Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Przeciwzapalne właściwości postu

Przeciwzapalne właściwości postu
Świadome powstrzymywanie się od spożywania pokarmu w świecie fitness ciągle postrzegane jest jako zamach na zdrowie metaboliczne i sposób na obniżenie tempa przemiany materii oraz wywołanie katabolizmu mięśniowego. Tymczasem dowody naukowe wskazują, iż post nie tylko nie jest tak groźny jak niektórym się wydaje, ale może mieć zbawienny wpływ na organizm. Zaobserwowano m.in., że pod jego wpływem dochodzi do zahamowania przebiegu procesów zapalnych. Co to w praktyce oznacza i jakie mechanizmy kryją się u podłoża tej zależności?

Kilka słów wstępu na temat postu

Post jest stanem, który towarzyszy nam od zarania dziejów. Przez miliony lat nasi przodkowie byli bowiem musieli zmagać się nierzadko z niską dostępnością pokarmów przeplataną z wyższym dostępem do jedzenia. Już chociażby w tym kontekście uznawanie, iż post jest czymś „nienaturalnym” czy “wbrew ludzkiej naturze” wydaje się nieuprawomocnione. Co więcej, już w okresie starożytności zaobserwowano, iż celowe wstrzymywanie się od spożycia pokarmu, niesie za sobą korzyści zdrowotne. Najwięksi, ówcześni mędrcy i myśliciele, w tym również „ojciec” medycyny – Hipokrates – przekonywali, iż odpowiednio zaplanowany post stanowić może sposób na poprawę stanu zdrowia. Lecznicze głodówki „modne” są do dziś, niemniej jednak przez świat medycyny konwencjonalnej traktowane są z dystansem jako wymysł szarlatanów i znachorów. Okazuje się jednak, iż pozytywne następstwa wynikające z powstrzymywania się od konsumpcji pokarmu potwierdzenie znajdują w badaniach naukowych.

Przeciwzapalne działanie postu

Opublikowane niedawno wyniki badań wskazują, iż post posiada właściwości antyzapalne. Tymczasem proces zapalny leży u podłoża wielu groźnych chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, nowotwory i wielu innych. Grupa naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale odkryła, że substancja produkowana przez organizm w sytuacji braku dostępności energii z pożywienia  - β-hydroksymaślan (BHB) - blokuje działanie części układu odpornościowego zaangażowanej w przebieg procesów zapalnych. Wspomnianej grupie ekspertów udało się też ustalić w jaki sposób związek ten hamuje inflamację. Okazuje się, iż BHB oddziałuje jeden z receptorów NOD-podobnych - NLRP3, który tworzy kompleksy białkowe aktywujące proces uwalniania cytokin prozapalnych, takich jak interleukin. Kompleksy te stymulują nieprawidłową odpowiedź immunologiczną w przebiegu wielu chorób.

Wnioski

Wiele wskazuje na to, iż post niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji związanych ze zmniejszeniem nasilenia procesów zapalnych, leżących u podłoża wielu groźnych chorób i patologii. Temat wymaga głębszego zbadania, być może po głębszym rozpatrzeniu okaże się kolejnym argumentem na rzecz wprowadzania w życie okresowych postów, czyli takich jakie sugerują strategie żywieniowe oparte na koncepcji intermittent fasting.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę