Charakterystyka
Triphala jest jedną z najpopularniejszych mieszanek leczniczych, z powodzeniem stosowanych od tysięcy lat w medycynie Ajurwedyjskiej. Popularność jej w krajach Europy nie jest jeszcze tak wielka, jak ma to miejsce w Azji. Jednak jej prozdrowotne właściwości powoli stają się coraz bardziej doceniane.
Skład mieszanki stanowią trzy owoce:
-
Bibhitaki (Terminala belerica, Beheda, Bellirica Myrobalan) – jest drobnym i suchym owocem o cierpko-słodkim smaku. Jego nazwa dosłownie oznacza "oddalający choroby". W skład Bibhitaki wchodzą przede wszystkim białka, w ilości 45% i oleje 35%. W skład tłuszczów wchodzą kwasy: palmitynowy 35%, linolenowy 31%, oleinowy 24%. Ta wyjątkowa kompozycja wspomaga regulację cholesterolu i proporcji lipoprotein w organizmie człowieka, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.
-
Amalaki (Amla, Agrest Indyjski, Emblica officinalis) – jest owocem o przeważającym kwaśnym smaku. Bogate źródło flawonoidów, antyoksydantów, karotenów, witaminy C (20 razy wyższa zawartość niż w cytrynie). Dzięki wchodzącym w jej skład taninom jest jednym z niewielu owoców, które w wyniku przechowywania i ogólnej obróbki nie powodują strat witaminy C. Ma on właściwości zwiększające wydzielanie soków żołądkowych, co przyczynia się do poprawy trawienia białek w żołądku. Wykazano również pozytywny wpływ na regenerację wątroby.
-
Haritaki (Harada, Chebulic Myrobalan) – owoc o słodkim smaku. W jego skład wchodzą między innymi: węglowodany, aminokwasy, taniny, sitosterol, kwas sukcynytowy. Roślina ta ma cenne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zwalczając np. bakterie E. coli. Dzięki właściwościom rozkurczowym wpływa pozytywnie na bolesne skurcze jelit. Działanie przeciwbakteryjne i pozytywny wpływ na układ trawienny przyczynia się do walki z wrzodami żołądka, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy uchyłkowatości jelita. Stwierdzono również pewne właściwości przeciwnowotworowe oraz pomocne w łagodzeniu objawów wirusa HIV, dzięki pozytywnemu wpływowi na układ immunologiczny.
Badania naukowe
W badaniu z 2016 roku przeprowadzonym przez School of Bio Scieneces and Technology w Indiach wykazano znaczące hamowanie mediatorów zapalnych (PGE2, TNFα, IL-1β, IL-6. MCP-1, VEGF, NO) u szczurów z artretyzmem, które otrzymywały triphalę. Zaobserwowano również zmniejszenie wewnątrzkomórkowych wolnych rodników i enzymów lizosomalnych. Daje to potencjalne właściwości przeciwzapalne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Badanie przeprowadzone w 2012 roku przez Irla Institute of Technology and Science w Indiach wykazało, że myszy otrzymujące suplementację triphala przez 10 tygodni straciły na masie ciała (trzewna tkanka tłuszczowa). Poprawił się również ich profil lipidowy. Obniżeniu uległa ogólna wartość cholesterolu, trójglicerydów i lipoprotein LDL. Wzrosły z kolei lipoproteiny HDL. Poprawie uległa również wrażliwość insulinowa.
Ciekawie przedstawiają się wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez naukowców z USA. Zbadali oni wpływ suplementacji Triphala na zmniejszenie proliferacji i indukowanie apoptozy w komórkach raka okrężnicy u ludzi. Stwierdzono, iż triphala zależnie od dawki, wykazała właściwości antyproliferacyjne i proapoptotyczne w komórkach nowotworowych. Oznacza to, że triphala może służyć jako skuteczny środek chemoprewencyjny wobec raka okrężnicy. Określono również, iż zdecydowanie należy rozszerzyć badania na zaawansowanych stadiach nowotworu oraz w czasie chemioterapii.
Podsumowanie
Triphala bez wątpienia jest perspektywicznym mieszanką o wstępnie udowodnionych właściwościach leczniczych. Warto zastosować ją w stanach chorobowych układu trawiennego czy insulinooporności, gdzie najlepiej się sprawdza.