) do wzięcia udziału w badaniu. Uczestniczki były w wieku od 75 do 95 lat! Jeszcze w latach 30. minionego wieku zakonnice zostały poproszone o napisanie krótkiej autobiografii przez ich matki przełożonej. Badacze postanowili przeanalizować autobiografie 180 mniszek, które żyły w klasztorach w Milwaukee i Baltimore. W ramach analizy oceniono natężenie zwrotów i słów wiążących się z pozytywnymi emocjami i odniesiono do długości życia autorek lustrowanych tekstów.

Co się okazało?

Zakonnice, które w swoich biografiach użyły największej ilości słów i zwrotów będących wyrazem emocji pozytywnych miały cztery razy niższe ryzyko zgonu niż siostry, którzy wyrażały najmniejszą ich ilość. Różnica w długości życia między tymi dwoma grupami wynosiła ponad dziesięć lat (dokładnie  10 lat i 8 miesięcy).Badacze obliczyli, że na każdy wzrost o 1% liczby pozytywnych słów i zwrotów w tekście, śmiertelność zakonnic spadała 1,4%. Wyniki zaskoczyły samych autorów.

Wnioski

Przytoczone tutaj badanie wskazuje wyraźnie, iż optymizm i pozytywne nastawienie do życia mogą sprzyjać długowieczności. Należy jednak pamiętać, że  owa obserwacja ma swoje ograniczenia. Otóż zakonnice prowadzą zazwyczaj dość stateczny i zachowawczy tryb życia i raczej obca jest im wszelka brawura. Rzeczywistość „pozaklasztorna" jak wiemy – wygląda zdecydowanie inaczej. Istnieją dowody na to, że osoby z pozytywnym nastawieniem do życia, chętniej podejmują się działań ryzykownych, nierozważnych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, co w oczywisty sposób przekładać się może na długość życia.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda