Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Regeneracja po treningu – lepsza zimna czy gorąca kąpiel?

Regeneracja po treningu – lepsza zimna czy gorąca kąpiel?
Codzienne intensywne ćwiczenia wymagają tego, by solidnie zadbać o prawidłową regenerację organizmu. Dzięki temu nie tylko wzrosną możliwości fizyczne ciała, ale przede wszystkim pozwoli to uniknąć efektu przemęczenia i „zajechania”. Dla osób, które poważnie traktują treningi, wszelkie zabiegi przyczyniające się do skuteczniejszego zregenerowania ciała, powinny być tak samo istotne, jak sama aktywność fizyczna.

Prawidłowa regeneracja = lepsza forma organizmu

Nie ma jednej cudownej metody dającej efekt nieustającej rewelacyjnej formy ciała, ale istnieje kilka sposobów, które skutecznie wpłyną jej zoptymalizowanie:

  • Odpowiednio dobrany trening

  • Masaże

  • Sen i odpoczynek

  • Prawidłowo dobrana, zbilansowana dieta

  • Ciepłe/zimne kąpiele

Kąpiele, podobnie jak prawidłowo wykonany masaż sportowy, zapewnią zmniejszenie napięcia mięśni i przyspieszą usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Kąpiel zimna, gorąca, a może mieszana?

Kąpiel w gorącej wodzie (40-45°C) łagodzi bóle i wpływa na zmniejszenie napięcia mięśni, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Woda oscylująca w okolicach od 35 do 38 stopni będzie miała działanie relaksujące i odświeżające, zaś zimna (do około 25 stopni Celsjusza) pobudza, hartuje, działa regeneracyjne oraz przyspiesza przemianę materii.

Niska temperatura doprowadza do krótkiego przekrwienia tkanek mięśniowych, wynikiem czego jest zwężenie naczyń krwionośnych. Wraz z zakończeniem „chłodzenia” organizmu naczynia krwionośne rozszerzają się i przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu szybciej usuwane są toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Zimne prysznice przeciwdziałają występującym w tkankach, po intensywnych treningach, stanom zapalnym i mikrouszkodzeniom.

Jak widzimy, zarówno gorące, jak i zimne kąpiele będą korzystne dla organizmu. Po treningu, ale dopiero wtedy, kiedy organizm ostygnie (w żadnym wypadku bezpośrednio po treningu!), dobrze sprawdzi się traktowanie naprzemienne: zimną i ciepła wodą. Efektywne będą już trwające od 30 sekund do 2 minut, powtórzone kilkukrotnie, mieszane natryski. Zwiększy się przepływ krwi obwodowej, a co się z tym wiąże dojdzie do przyspieszenia regeneracji.

Jeżeli źle znosisz niskie lub wysokie temperatury, to weź po treningu letnią, ale nie gorącą, rozluźniającą  i stawiającą na nogi kąpiel.

W przypadku występowania jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych lub też gdy czujesz się niekomfortowo podczas zimnego lub gorącego natrysku, to z niego zrezygnuj i dostosuj temperaturę do stanu swojego zdrowia i możliwości organizmu.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę