Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W czym zabierać jedzenie do pracy? Czyli pudełka i torby na żywność

W czym zabierać jedzenie do pracy? Czyli pudełka i torby na żywność
Zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób zaczyna dbać o to, co spożywa w ciągu dnia. Coraz częściej zabieramy swoje jedzenie do pracy czy na uczelnię. Nie ulega wątpliwości, że jedzenie przygotowane w domu jest zdrowsze i bardziej wartościowe niż kupiona w biegu drożdżówka czy hot-dog. Musimy jednak zadbać o to, by posiłki te odpowiednio zapakować.

Pudełko pudełku nierówne

Oczywiście kwestią pierwszorzędną jest to, co zapakujemy do pudełek i zjemy w ciągu dnia. Szybko jednak przekonasz się, że pudełko pudełku nierówne.

Na początku sprawdzą się zwykłe plastikowe pudełka. Na pewno masz takich w domu kilka. Najważniejsze by dobrze się zamykały i były szczelne.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Jeśli zamierzasz stosować tak zwaną „dietę pudełkową” na co dzień, koniecznie zwróć uwagę na to, z czego zostały wykonane pudełka, których używasz. Czy mają odpowiednie atesty? Czy przechowywanie w nich żywności każdego dnia jest bezpieczne?

Najlepszym wyborem pod kątem wpływu na nasze zdrowie wydaje się przechowywanie jedzenia w pojemnikach szklanych. Niestety nie są wówczas najlżejsze i niespecjalnie nadają się do codziennego noszenia w torbie. Jeśli jednak szukasz pojemnika odpowiedniego do trzymania jedzenia w domu, lepiej zdecyduj się na pojemniki wykonane ze szkła.

Jeśli pojemniki zabierasz do pracy i podgrzewasz w mikrofalówce, zadbaj o to, by były one do tego przeznaczone. Nigdy nie podgrzewaj jedzenia w mikrofalówce w pojemniku, który nie jest do tego przeznaczony. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój pojemnik nadaje się do wysokiej temperatury - nie ryzykuj. Podgrzej jedzenie na talerzu. Na przyszłość unikaj zakupu pudełek, które nie są opisane.

Syntetyczne pudełka uwalniają do żywności toksyny. Jedną z takich substancji jest BPA – bisfenol A. Związek oddziałuje na poziom hormonów w naszym organizmie i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób, na przykład nowotworów.

Unikaj opakowań z poniższymi oznaczeniami:

  • 01 PET,
  • 03 PVC,
  • 06 PS.

Sięgaj natomiast po opakowania z poniższymi oznaczeniami:

  • 02 HDPE,
  • 05 PP.

Jeśli korzystasz ze zmywarki, zwróć również uwagę na to, czy dany pojemnik można w ten sposób myć.

Po drugie: wygoda

Jeśli zabierasz ze sobą jednogarnkowe danie, typu gulasz, w zupełności wystarczy jednokomorowy pojemnik.

Jeśli jednak twoje dania składają się z mięsa, kaszy/ryżu/ziemniaków i sałatki, warto zainwestować w pojemniki z przedziałkami, dzięki którym całość nie zmiesza się razem, tworząc mało estetyczne danie. Wybierając pojemniki z podziałkami zwróć uwagę, czy podziałki zostały wykonane na całej wysokości pojemnika. Jeśli nie, jedzenie wymiesza się po wrzuceniu pudełka do torby.

Zawsze zwracaj również uwagę na zamknięcie pojemnika. Najlepsze są takie, które posiadają zatrzaski. Ryzyko, że coś się otworzy i wyleje w torbie zostaje zminimalizowane. Niektóre lepsze pojemniki posiadają również gumowe uszczelki. Jeśli często nosisz posiłki, w których znajdują się sosy lub inne półpłynne składniki, warto zainwestować w tego typu pudełka.

Do przenoszenia zup najlepiej sprawdzą się termos lub specjalne pojemniki z uszczelkami.

Na koktajle idealne są modne słoiki lub shakery. Te pierwsze mają jedną wadę - są szklane, a przez to dość ciężkie.

Na suplementy: pill box

Jeśli w ciągu dnia łykasz sporo suplementów, ciężko zabierać ci ze sobą wszystkie opakowania oraz pamiętać, by każdy z nich wziąć, rozwiązaniem może być pill box. Jest to małe opakowanie z kilkoma przegródkami. Każdego dnia rano możesz zapakować do niego suplementy do wzięcia na cały dzień i bez problemu zabrać ze sobą. Pomaga w zapamiętaniu, co już wzięliśmy danego dnia, a czego jeszcze nie.

Gdy wychodzisz na cały dzień…

Jeśli często zdarza ci się wychodzić z domu na cały dzień i musisz zabierać po kilka pudełek z jedzeniem, dobrym rozwiązaniem są specjalne torby do przenoszenia posiłków w pudełkach. Torby takie kupujemy wraz z pojemnikami (można dokupić kompatybilne elementy), dzięki temu wszystkie pudełka idealne się mieszczą i nie przelatują w torbie z miejsca na miejsce. Najczęściej zawierają od 2 do 5 pojemników, które wykonane są z wysokiej jakości plastiku przeznaczonego do mycia w zmywarce.

Dodatkowo torby takie często wyposażone są również w shaker, wkłady chłodzące oraz pill box.

Zaletą toreb na posiłki jest to, że latem pomagają utrzymać niską temperaturę jedzenia, dzięki czemu nie musimy się martwić, że jedzenie się zepsuje. Zimą natomiast pomagają utrzymać przez kilka godzin ciepło posiłków. Dzięki czemu nie musimy jeść zimnego jedzenia, nawet wówczas, gdy nie mamy możliwości jego podgrzania.

Torby z pojemnikami na posiłki łączą design z funkcjonalnością. Są idealne dla ceniących komfort i wygodę, a także chcących się zdrowo odżywiać przez cały dzień.

Jedyną wadą takich toreb jest ich stosunkowo wysoka cena. Najtańsze modele kupimy już za około 100 zł, najdroższe za prawie 900 zł.

Podsumowanie

Warto zadbać o to, w czym przenosimy przygotowane przez nas jedzenie. Pudełko pudełku nie równe. Im dłużej żyjesz „na pudełkach” tym bardziej docenisz komfort, jaki potrafią zapewnić dobrej jakości, nieprzeciekające pudełka.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.