Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Silniejsze nogi to sprawniejszy mózg

Silniejsze nogi to sprawniejszy mózg
Większość z nas dostrzega zależność pomiędzy ćwiczeniami a wzrostem siły i sprawności fizycznej, czy też zmiany w wyglądzie. Czy aktywność fizyczna wpływa tylko na to jak wyglądamy i jak silni jesteśmy? Zdrowsze ciało to zdrowszy mózg. Wiele badań wskazuje na korelację pomiędzy regularną aktywnością fizyczną a zdolnościami umysłowymi i spowolnionym starzeniem się umysłu. Ogromny wpływ na rozwój mózgu, jego sprawność i możliwości poznawcze mają geny i środowisko, w którym dorastamy. Czynniki te często nie są uwzględniane w badaniach, co stanowi dość znaczne ograniczenie.

Badanie naukowe

Co jednak jeśli badaniu poddane zostaną bliźnięta? Bliźnięta posiadają podobne lub identyczne geny i są wychowywane w takich samych warunkach. Badanie szukające korelacji pomiędzy sprawnością mózgu a siłą i masą mięśniową nóg przeprowadzono na Brytyjskich bliźniętach w Kings’s Collega London.

Badanie znajdziesz tutaj:

W badaniu wzięły udział 162 zdrowe pary bliźniąt płci żeńskiej w średnim wieku.

Naukowcy przeprowadzili badania na bliźniętach, które 10 lat wcześniej zostały przebadane pod kątem pamięci, zdolności myślenia i siły mięśni nóg. Po 10 latach powtórzono badania. Porównano siłę mięśni nóg sprzed 10 lat ze zmianami w funkcjach mózgu.

Wyniki badania

Wykazano, że u tych z bliźniąt, które miały silniejsze mięśnie nóg, nastąpił najmniejszy spadek umiejętności jasnego myślenia. U bardziej umięśnionych bliźniąt zaobserwowano średnio 18% lepszą pamięć niż u ich słabszych sióstr.

Naukowcy nie badali bezpośrednio wpływu na zdolności mózgu. Do badania wykorzystano tylko jeden obraz mózgu w średnim wieku bliźniąt.

Z pewnością należy wykonać jeszcze wiele badań, aby dokładnie poznać mechanizm wpływu ćwiczeń na zdolności mózgu. Niemniej jednak to kolejny powód, który pokazuje nam, że warto ćwiczyć i wzmacniać siłę mięśni. Istotne, nie tylko ze względu na wygląd i proporcje, może okazać się uwzględnianie nóg w planie treningowych, a także bieganie czy jazda na rowerze.

Podsumowanie

Mózg potrzebuje ćwiczeń, by zachować sprawność. Poprawa siły nóg może wpływać w dłuższej perspektywie na zdrowsze starzenie poznawcze.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.