Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Silniejsze nogi, to sprawniejszy mózg

Silniejsze nogi, to sprawniejszy mózg
Większość z nas dostrzega zależność pomiędzy ćwiczeniami, a wzrostem siły i sprawności fizycznej, czy też zmiany w wyglądzie. Czy aktywność fizyczna wpływa tylko na to jak wyglądamy i jak silni jesteśmy? Zdrowsze ciało to zdrowszy mózg. Wiele badań wskazuje na korelację pomiędzy regularną aktywnością fizyczną, a zdolnościami umysłowymi i spowolnionym starzeniem się umysłu. Ogromny wpływ na rozwój mózgu, jego sprawność i możliwości poznawcze mają geny i środowisko, w którym dorastamy. Czynniki te często nie są uwzględniane w badaniach co stanowi dość znaczne ograniczenie.

Co jednak, jeśli badaniu poddane zostaną bliźnięta? Bliźnięta posiadają podobne lub identyczne geny i są wychowywane w takich samych warunkach.

Badanie szukające korelacji pomiędzy sprawnością mózgu, a siłą i masą mięśniową nóg przeprowadzono na Brytyjskich bliźniętach w Kings’s Collega London.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26551663

W badaniu wzięły udział 162 zdrowe pary bliźniąt płci żeńskiej w średnim wieku.

Naukowcy przeprowadzili badania na bliźniętach, które 10 lat  wcześniej zostały przebadane pod kątem pamięci, zdolności myślenia i siły mięśni nóg. Po 10 latach powtórzono badania. Porównano siłę mięśni nóg z przed 10 lat ze zmianami w funkcjach mózgu.

Wykazano, że u tych z bliźniąt, które miały silniejsze mięśnie nóg, nastąpił najmniejszy spadek umiejętności jasnego myślenia.

U bardziej umięśnionych bliźniąt zaobserwowano średnio 18% lepszą pamięć niż u ich słabszych sióstr.

Naukowcy nie badali bezpośrednio wpływu na zdolności mózgu. Do badania wykorzystano tylko jeden obraz mózgu w średnim wieku bliźniąt.

Z pewnością należy wykonać jeszcze wiele badań, aby dokładnie poznać mechanizm wpływu ćwiczeń na zdolności mózgu. Niemniej jednak, to kolejny powód, który pokazuje nam, że warto ćwiczyć i wzmacniać siłę mięśni. Istotne, nie tylko ze względu na wygląd i proporcje, może okazać się uwzględnianie nóg w planie treningowych, a także bieganie czy  jazda na rowerze.

Podsumowując, mózg potrzebuje ćwiczeń, by zachować sprawność. Poprawa siły nóg może wpływać w dłuższej perspektywie na zdrowsze starzenie poznawcze.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Trening