Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Seks jak sport – działa prozdrowotnie

Seks jak sport – działa prozdrowotnie
Życie seksualne, niezależnie od tego, czy jesteśmy z niego zadowoleni czy też nie, jest najczęściej tematem wstydliwym, krępującym, takim, o którym się „nie mówi” w towarzystwie. A przecież seks jest, podobnie jak odczuwanie pragnienia i głodu, całkowicie naturalnym instynktem biologicznym. Jeżeli popęd seksualny nie zostanie zaspokojony, to może być przyczyną problemów o podłożu psychologicznym, a na pewno stanie się przyczyną frustracji i poczucia niespełnienia.

Seks odgrywa istotną rolę w związku, można rzec, że jest jednym z jego fundamentów. Jednak, gdybyśmy nie zwracali uwagi na tę jego rolę, to można byłoby śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że jest to po prostu zdrowy intensywny wysiłek fizyczny – podobnie jak podczas ćwiczeń krew w żyłach płynie szybciej, puls się zwiększa, oddech przyspiesza. Dodatkowo satysfakcjonujące życie seksualne w znacznym stopniu wpływa na postrzeganie własnej osoby, pewność siebie i poczucie atrakcyjności.

Sportowcy vs “kanapowcy”

Osoby, które regularnie trenują, są bardziej sprawne, poprzez co i dzięki czemu mają bardziej udane i satysfakcjonujące życie seksualne niż ci, którzy większość życia spędzają przed telewizorem z pilotem w jednej ręce i niezdrowymi przekąskami w drugiej. Taki stan rzeczy jest wynikiem lepszej kondycji, samoakceptacji ludzi ćwiczących. „Kanapowcy”, poprzez swoje lenistwo i złe nawyki, borykają się bardzo często ze wszelkiego rodzaju problemami zdrowotnymi. Do najczęściej występujących można zaliczyć nadmierną masę ciała, czyli otyłość, nadciśnienie, problemy z układem sercowo – naczyniowym i, co się z tym bezpośrednio wiąże, problemy z potencją.

Siedzący tryb życia i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej sprzyja także pojawieniom się stanów depresyjnych, wahaniom nastrojów, kompleksom.

Dlatego tak ważna jest regularny ruch, która pozytywnie wpłynie na zdrowie, i co się z tym ściśle wiąże, na życie seksualne.

Warto podkreślić, że o ile umiarkowana aktywność fizyczna doskonale wpływa na seks, o tyle bardzo intensywne, długotrwałe i wycieńczające organizm treningi połączone z katorżniczą, niskokaloryczną dietą mogą mieć negatywny wpływ na życie seksualne, a nawet prowadzić do zaburzeń.

Udane życie seksualne niesie za sobą szereg korzyści:
 

  • Sprzyja lepszej koncentracji i większej aktywności mózgu

  • Wpływa na zmniejszenie poziomu kortyzolu - hormonu stresu

  • Wpływa na poprawę odporności organizmu

  • Zmniejsza ryzyko zawału u mężczyzn

  • Orgazm niesie za sobą relaks, lepszy i głębszy sen

  • Przeciwdziała stanom depresyjnym

  • Pozwala dłużej cieszyć się młodym wyglądem (regularny seks 3 razy w tygodniu odmładza o nawet 10 lat)

  • Sprzyja samoakceptacji, “leczy” z kompleksów

  • Jest wyjątkowo przyjemnym sposobem spalania kalorii

Więc

Jak nietrudno zauważyć seks i sport są ze sobą ściśle powiązane i – odpowiednio „wykorzystane” – mogą przyczynić się do bardziej satysfakcjonującego życia seksualnego. Pamiętajmy, że w obu dziedzinach należy mierzyć siły na zamiary, by nie przeforsować organizmu.

Udany seks oraz regularne treningi pozwolą utrzymać ciało i duszę w lepszej kondycji, zapobiegną depresji, będą zapobiegały otyłości oraz wielu innym chorobom.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Seks