Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rośliny do sypialni

Długość oraz jakość naszego snu to kluczowy element rzutujący na stan naszego zdrowia, samopoczucia oraz osiąganych efektów. Z jednej strony każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, z drugiej bardzo często o tym zapominamy lub bagatelizujemy znaczenie snu. To ogromny błąd. O jakość i długość snu należy zadbać.

Sposobów jest wiele, zaczynając od zaciemnienia i wywietrzenia sypialni, przez ograniczenie korzystania z komputera/telefonu/tabletu w godzinach wieczornych, po medytację.

Okazuje się jednak, że na poprawę jakości snu wpływać mogą również rośliny.

Jeśli masz problemy ze snem pomyśl o wprowadzeniu do swojej sypialni roślin doniczkowych. Pomogą one w zasypianiu, będziesz się lepiej wysypiać, a przy okazji sypialnia stanie się bardziej przytulna.

W jaki sposób rośliny poprawiają jakość snu?

Bardzo częstym powodem problemów ze snem jest zbyt mała ilość tlenu w pomieszczeniu. Umieszczenie roślin w sypialni z pewnością wpłynie na zwiększenie jego ilości.

Rośliny wpływają również na oczyszczanie powietrza.

Im powietrza w sypialni więcej, im powietrze jest bardziej czyste, tym lepszy mamy sen.

Po jakie rośliny sięgać?

Do sypialni świetnie nadadzą się takie rośliny jak lawenda, aloes, jaśmin, waleriana, passiflora, sukulent, wężownica, bluszcz angielski.

Lawenda

Zapach lawendy wykazuje działanie uspokajające i relaksujące. Jej obecność może wpływać nawet na uspokojenie pracy serca, obniżenie ciśnienia krwi i redukcję stresu.

Ze względu na dekoracyjny wygląd oraz zapach, lawenda sadzona jest często w miejscach, w których wypoczywamy.

Aloes

Aloes jest rośliną łatwą w utrzymaniu, świetnie nadaje się do wnętrz. Nie trzeba go często podlewać, ani dużo się nim zajmować. Aloes uważany jest za jedną z najlepszych roślin redukujących zanieczyszczenie i emitujących tlen w nocy.

Jeśli więc chcesz by w twoim domu pojawiło się więcej czystego powietrza, a nie jesteś wielkim fanem dbania o kwiaty, zainwestuj w aloes.

Jaśmin

Jaśmin jest rośliną egzotyczną, z rodziny oliwkowatych. Zapach jaśminu wpływa na zmniejszenie uczucia niepokoju oraz zredukowanie stresu. Wykazano, iż jego obecność wpływa na lepszą jakość snu, a co za tym idzie również na lepszą produktywność i skupienie następnego dnia.

Waleriana

Waleriana, czyli kozłek lekarski. Powszechnie znana pod postacią ziołowego leku na uspokojenie. Waleriana wycisza organizm i odpręża, poleca się ją osobom żyjącym w stresie i mającym problemy ze snem. Warto sięgać jednak nie tylko po preparaty wyprodukowane na jej bazie, ale również hodować ją w swojej sypialni. Jej aromat pozwoli uspokoić zszargane nerwy i lepiej się wysypiać.

Passiflora

Passiflora, nazywana również męczennicą, to piękny kwiat. Jej lecznicze właściwości znali już Indianie. Stosowano ją jako środek wyciszający, uspokajający i przeciwbólowy. Passiflora występuje w niemal pół tysiąca gatunków. W lecznictwie wykorzystuje się męczennicę cielistą (passiflora incarnata). Ma ona piękne, pachnące, białe lub biało-różowe kwiaty.

Na jej bazie przygotowuje się również tabletki wspomagające sen.

Sukulent

Sukulent to poza aloesem dobra opcja dla tych, którzy nie mają ręki i czasu do dbania o rośliny. Sukulent jest bardzo łatwy w hodowli. Świetnie oczyszcza powietrze. Pomaga usuwać z powietrza również pewne toksyczne związki.

Wężownica

Wężownica, czyli Sansewieria gwinejska, to dość popularna roślina domowa. Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Posiadanie wężownicy w domu wpływa na poprawę jakości powietrza. Podobno roślina ta pomaga również uniknąć podrażnień oczu, a także zmniejsza objawy chorób dróg oddechowych.

Bluszcz angielski

Bluszcz angielski to przepiękne, ozdobne, zimno zielone pnącze. Bluszcz najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna. Świetnie więc sprawdzi się w sypialni.

Jest jednym z numerów jeden wśród naturalnych oczyszczaczy powietrza. Szczególnie korzystne jest posiadanie bluszczu dla osób chorujących na astmę, a także osób, które mają trudności z oddychaniem w nocy. Bluszcz pomaga zmniejszyć ilość pleśni w domu nawet do ponad 90%.

Podsumowując, warto zadbać o to, by w sypialni znalazły się rośliny.

Wpływają one na zwiększenie ilości tlenu w pomieszczeniu, jak również pomagają oczyszczać powietrze z toksyn. Dzięki temu efektywnie wpływają na poprawę jakości naszego snu.

W sypialni świetnie sprawdzą się takie rośliny jak lawenda, aloes, bluszcz angielski czy passiflora, waleriana i jaśmin.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.