Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Solcoseryl – sposób na lepszą regenerację?

Solcoseryl – sposób na lepszą regenerację?
Solcoseryl to środek, który może służyć do wspomagania sportowców oraz bardzo aktywnych fizycznie osób. Środek ten występuje zarówno jako żel lub maść do stosowania na rany suche oraz mokre, jak również pod postacią ampułek wykorzystywanych do iniekcji domięśniowych czy wlewów dożylnych. Solcoseryl podawany dożylnie lub domięśniowo może zostać uznany za środek dopingujący, nie mniej jednak substancja ta nie znajduje się na liście środków zakazanych.

W dzisiejszym artykule chciałabym przyjrzeć się substancji, o której w ostatnim czasie zrobiło się dość głośno. Coraz więcej sportowców, nie tylko tych wyczynowych, ale i amatorów, sięga po substancje wspomagające procesy regeneracyjne. Jedną z takich substancji jest właśnie solcoseryl.

Czym jest solcoseryl?

Solcoseryl to bezbiałkowy dializat z krwi cieląt.  Solcoseryl zawiera szereg naturalnych substancji o małej masie cząsteczkowej. Znajdziemy w nim glikolipidy, które są ważnym składnikiem błon komórkowych, nukleozydy i nukleotydy, oligopeptydy, niezbędne pierwiastki śladowe, elektrolity. Solcoseryl jest lekiem sprzedawanym na receptę.

Jak działa solcoseryl?

Solcoseryl wpływa przede wszystkim na poprawę krążenia krwi. Dzięki temu solcoseryl przyczynia się do aktywizacji transportu tlenu i jego wykorzystania przez komórki organizmu. Wpływa również na przyspieszenie transportu glukozy oraz substancji odżywczych do komórek. Dzięki temu komórki są lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione.

Solcoseryl usprawnia więc proces regeneracji komórek, wpływa na usprawnienie procesów naprawczych uszkodzonych tkanek. Ponadto środek ten stymuluje fosforylację oksydacyjną, która stanowi główne źródło ATP. ATP, czyli adenozynotrifosforan, Stanowi nośnik energii chemicznej używanej w metabolizmie komórki. Tym samym zwiększa się wewnątrzkomórkowy metabolizm energetyczny, zwiększają się również zapasy wysokoenergetycznych fosforanów.

Solcoseryl przyczynia się do stabilizacji błon komórkowych oraz utrzymania na właściwym poziomie homeostazy osmotycznej i jonowej. Dzięki temu zapobiega lub zmniejsza wtórne zmiany zwyrodnieniowe, a także odwracalne zmiany komórek. Solcoseryl nasila również syntezę kolagenu

Środek ten wykazuje również właściwości neuromodulacyjne oraz neurotroficzne, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu homeostazy ośrodkowego układu nerwowego oraz regeneracji uszkodzonych tkanek.

Kiedy zaleca się stosowanie solcoserylu?

Środek ten zalecany jest w przypadku poparzeń, jak również odmrożeń oraz odleżyn i wszelkiego rodzaju innych ranach. Może być stosowany zarówno miejscowo w postaci maści/żelu, jak również można podawać go domięśniowo lub dożylnie.

Solcoseryl stosowany jest również w zapaleniach rogówki, chorobach tętnic, w nadżerkach błon śluzowych, a także po przeszczepach oraz operacjach plastycznych. Stosuje się go po udarach mózgu, urazowych uszkodzeniach mózgu w leczeniu stanów zapalnych oraz angiopatii cukrzycowej.

Solcoseryl może być też świetnym środkiem dla osób chorujących na choroby autoimmunologiczne i cierpiących na permanentne stany zapalne. Bóle stawów i silne stany zapalne towarzyszą często takim chorobom jak zapalenie tarczycy Hashimoto czy też RZS – Reumatoidalne Zapalenie Stawów. Stany zapalne, w których leczeniu może pomóc solcoseryl, towarzyszą również cukrzycy i insulinooporności.

Solcoseryl znajduje zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych. Wykazuje również działanie radioochronne, przez co może być podawany w przypadku skażeń promieniotwórczych i skażeń środkami chemicznymi.

Dlaczego solcoseryl może znaleźć zastosowanie u sportowców?

Solcoseryl wykazuje działanie zbliżone do insuliny. Stymuluje transport glukozy i elementów odżywczych do komórek. Ułatwia przyswajanie elementów odżywczych, co powoduje, że organizm osoby trenującej jest znacznie lepiej odżywiony. Solcoseryl polepsza znacznie krążenie krwi oraz utrudnia gromadzenie się mleczanu i przyspiesza jego rozkład.

W jakim celu sportowcy mogą stosować solcoseryl?

Solcoseryl stosowany jest przez sportowców w celu poprawienia procesów regeneracyjnych oraz poprawienia transportu tlenu do komórek, co może się przełożyć docelowo na lepszą regenerację, a tym samym również lepszą wydolność i lepsze wyniki sportowe.

Solcoseryl można stosować profilaktycznie u osób ciężko trenujących codziennie w postaci zastrzyków po 2-4ml (1-2 ampułki) lub ok. 3-4 razy w tygodniu po 6-10 ml (3-5 ampułek) +/- w zależności od potrzeb i masy mięśniowej, w postaci wlewów dożylnych. Korzystne działanie Solcoserylu zaczyna się od ok. 30 min (od iniekcji) i osiąga swój szczyt po ok. 2 do 6 godzinach. Nie odnotowano skutków ubocznych przyjmowania solcoserylu.

Należy jednak zwrócić uwagę na inne preparaty zawierające potas, gdyż sam solcoseryl zawiera jego spore ilości. Przyjmując solcoseryl nie należy stosować dodatkowych preparatów z potasem.

Podsumowanie

Solcoseryl jest bezbiałkowym dializatem z krwi cieląt. Jest to środek, który sprawdzi się nie tylko u chorych, ale także jako idealny „suplement” wspomagający regenerację u osób trenujących.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.