Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W czym może pomóc praktykowanie jogi?

Joga włączana jest coraz częściej do zajęć fitness. Jej zalety wykraczają jednak znacznie poza wpływ na ciało. Dawać ma nie tylko wzmocnienie mięśni, ale również uspokojenie nerwów, poprawę krążenia i osiągnięcie równowagi wewnętrznej.

Czym jest joga?

Joga to starożytny, klasyczny system filozoficzny, który wywodzi się z Indii. Słowo „joga” oznacza łączenie, integrowanie, scalanie.

Praktykowanie jogi prowadzić ma do scalania osobowości na płaszczyźnie psychicznej, emocjonalnej i fizycznej.

Patańdżali – autor jednego z najstarszych tekstów o jodze – pisał, że joga jest powstrzymaniem poruszeń świadomości.

Joga pomaga zatrzymać codzienną, nieustającą gonitwę myśli oraz przejść w stan koncentracji umysłu.

Koncentracja przechodzi z czasem naturalnie w medytację. Ona stanowi natomiast zjednoczenia ciała, umysłu i duszy.

Praktyka jogi zaczyna się od przywrócenia równowagi na poziomie fizycznym. Początkowo polega na pracy z ciałem i prawidłowym oddechem.

Podstawą treningu są asany oraz pranajamy.

Asany to gimnastyczne pozycje o działaniu wzmacniającym, rozciągającym oraz oczyszczającym ciało.

Pranajamy polegają na kontroli oddechu.

Najbardziej popularna w krajach zachodnich jest hatha-joga. Ha oznacza energię słoneczną, aktywną, męską. Tha księżycową, pasywną, żeńską. Hatha jest to stan równowagi między nimi.

Korzyści, jakie daje joga

Ćwicząc jogę już po kilku sesjach można odczuć jej pozytywne oddziaływanie.

Pozytywnie wpływa na układ krwionośny

Według badań, u kobiet i mężczyzn ćwiczących jogę stwierdza się około 20–30% mniejsze ryzyko udaru mózgu.

Dzięki wykonywaniu asan zwiększa się ruchomość w stawach międzykręgowych, dzięki czemu panują lepsze warunki krążenia w naczyniach kręgosłupa. Regularne wykonywanie asan poprawia krążenie oraz ukrwienie mózgu, a także narządów wewnętrznych.

Regularne praktykowanie jogi wpływa również na zwiększenie objętości płuc i poprawę wydolności organizmu.

Lepsze krążenie krwi i lepsze dotlenienie komórek to więcej energii i lepsze samopoczucie. Lepiej dotleniony mózg to lepsza pamięć i koncentracja.

Jest bezpieczna dla stawów

Wykonywanie asan nie jest obciążające dla stawów. Dzięki czemu jogę ćwiczyć mogą bez obaw również osoby starsze czy też osoby po przebytych kontuzjach.

Zmniejsza ryzyko demencji

Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawia się ogólne samopoczucie i stan zdrowia osoby praktykującej. Lepsze ukrwienie mózgu to mniejsze ryzyko wystąpienia chorób degeneracyjnych, takich jak Alzheimer.

Wzmacnia i rozciąga całe ciało

Asany nie są ćwiczeniami dynamicznymi, wymagają jednak przyjęcia – często trudnej- pozycji i utrzymania jej przez pewien czas. Trwanie w asanie zużywa niewiele energii, jednak skutecznie rozciąga i wzmacnia mięśnie.

W jodze nie pracujemy nad wyizolowanymi partiami mięśniowymi. W trakcie wykonywania asan pracuje całe ciało i wszystkie najważniejsze partie mięśniowe.

Joga stawia nie tylko na wzmocnienie mięśni, ale również na ich elastyczność. Warto pamiętać o tym, że mięśnie oprócz siły muszą mieć odpowiedni zakres ruchu.

Jest to niezwykle istotne, a często uprawiając inne dyscypliny zapominamy o tym.

Uspokaja i łagodzi objawy stresu

Zbawienny jest również wpływ jogi na układ nerwowy. Systematyczne wykonywanie asan daje uspokojenie umysłu. Wykonywane spokojnie, w skupieniu, powoli, asany pomagają uspokoić myśli, oderwać się od problemów dnia codziennego. Tak wielka koncentracja i spokój umysłu nie są możliwe do osiągnięcia w trakcie wykonywania innych ćwiczeń fizycznych.

Pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę

Pozycje przyjmowane w jodze posiadają lecznicze działanie na organizm człowieka. Pomagają osiągnąć stan zrównoważenia, symetrii i harmonii organizmu. Większość dolegliwości i zaburzeń wynika z niedoboru lub nadmiaru energii. Prawidłowe wykonywanie asan pomaga odpowiednio rozdysponować energię w organizmie. Gdy osiągamy równowagę energetyczną, organizm wraca do równowagi.

Dla kogo joga?

Jogę może ćwiczyć praktycznie każdy. Niezależnie od wieku, płci czy sprawności fizycznej.

Nie wszystkie pozycje, nie wszystkie asany będą odpowiednie dla każdego. Jednakże ich poziom trudności można bez problemu dobrać do umiejętności osoby ćwiczącej.

Na wzmocnienie i rozciągnięcie ciała nigdy nie ma złej pory.

Podsumowując, choć joga nie jest stricte sportem, to uznawana jest za technikę ćwiczeń i system ruchowej rekreacji. Zasadniczo joga ma przeciwdziałać stresowi. Gdyż to on powoduje problemy związane ze zbyt sztywnymi mięśniami i brakiem rozluźnienia. Ze względu na korzenie w buddyzmie, joga utożsamiana jest z ćwiczeniami zarówno ciała, jak i duszy. To w zdrowotnym wpływie na nasz organizm leży siła jogi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.