Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

„Urlopowa” apteczka – w co ją zaopatrzyć?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a w raz z nimi sezon urlopowy. To najlepszy czas, aby odpocząć, naładować baterie oraz uwolnić się od zmartwień i monotonii codzienności. Aby wyjazdu nie popsuły poszukiwania apteki, gdy nagle pojawi się ból głowy, problemy z gardłem, czy też niewielkie zatrucie pokarmowe, należy ułatwić sobie życie i odpowiednio zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami.

Przed każdym wyjazdem sprawdź, czy twoja apteczka jest odpowiednio przygotowana. Jeżeli nie wiesz, jak ją skompletować, to podpowiemy, co powinno się w niej znaleźć.

Apteczkowy zestaw obowiązkowy:
 

 • Leki przyjmowane na co dzień (weź pod uwagę ewentualną konieczność przechowywania ich w lodówce)

 • Środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczające (ból głowy, zęba, bóle menstruacyjne)

 • Środki zabezpieczające przed komarami i kleszczami oraz preparaty stosowane po ukąszeniu owadów

 • Specyfiki na biegunkę, zaparcia, niestrawność i wzdęcia, preparaty elektrolitowe

 • Środki opatrunkowe, dezynfekujące rany, opatrunki, pęseta, nożyczki

 • Leki zbijające temperaturę, termometr, tabletki na gardło

 • Maści/żele pomocne w przypadku stłuczeń, skręceń, czy też siniaków

 • Preparat chroniący przed słońcem – należy odpowiednio dobrać filtr, a także środek na poparzenia słoneczne

 • Środek na chorobę lokomocyjną

Na co należy zwrócić uwagę:
 

 • Koniecznie sprawdź, czy nie upłynęła data ważności lekarstw i preparatów, które zabierasz ze sobą.

 • Przechowuj leki i resztę środków w odpowiednich warunkach; nie wystawiaj ich na światło i unikaj trzymania w wysokiej temperaturze.

 • Wyjeżdżasz na wakacje z nastawieniem na wylegiwanie się na słońcu i błogie nic nie robienie? Zanim wyciągniesz się na nagrzanym słońcem piasku sprawdź, czy leki, które przyjmujesz w połączeniu z promieniami słonecznymi nie dadzą przykrych efektów ubocznych. W niektórych przypadkach nie pomogą nawet wysokie filtry słoneczne. Nie masz pewności, czy możesz beztrosko korzystać ze słonecznych kąpieli? Czytaj ulotki, pytaj farmaceutów, konsultuj się z lekarzem – to rozwieje wątpliwości.

 • Jeżeli przyjmujesz leki na receptę, to zadbaj o ty, by mieć ich przy sobie odpowiednią ilość i nie tracić czasu na wizyty u lekarza lub też miej przy sobie receptę (przyda się też, gdy np. będziesz chciał o kilka dni przedłużyć wakacje). Upewnij się tylko, czy w miejscu, do którego się wybierasz, stosowany przez ciebie lek jest dostępny.

 • Część z leków/preparatów wymaga popicia/rozrobienia w wodzie. Zadbaj o to, by mieć ją ze sobą lub przemyśl, czy będziesz miał możliwość jej kupienia w przypadku konieczności spożycia lekarstwa.

Przygotowując apteczkę „urlopową” weź pod uwagę miejsce wyprawy, długość jej trwania, indywidualne potrzeby własne oraz towarzyszy podróży (np. choroby przewlekle). Z prostymi dolegliwościami poradzisz sobie sam, jednak w przypadku poważnych chorób, zatruć, nieprzemijającej biegunki niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Sama apteczka, nawet najlepiej skompletowana, nie wystarczy.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.