Aby zrozumieć istotę rozwoju wielu problemów zdrowotnych – w tym również dotyczących nieprawidłowej masy i składu ciała, należy spojrzeć na nie holistycznie. Predyspozycje do występowania wielu schorzeń związane są z uwarunkowaniami genetycznymi, wpływem środowiska, sposobem odżywiania, etc. Rozpatrując problemy z estetyką sylwetki warto również poświęcić uwagę psychologicznej naturze człowieka.
Ewolucyjne implikacje
Często mówi się, iż człowiek jest zwierzęciem stadnym. Wskazują na ten fakt ewolucjoniści – w zamierzchłych czasach, w których żyli nasi przodkowie, odłączenie się od grupy zmniejszało szanse na przeżycie i reprodukcję – ze względu choćby na większą ekspozycję na działanie drapieżników czy ograniczony dostęp do żywności. Współcześnie, realia się zmieniły – drapieżników nie ma, jednak mózg dalej funkcjonuje na starych zasadach. Izolacja i osamotnienie to poważne stresory – mózg „oddzielenie od stada” interpretuje jako poważne zagrożenie przetrwania.
Zdrowotne konsekwencje samotności i izolacji społecznej
Liczne badania wykazały, że stres wynikający z osamotnienia jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości zdrowotnych i wywołuje całe mnóstwo negatywnych zmian – w tym nawet na poziomie komórkowym. Przyczynia się między innymi do rozwoju choroby Alzheimera, może powodować problemy ze snem. Jest jedną z głównych przyczyn depresji, zwiększa ryzyko wystąpienia demencji oraz przedwczesnej śmierci. Badania wykazały również, iż samotność może być przyczyną nadekspresji genów w komórkach, które są odpowiedzialne za reakcję zapalną powstającą na skutek uszkodzenia tkanek w sercu. Samotność może zatem dosłownie prowadzić do „pęknięcia” serca. Co ciekawe, potwierdzono także, że poczucie osamotnienia osłabia zdolność do kontrolowania myśli, emocji i impulsów. Nasila rozwój negatywnych nawyków i zachowań zdrowotnych, ponieważ promuje impulsy, które są niezdrowe, ale przyjemne.
Samotność a estetyka sylwetki
Dr John Cacioppo z Uniwersytetu z Chicago, jeden z bardziej znanych w świecie nauki badaczy zajmujących się zdrowotnymi konsekwencjami izolacji, wskazuje jednoznacznie, iż samotność „zachęca” do zwiększonej konsumpcji produktów będących źródłem cukrów rafinowanych i nasyconych tłuszczów, zmniejsza chęć do podejmowania wysiłku fizycznego, a także zwiększa ryzyko rozwoju nałogów – w tym tytoniowego, alkoholowego czy narkotykowego. Samotność boli – aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Naturalną reakcją na bodziec bólowy jest sięgnięcie po coś, co sprawi, że choć przez chwilę poczujemy się lepiej (zastrzyk dopaminy). Bardzo często są to właśnie słodycze i niskojakościowe produkty żywnościowe, które bez wątpienia dość szybko przyczyniają się do rozwoju problemów z masą i składem ciała, a także zaburzeń odżywiania (emocjonalne jedzenie).
Podsumowanie
Poczucie osamotnienia i izolacji może generować znaczne ilości stresu, który w sposób negatywny wpływa na kondycję zdrowotną organizmu. Może także przyczyniać się do pogorszenia kompozycji sylwetki.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.