BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Stan zapalny a nowotwory

Stan zapalny a nowotwory
Otyłość, zła dieta, bogata w węglowodany proste, podaż tłuszczów trans i nasyconych, zbyt duża ilość kwasów tłuszczowych omega-6 i zbyt mała z grupy omega-3 sprzyjają nasilaniu stanu zapalnego w ustroju.

Czy stan zapalny jest powiązany z nowotworami?

Tak, wg licznych badań, zapalenie jest kluczowe dla rozwoju nowotworu. Wiele środowiskowych przyczyn raka i czynników ryzyka ma powiązanie z wywoływaniem przewlekłego stanu zapalnego. Do 20% nowotworów związanych jest z przewlekłymi infekcjami, 30% można przypisać paleniu tytoniu i zanieczyszczeniom wdychanym w powietrzu, takim jak krzemionka i azbest, a 35% można przypisać czynnikom dietetycznym (z tego do 20% przypadków raka wiąże się z otyłością).

Wiele nowotworów powstaje w miejscach występującego zakażenia, przewlekłego podrażnienia i zapalenia.

Nie tylko stan zapalny ma tu znaczenie, także np. towarzyszące różnorakim patologicznym stanom uszkodzenia DNA. Najbardziej znany przykład dotyczy raka wątrobowokomórkowego wywołanego przez N-Nitrozodimetyloaminę (DEN). Powoduje ona uszkodzenie DNA, martwicę komórek, reakcję zapalną, która sprzyja rozwojowi guza.

Drugi przykład dotyczy szkodliwego działania kwarcu i krystobalitu związanego z wdychaniem pyłu, który może przedostawać się płuc i tam działać toksycznie wywołując przewlekłą reakcję zapalną, a następnie zmiany zwłóknieniowe. Skutkiem takich procesów jest rozwój krzemowej pylicy płuc, a w wielu przypadkach także raka płuca.

Wydaje się, iż środowisko wokół guza, w którym występują komórki zapalne, ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju, przeżycia i migracji po ustroju (oczywiście nie wszystkie guzy cechuje duża agresywność).

Odpowiedź zapalna odgrywa decydującą rolę na różnych etapach rozwoju nowotworu, w tym w inicjacji (np. nagromadzenie mutacji, a także zmiany wywołane przez czynniki chemiczne, fizyczne, jak i biologiczne, np. wirusy.

Stan zapalny mogą zmniejszać:

  • regularna aktywność fizyczna 
  • odpowiednia podaż zdrowych tłuszczów
  • unikanie cukrów prostych
  • unikanie odkładania się tkanki tłuszczowej
  • unikanie narażenia na czynniki środowiskowe itd.

przeczytaj koniecznie: Naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Jeśli masz problem z zaplanowaniem aktywności i ułożeniem diety, skorzystaj z pomocy trenerów i dietetyków serwisu PoTreningu.pl.

 

 

Źródła: Lisa M. Coussens i in. „Inflammation and cancer” https://www.nature.com/articles/nature01322 Sergei I.Grivennikov „Immunity, Inflammation, and Cancer” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867410000607 dr hab. ELŻBIETA BRUCHAJZER „N-Nitrozodimetyloamina. Dokumentacja proponowanych dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego” http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-69aa3554-0458-46a7-b3ac-a50c02f804e0/c/elzbieta_bruchajzer_3_2019.pdf

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.