Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Składniki mineralne szczególnie ważne w okresie jesienno- zimowym

W jednym z poprzednich artykułów zwróciłem uwagę na witaminy „C” i „D”, których odpowiednio wysokie spożycie z żywności czy też dodatkowa podaż w postaci suplementu może być szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym. Nie tylko jednak odpowiednie spożycie witamin, ale również składników mineralnych to ważny elementem zdrowej i zbilansowanej diety.

Warto pamiętać o odpowiedniej podaży wapnia. Jak wskazują badania, znaczna część Polaków nie dostarcza właściwej dawki tego pierwiastka z konwencjonalnej żywności. Co prawda jest to niezależne od pory roku, ale biorąc pod uwagę fakt, że dość często spotkać można preparaty zawierające i wapń i witaminę D, zakup takiego suplementy wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza przy niskim udziale w jadłospisie produktów mlecznych. W okresie zimowym zazwyczaj mniej jemy zielonych warzyw, które również są cennym źródłem wapnia.

Potas również należeć może do deficytowych składników diety. Zwłaszcza w okresie zmniejszonego spożycia owoców i warzyw. Dobrym źródłem pokarmowym tego pierwiastka są m.in. ziemniaki. Wiele osób uważa ziemniaki za niepożądany element diety. Tymczasem opinia, zgodnie z którą są one nadzwyczaj tuczące i nie zawierają żadnych cennych składników odżywczych jest niesprawiedliwa.

Ziemniaki, zwłaszcza gotowane na parze w mundurkach, są bardzo dobrym źródłem witaminy C i potasu. Warto postawić na odpowiednio wysoką podaż potasu z diety, ponieważ suplementy zawierają go zazwyczaj bardzo niewiele.

Kondycję psychofizyczną w okresie jesienno-zimowym wspomóc może także magnez. Już niewielkie obniżenie spożycia magnezu może doprowadzać do pogorszenia nastroju, problemów ze snem i niekorzystnych objawów ze strony układu krążenia.

Nasiona takie jak pestki dyni, a także kakao czy wody mineralne stanowić mogą cenny element diety. Suplement zawierający magnez i witaminę B6 brany przed snem stanowić może rozwiązanie bardzo pomocne dla osób, które nie dostarczają odpowiedniej ilości tego pierwiastka z diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.