Czy stan zapalny jest powiązany z nowotworami?
Tak, wg licznych badań, zapalenie jest kluczowe dla rozwoju nowotworu. Wiele środowiskowych przyczyn raka i czynników ryzyka ma powiązanie z wywoływaniem przewlekłego stanu zapalnego. Do 20% nowotworów związanych jest z przewlekłymi infekcjami, 30% można przypisać paleniu tytoniu i zanieczyszczeniom wdychanym w powietrzu, takim jak krzemionka i azbest, a 35% można przypisać czynnikom dietetycznym (z tego do 20% przypadków raka wiąże się z otyłością).
Wiele nowotworów powstaje w miejscach występującego zakażenia, przewlekłego podrażnienia i zapalenia.
Nie tylko stan zapalny ma tu znaczenie, także np. towarzyszące różnorakim patologicznym stanom uszkodzenia DNA. Najbardziej znany przykład dotyczy raka wątrobowokomórkowego wywołanego przez N-Nitrozodimetyloaminę (DEN). Powoduje ona uszkodzenie DNA, martwicę komórek, reakcję zapalną, która sprzyja rozwojowi guza.
Drugi przykład dotyczy szkodliwego działania kwarcu i krystobalitu związanego z wdychaniem pyłu, który może przedostawać się płuc i tam działać toksycznie wywołując przewlekłą reakcję zapalną, a następnie zmiany zwłóknieniowe. Skutkiem takich procesów jest rozwój krzemowej pylicy płuc, a w wielu przypadkach także raka płuca.
Wydaje się, iż środowisko wokół guza, w którym występują komórki zapalne, ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju, przeżycia i migracji po ustroju (oczywiście nie wszystkie guzy cechuje duża agresywność).
Odpowiedź zapalna odgrywa decydującą rolę na różnych etapach rozwoju nowotworu, w tym w inicjacji (np. nagromadzenie mutacji, a także zmiany wywołane przez czynniki chemiczne, fizyczne, jak i biologiczne, np. wirusy.
Stan zapalny mogą zmniejszać:
- regularna aktywność fizyczna
- odpowiednia podaż zdrowych tłuszczów
- unikanie cukrów prostych
- unikanie odkładania się tkanki tłuszczowej
- unikanie narażenia na czynniki środowiskowe itd.
przeczytaj koniecznie: Naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Jeśli masz problem z zaplanowaniem aktywności i ułożeniem diety, skorzystaj z pomocy trenerów i dietetyków serwisu PoTreningu.pl.