Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Spacer – dla poprawy zdrowia, jako wsparcie odchudzania

Spacer – dla poprawy zdrowia, jako wsparcie odchudzania
Spacer to jedna z najprostszych form aktywności, dostępna niemalże dla każdego. Często jednak niedoceniana. Wiele osób uważa, że efektywne odchudzanie możliwe jest wyłącznie przy wdrożeniu intensywnych treningów i rygorystycznej diety. Tymczasem regularne spacery połączone z racjonalną dietą mogą przynieść rewelacyjne efekty w redukcji masy ciała.

Spacer - najbardziej uniwersalna forma aktywności

Jak mawiał Arystoteles, nie ma nic gorszego dla organizmu człowieka niż długotrwała fizyczna bezczynność. Ruch to najlepsze lekarstwo. Gdy wysiłek fizyczny odbywa się na świeżym powietrzu, ilość jego zalet jest jeszcze większa.

Nie każdy jest w stanie biegać, jeździć na rowerze czy wykonywać ciężkie treningi. Jednak niemalże każdy może spacerować. Ten rodzaj aktywności uprawiać można bez względu na wiek czy stan portfela.

Chodzenie jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej uniwersalnych form ruchu. W marszu nie ma fazy lotu, która jest np. w bieganiu. Oznacza to, że podczas chodzenia nie obciążamy stawów i aparatu ruchu. Narażeni jesteśmy na mniejsze ryzyko kontuzji.

Niewiele rodzajów aktywności fizycznej przynosi tak wiele korzyści, co regularne spacery.

Spacer dla zdrowia

Regularne chodzenie jest zbawienne dla naszego zdrowia. Już 30 minut spaceru dziennie pomoże poprawić ogólny stan zdrowia, samopoczucie, zwiększyć wydatek energetyczny i zachować szczupłą sylwetkę.

Jakie korzyści przynosi spacerowanie?

Wzmacnia serce

Spacery wpływają na poprawę krążenia krwi i lepsze dotlenienie organizmu. Dzięki temu mogą skutecznie zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Osoby, które regularnie spacerują mają zdrowsze, bardziej sprawne tętnice, co wpływa na lepszy przepływ krwi i prawidłowe ciśnienie krwi.

Poprawia nastrój

Podczas spaceru organizm jest lepiej dotleniony, to wpływa na poprawę samopoczucia, chroni przed wahaniami nastroju i chronicznym zmęczeniem.

Jeśli czujesz się przemęczony pracą, nie odpoczywaj na kanapie przed telewizorem. Wyjdź na spacer!

Wspomaga odchudzanie

W odróżnieniu od joggingu, dynamiczny spacer nie obciąża stawów ani kręgosłupa, pozwala za to spalić porównywalną ilość kalorii, dzięki czemu zwiększamy nasz dzienny wydatek energetyczny.

Podczas godzinnego, intensywnego marszu możesz spalić nawet około 600 kcal, a w trakcie powolnego spaceru około 200 kcal. Ilość spalonych kalorii zależy od uderzeń serca na minutę oraz czasu poświęconego na wysiłek.

Poprawia działanie układu nerwowego

Spacery na świeżym powietrzu są niezastąpionym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Dotleniony i zrelaksowany organizm funkcjonuje dużo sprawniej.

Pomaga zapobiegać osteoporozie

Spacery wpływają na poprawę wchłaniania wapnia w organizmie, dzięki czemu narządy wewnętrzne są w lepszej kondycji, a kości są mocniejsze.

Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi

Regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności pomagają utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.

Spacery mogą stanowić skuteczną metodę prewencji przed rozwojem insulinooporności i cukrzycy, a także mogą znaleźć zastosowanie jako środki służące do leczenia wyżej wymienionych dolegliwości – zwłaszcza w ich pierwszych stadiach rozwoju.

Ile i jak spacerować?

  • Porzuć siedzący tryb życia, zrezygnuj z przesiadywania na kanapie. Zacznij spacerować!
  • Optymalna i najzdrowsza ilość kroków na dobę to więcej niż 8, a nawet 10 tysięcy. Zakładając, że nasz krok liczy 65 cm, najzdrowszy dystans, który powinniśmy pokonywać wynosi około 6,5 kilometra dziennie.
  • Przy obecnym trybie życia wiele osób nie przekracza jednak nawet 5 tysięcy kroków na dobę. To zdecydowanie za mało, aby być zdrowym, mieć dobre samopoczucie i kondycję.
  • Zeby sprawdzić, ile kroków dziennie wykonujesz potrzebujesz krokomierza. Nie musisz kupować specjalnego urządzenia. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz odpowiednią aplikację.
  • By spacery przyniosły korzyści, o których była mowa wcześniej, najważniejsze żeby były systematyczne. Najlepsze efekty dla zdrowia i samopoczucia osiągniesz spacerując codziennie przez minimum 30 minut.
  • Wybierając się na spacer pamiętaj o odpowiednim, wygodnym obuwiu. Ubrania ani buty nie powinny krępować Twoich ruchów.
  • Spacerując, staraj się zachować wyprostowaną postawę ciała.
  • Nie staraj się na siłę wydłużać kroków. Jeśli chcesz iść szybciej, zwiększ prędkość wykonywanych kroków, a nie ich długość.
  • Spacerować można samemu, z psem, z przyjaciółmi, z rodziną, po mieście, w lesie i brzegiem morza, o każdej porze roku i każdej porze dnia, bez specjalnego sprzętu.

Podsumowanie

Nawet jeśli regularnie ćwiczysz, nie przekreślaj spacerów. Spacer to nie tylko aktywność dla osób starszych czy schorowanych. Chód nazywany jest często królową ćwiczeń fizycznych. Mówi się, że w żadnych innych ćwiczeniach nie osiąga się takiej harmonii w pracy mięśni i krwi. Można wykonywać go o dowolnej porze roku i w dowolnym czasie, niezależnie od wieku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.