Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Testosteron i DHT - dwa bratanki

Testosteron i DHT - dwa bratanki
Kwestie związane z testosteronem i mechanizmem jego działania nie są do końca poznane – współcześni naukowcy intensywnie pracują nad rozwiązaniem tej fizjologicznej zagadki. W niniejszym artykule postaram się w przystępny sposób wyjaśnić na czym polegają wątpliwości związane z tym jakże ważnym, anabolicznym hormonem i jego metabolitami.

DHT (dihydrotestosteron) w powszechnym przekonaniu jest „niechcianym dzieckiem testosteronu”, które odpowiada za łysienie, przerost prostaty i inne niepożądane skutki aktywności anabolicznej męskich hormonów. Tymczasem, jak wspomniałem w poprzedniej części tego artykułu aktywnością anaboliczną przewyższa on swojego antenata. Dlaczego więc zależy nam na zwiększaniu poziomu testosteronu, a nie DHT?

Pomijając już kwestię wyżej wymienionych negatywnych skutków wynikających z podwyższonego poziomu DHT, należy zwrócić uwagę na fakt , iż istnieje jeszcze jeden ważny aspekt związany z jego aktywnością biologiczną. Jak już sobie powiedzieliśmy, w przypadku zdecydowanej większości komórek to DHT odpowiada za „moc” testosteronu. Natomiast sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku…. tkanki mięśniowej!!! Otóż okazuje się, iż w mięśniach aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który odpowiada za przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), jest relatywnie niska. Oznacza to, że jedynie niewielkie ilości testosteronu ulegają przemianom do DHT. Z drugiej strony wysoka jest też aktywność enzymów, które DHT rozkładają (takich jak 3 alfa i 3 beta HSD). Można by więc założyć, że w mięśniach to nie DHT, a przede wszystkim testosteron odpowiada za przebieg procesów anabolicznych.

Żeby jednak trochę zaciemnić obraz, podkreślę, że powyższa wypowiedź dotycząca mechanizmu działania testosteronu na komórki mięśniowe jest póki co hipotezą – zwłaszcza w kontekście najnowszych badań. Niedawno grupa naukowców z Wydziału Inżynierii Medycznej Uniwersytetu Tokijskiego wykazała , iż aktywność 5-alfa-reduktazy w tkance mięśniowej choć w normalnych warunkach jest niska, to zwiększa się w trakcie wysiłku. To z kolei sugeruje, że jednak DHT może pełnić tutaj bardzo istotną rolę, a skupianie się jedynie na samym testosteronie nie jest do końca uzasadnione. Są to w świetle dotychczasowych ustaleń istotne odkrycia, możliwe bowiem że zrewolucjonizują podejście środowisk naukowych i w dalszym etapie sportowych do roli testosteronu i DHT we wspomaganiu zdolności wysiłkowych i kształtowania ogólnie rozumianej formy sportowej.