Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sterydowo-witaminowa mieszanka i jej konsekwencje

Nadużywanie sterydów anaboliczno-androgennych dotyczy zarówno sportowców wyczynowych, jak i osób amatorsko zajmujących się sportem. O tym, że stosowanie „koksu” może potencjalnie wiązać się z rozmaitymi konsekwencjami zdrowotnymi wiadomo powszechnie, ale zdecydowana większość stosujących uznaje, że w ich wypadku uda się ten problem ominąć, przecież niemal „wszyscy biorą i żyją”, a jakoś nikt specjalnie się nie skarży…

W istocie rzeczy jednak problem związany z konsekwencjami stosowania sterydów jest realny i namacalny. Świadczą o tym zapiski w literaturze medycznej, jak i też przypadki wylewów, zawałów czy bezpłodności u osób lubujących się w życiu na „koksie”. Choć powszechne jest przekonanie, że aby ustrzec się przed niepożądanymi skutkami zdrowotnymi, wystarczy zastosować specjalny „odblok”, „osłony” i suplementować się omega 3 i witaminami – to jest to niestety przekonanie wyjątkowo złudne. W niniejszym artykule pokrótce opiszę przypadek dwóch facetów, którzy postanowili w trakcie cyklu sterydowego zafundować sobie dodatkowo odżywczą mieszankę witaminową w postaci preparatu weterynaryjnego zawierającego witaminy A, E, D i K.

Oba przypadki miały miejsce w 2009 roku. Na wydział nefrologii szpitala Geral de Fortaleza trafiło dwóch wysportowanych mężczyzn, jeden w wieku 21 drugi w wieku 30 lat. Skarżyli się na silne bóle brzucha, nudności i wymioty. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że stężenia mocznika w surowicy wynosi u nich wnosi odpowiednio 79 i 52 mg/dl (norma - 15-39 mg/dl), a stężenie kreatyniny 3,9 i 1,9 mg / dl (norma - 0,7-1,4 mg/dl). Diagnoza: ostre uszkodzenie nerek. Dodatkowo sprawę komplikowała silna hiperkalcemia spowodowana wysoką podażą witaminy D. Biopsja nerek wykazała  śródmiąższowe zapalenie nerek i ostrą martwicę kanalików nerkowych.

Korelacja pomiędzy stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych i skrajnie wysokich dawek witamin a opisanymi tutaj skutkami zdrowotnym ma potwierdzenie w diagnozie lekarskiej i dość obszernej dokumentacji medycznej. Warto wspomnieć, że mężczyźni, których krótką historię powyżej przedstawiłem nie stanowią w tej kwestii wyjątku. Przeglądając dostępną literaturę można natknąć się na zdecydowanie więcej podobnych przypadków.  Oczywiście tzw. „bicie soku” nie zawsze ma taki finał, a nawet można powiedzieć, że często niepożądane objawy mają charakter przejściowy i nie wymagają interwencji lekarskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że stosowanie sterydów może mieć tragiczne konsekwencje.

Źródła: IntUrolNephrol. 2009;41(3):717-23. Epub 2009 Apr 23.Acute kidney injury due to anabolic steroid and vitamin supplement abuse: report of two cases and a literature review.Daher EF, Silva Júnior GB, Queiroz AL, Ramos LM, Santos SQ, Barreto DM, Guimarães AA, Barbosa CA, Franco LM, Patrocínio RM.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.