Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Regeneracja po treningu – lepsza zimna czy gorąca kąpiel?

Codzienne intensywne ćwiczenia wymagają tego, by solidnie zadbać o prawidłową regenerację organizmu. Dzięki temu nie tylko wzrosną możliwości fizyczne ciała, ale przede wszystkim pozwoli to uniknąć efektu przemęczenia i „zajechania”. Dla osób, które poważnie traktują treningi, wszelkie zabiegi przyczyniające się do skuteczniejszego zregenerowania ciała, powinny być tak samo istotne, jak sama aktywność fizyczna.

Prawidłowa regeneracja = lepsza forma organizmu

Nie ma jednej cudownej metody dającej efekt nieustającej rewelacyjnej formy ciała, ale istnieje kilka sposobów, które skutecznie wpłyną jej zoptymalizowanie:

  • Odpowiednio dobrany trening

  • Masaże

  • Sen i odpoczynek

  • Prawidłowo dobrana, zbilansowana dieta

  • Ciepłe/zimne kąpiele

Kąpiele, podobnie jak prawidłowo wykonany masaż sportowy, zapewnią zmniejszenie napięcia mięśni i przyspieszą usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Kąpiel zimna, gorąca, a może mieszana?

Kąpiel w gorącej wodzie (40-45°C) łagodzi bóle i wpływa na zmniejszenie napięcia mięśni, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Woda oscylująca w okolicach od 35 do 38 stopni będzie miała działanie relaksujące i odświeżające, zaś zimna (do około 25 stopni Celsjusza) pobudza, hartuje, działa regeneracyjne oraz przyspiesza przemianę materii.

Niska temperatura doprowadza do krótkiego przekrwienia tkanek mięśniowych, wynikiem czego jest zwężenie naczyń krwionośnych. Wraz z zakończeniem „chłodzenia” organizmu naczynia krwionośne rozszerzają się i przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu szybciej usuwane są toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Zimne prysznice przeciwdziałają występującym w tkankach, po intensywnych treningach, stanom zapalnym i mikrouszkodzeniom.

Jak widzimy, zarówno gorące, jak i zimne kąpiele będą korzystne dla organizmu. Po treningu, ale dopiero wtedy, kiedy organizm ostygnie (w żadnym wypadku bezpośrednio po treningu!), dobrze sprawdzi się traktowanie naprzemienne: zimną i ciepła wodą. Efektywne będą już trwające od 30 sekund do 2 minut, powtórzone kilkukrotnie, mieszane natryski. Zwiększy się przepływ krwi obwodowej, a co się z tym wiąże dojdzie do przyspieszenia regeneracji.

Jeżeli źle znosisz niskie lub wysokie temperatury, to weź po treningu letnią, ale nie gorącą, rozluźniającą  i stawiającą na nogi kąpiel.

W przypadku występowania jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych lub też gdy czujesz się niekomfortowo podczas zimnego lub gorącego natrysku, to z niego zrezygnuj i dostosuj temperaturę do stanu swojego zdrowia i możliwości organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.