Jednak zanim udamy się na siłownię po okresie leczenia, musimy otrzymać zielone światło od lekarza prowadzącego. Powinien wskazać nam on wymiar, w jakim możemy wrócić do treningów, jakich ćwiczeń powinniśmy unikać, a na których skupić swoją uwagę, aby przyspieszyć regenerację. Musimy mieć pewność, że trening, który podejmiemy, nie będzie wpływał na uszkodzoną część ciała czy niesprawny układ, jak i rodzaj uzależnienia, z jakim walczymy. Przykładowo, osoby uzależnione od amfetaminy mają problemy z uregulowaniem czynności akcji serca, gdzie np. wykorzystanie treningu biegowego się nie sprawdza, a bardziej bazować powinniśmy na wysiłkach mniej dynamicznych, jak trening siłowy.
Musimy pamiętać, że wykorzystanie środków o działaniu narkotycznym sprawia wrażenie dobrego samopoczucia i nastroju, ale tylko w sposób złudny. W tym samym czasie substancje chemiczne sieją spustoszenie w całym ciele, niszcząc układ nerwowy, krwionośny, pokarmowy czy też hormonalny. Dysfunkcje ww. układów wpływać będą również na nasze możliwości lokomocyjne, na to, jak postrzegamy świat nie tylko wizualnie, ale i psychosomatycznie.
Aby szybciej przywrócić równowagę naszego ciała i wspomóc wyprowadzenie z uzależnienia, wykorzystać można trening siłowy, jak i szeroko rozumianą aktywność sportową. Wysiłek nie tylko pozwoli nam na poprawę nastroju, ale również przyczyni się do przywrócenia biochemii naszego ciała. Wykorzystanie rutyny treningowej, jak i wejście w “fit lifestyle”, pozwoli nam na stworzenie nowego, uporządkowanego stylu życia, co jest podstawowym elementem wychodzenia z nałogu.
Psycholodzy wskazują na fakt, że wykorzystanie treningu może być zdrową, dobrą formą, aby rozpraszać naszą uwagę, która skoncentrowana jest na problemie uzależnienia. Wysiłek pozwala się pozbyć natrętnych myśli, które skłaniać nas będą do ponownego wykorzystania używki. Trening ma służyć nam na wzór długopisu, którym bawią się często osoby, które rzucają palenie. Ma być on substytutem czynnika uzależniającego. Co więcej, trening siłowy powodować będzie wzrost endorfin, co pozwoli redukować napięcie nerwowe i stres. Ćwiczenia są doskonałym sposobem również na to, aby podnieść poziom serotoniny, która pozwoli nam poczuć się spokojniejszym, jak i szczęśliwszym. Oba hormony łagodzić będą skutki obniżonego samopoczucia i nastroju, które mogą powodować depresję. Przy wyborze aktywności ważne jest, aby zastosować tą dyscyplinę, którą lubisz uprawiać, ale która jednocześnie sprawiać będzie Ci nieco trudności. Chodzi tutaj o efekt, który będzie powodował przyjemność, jak i dawał okazję do tego, aby wyrobić chęć lekkiej rywalizacji samym ze sobą. Przełoży się to na poczucie spełnienia, że przełamaliśmy pewien opór, własne możliwości, granice.
Działania tego typu pozwolą Ci na budowanie pewności siebie. Poprawi się również Twój wygląd zewnętrzny, gdyż szybciej krążąca po organizmie krew dostarczy do tkanek więcej tlenu i składników odżywczych. Skóra robi się bardziej sprężysta, odbudowuje się tkanka mięśniowa. Trening siłowy odbuduje w Tobie pokłady życiowej energii, pozwoli Ci podejmować częściej działania, nie tylko te związane z treningiem, ale i aktywnością zawodową czy też relacjami z bliskimi, które mogły ulec pogorszeniu ze względu na nałóg. Uprawianie aktywności fizycznej to również okazja na to, aby złapać nowe kontakty z ludźmi, które podzielać będą podobne zainteresowania. Jest to okazja na to, aby zyskać wsparcie.
Podsumowanie
Aktywność fizyczna to nie tylko okazja do usprawnienia struktur typowo somatycznych. Jest to również element psychoterapii. Wysiłek fizyczny pomoże zapomnieć nam o uzależnieniu, złagodzi stres, jak i odbuduje zniszczony organizm. To doskonały sposób na podniesienie samooceny, odbudowanie relacji z osobami bliskimi czy nawiązanie nowych znajomości. Dlatego też trening powinien być nierozłącznym elementem rehabilitacji, jak i terapii osób uzależnionych.