Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sarkopenia dotykać może również osób młodych!

Upływ czasu na każdym z nas prędzej czy później zaczyna odciskać swoje piętno. W pewnym momencie zaczynamy po prostu się starzeć. Naturalną konsekwencją tego procesu jest postępujący ubytek tkanki mięśniowej zwany sarkopenią. Okazuje się jednak, że we współczesnym świecie zagrożeni są nią nie tylko osoby starsze, ale także ludzie młodzi! Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić?

Czym jest sarkopenia?

Sarkopenią nazywamy proces fizjologicznego starzenia się mięśni. Towarzyszy mu ubytek tkanki mięśniowej spowodowany przez wiele czynników, takich jak choćby:

  • zmiany w połączeniach nerwowo-mięśniowych,
  • spadek poziomu testosteronu,
  • pogorszenie wrażliwości insulinowej,
  • wzrost aktywności kortyzolu,
  • zły stan odżywienia
  • niska aktywność fizyczna,
  • wiele innych.

Konsekwencje sarkopenii

Podstawową konsekwencją sarkopenii jest ubytek masy mięśniowej prowadzący z jednej strony do pogorszenia estetyki sylwetki, a z drugiej do spadku sprawności fizycznej i upośledzenia niektórych, ważnych parametrów metabolicznych. Skutkiem tego procesu może być chociażby wzrost ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości (im mniej tkanki mięśniowej posiadamy tym łatwiej o przyrost tłuszczu zapasowego). U osób starszych sarkopenia oznacza także zwiększone ryzyko upadków i towarzyszących im zwichnięć i złamań.

Sarkopenia może zacząć się już w młodym wieku

Sarkopenia to przypadłość, która przychodzi wraz z wiekiem (mowa tutaj o sarkopenii pierwotnej, wyróżnia się jeszcze sarkopenię wtórna, która może być konsekwencją choroby). Okazuje się jednak, że narażone mogą być na nią również osoby stosunkowo młode. Badania naukowe wskazują, iż pierwsze objawy występuję niekiedy u osób w wieku 25 – 30 lat! Jest to informacja druzgocząca. Tak wczesny rozwój przypadłości charakterystycznej dla osób starszych z jednej strony dowodzi bowiem w jak fatalnej kondycji jest współczesne społeczeństwo, a z drugiej – wskazuje na smutną perspektywę jego przyszłości.

Jak to możliwe, iż sarkopenia zaczyna się rozwijać w tak młodym wieku?

Przedwczesny rozwój sarkopeni związany jest z czymś co nazywane jest „zachodnim trybem życia”. Brak aktywności fizycznej i niewłaściwy sposób odżywiania zbierają swoje żniwo i sprawiają, że już w trzeciej dekadzie życia organizm zaczyna tracić tkankę mięśniową. Problem pogłębiają jeszcze: permanentny stres, powszechna słabość do używek oraz niedobory snu, które mają dziś charakter powszechny.

Podsumowanie, czyli jak walczyć z sarkopenią?

Sarkopenia jest procesem nieuchronnym – to fakt, któremu trudno zapobiec. Tyle, że nie oznacza to, iż nie można z nią walczyć. Poprzez podjęcie odpowiednich działań istnieje możliwość opóźnienia jej wystąpienia, spowolnienia progresu lub nawet zatrzymania postępów na wiele lat. W tym celu konieczne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, przy czym rozwiązaniem najlepszym jest trening siłowy. Niezmiernie ważne okazuje się także dbanie o to by organizm był odpowiednio odżywiony. Adekwatna do potrzeb fizjologicznych podaż energii, właściwe spożycie białka, witaminy D, wapnia, magnezu i kwasów omega 3  - wszystkie te czynniki mogą wpływać w sposób istotny na kondycje tkanki mięśniowej stanowić element profilaktyki sarkopenii.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.