IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Uwaga – zabójcze kleszcze! Czyli wakacje bez stresu

Od kilku lat w mediach mamy do czynienia z kampanią strachu – przestępczość, brak przyszłości, szkodliwe bakterie, wirusy, zwierzęta, choroby. Czy ktoś pamięta nagłówki gazet z czasów „epidemii BSE” i te teksty, szczególnie podczas urlopów? Przykładowo cytat z „Wprost” z 2001 roku: „Liczba Brytyjczyków zarażonych chorobą Creutzfeldta i Jakoba, pochodną od BSE, może przekraczać 2 mln. Symulacje komputerowe przeprowadzone przez tygodnik "Nature" wskazują, że nawet przy najbardziej pesymistycznych założeniach liczba ofiar nie powinna być większa niż 140 tys. Jak wiadomo, skończyło się na strachu.

Najbardziej powszechna grypa, której nikt się nie boi – powoduje śmierć od „250 tys. do 500 tys. osób rocznie!”. Tymczasem SARS o którym każdy słyszał, zabrało ledwie 774 osoby, a ptasia grypa (H5N1) 262 osoby. Codziennie na serce w Polsce umiera 230 mężczyzn i 250 kobiet. „Na nadciśnienie choruje ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, a 7 milionów rocznie umiera z tego powodu.

Podobnie było ze świńską grypą i dziesiątkami innych „śmiertelnych plag”. Nikt nie przejmuje się tym, co faktycznie zabija ludzkość – czyli np. nadwagą, cukrzycą (i powszechnym spożyciem cukru), brakiem aktywności fizycznej. Dodatkowo na Polskich drogach rocznie ginie kilka tysięcy osób. „W 2011 roku wydarzyły się 40 065 wypadków drogowych, w których zginęło 4189 osób”. Boisz się chorób, które zabiły garstkę ludzi, a wsiadasz do samochodu? To jest najbardziej niebezpieczna rzecz, jaką będziesz w życiu robić (o ile stale nie przebywasz w strefie działań wojennych). Po drugie dbaj o swoje zdrowie, ogranicz spożycie węglowodanów, zlikwiduj nadwagę, dbaj o serce. A jak jest z kleszczami i zagrożeniem jakie stanowią dla człowieka? Z pewnością, jest wyolbrzymiane.

W podobnym tonie co o SARS czy H5N1 media donoszą o kleszczach. Nie ma żadnego sensu bać się na wyrost i nie chodzić np. do lasu. Profilaktyka to używanie preparatów odstraszających kleszcze, długie spodnie, ubrania zakrywające ręce, nakrycie głowy oraz przeglądanie ciała po spacerze. Kleszcze mogą być nosicielami np. zapalenia opon mózgowych lub boreliozy. Ale popatrzymy realnie: to, że upadnie nas kleszcz jest mało prawdopodobne, a jeszcze mniej – że trafimy na zainfekowanego osobnika. Ze spacerów do lasu kleszcze przynoszą zwykle nasi czworonożni ulubieńcy – warto przejrzeć skórę psa, szczególnie jeśli ma dłuższą sierść.

Co robić jeśli ze spaceru przynieśliśmy „ósmego pasażera Nostromo”? Kleszcza można wykręcić pęsetą, następnie zdezynfekować miejsce ukąszenia (np. spirytusem). Nie należy smarować kleszcza masłem ani stosować innych „domowych sposobów”. Przy odrobinie wprawy niechciany pasażer daje się łatwo usunąć. Należy zadbać o pozbycie się kleszcze w całości, by uniknąć zakażenia. Jeśli pojawią się nietypowe objawy chorobowe (bóle w kościach, gorączka), warto skontaktować się z lekarzem.

Dostępne są szczepionki chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu – każdy musi sam rozważyć sens stosowania podobnego preparatu, tym bardziej że łączny koszt szczepień może wynieść nawet 200 zł. Nie muszę dodawać, że na „kleszczowej panice” doskonale zarabiają producenci preparatów odstraszających (dla ludzi i zwierząt domowych)oraz szczepionek. Również, stosowanie podobnych preparatów należy dobrze przemyśleć. O wiele większym ryzykiem jest bowiem podróż na wakacje samochodem, niż największe nawet ilości kleszczy w lasach. W czasie urlopu nie warto zaprzątać sobie głowy wyimaginowanymi zagrożeniami, a cieszyć się z wolnego czasu, pogody oraz spędzać czas na sportowo. 

Źródła: 1. „Epidemia strachu” Wprost. Numer: 7/2001 (951) 2. „Groźna grypa, czyli dlaczego warto się szczepić” Gazeta Wyborcza. 3. http://dlakierowcow.policja.pl/download/15/90806/Segregator1.pdf 4. http://szpital.elblag.pl/szcms/index.php?article=572

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.