Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta pudełkowa – wady i zalety

„Dieta pudełkowa” w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Co ciekawe jej podstawowe założenia nie odnoszą się bezpośrednio do składu jakościowego i ilościowego posiłków, a pomimo to realizowana konsekwentnie – podobno – pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej diecie, zwracając uwagę na jej zasady oraz oczywiście – wady i korzyści wynikające z ich realizowania.

Skąd się wzięła nazwa diety?

Chyba pierwsze pytanie jakie przychodzi do głowy po zetknięciu się z terminem „dieta pudełkowa” jest to dotyczące jego genezy. Skoro dieta bananowa opiera się głównie na bananach, kapuściana – na zupie z kapusty, to dieta pudełkowa…? Nie, na szczęście nic z tych rzeczy. To nie jest sposób odżywiania zakładający konieczność spożywania tektury. Dieta pudełkowa to sposób odżywiania polegający na tym, że kompleksowo zaplanowany zestaw całodniowy posiłków zamawiamy z dostawą do domu, a potrawy przychodzą w jednostkowych opakowaniach, zwanych – pudełkami. Posiłki można zarówno zjeść od razu, jak i schować do lodówki lub zabrać ze sobą do szkoły lub pracy.

Pomysł na „dietę z dostawą do domu” ma już kilka dobrych lat, ale to właśnie w ostatnim czasie zaczyna cieszyć się rosnącą popularnością. Do wzrostu zainteresowania przyczyniły się wypowiedzi niektórych gwiazd i celebrytów, przyznających otwarcie, iż z powodzeniem korzystają z tego typu rozwiązań. W związku z tym, że niekiedy wypowiedzi te powiązane były z tematyką utraty nadmiernej masy ciała, sprawa nabrała rozgłosu i w efekcie dziś obserwujemy intensywny rozrost branży cateringu dietetycznego.

Czy to się sprawdza?

Teoretycznie „dieta pudełkowa” to kompleksowy sposób odżywiania opracowany przez specjalistę dietetyka na podstawie szczegółowego wywiadu, w ramach którego poruszane są zagadnienia dotyczące m.in. dziennej aktywności, preferencji i nietolerancji pokarmowych, celu i innych kwestii. Tak przynajmniej być powinno i oczywiście nie ma powodów ku temu, by zakładać, że jest inaczej. Decydując się na dietetyczny catering otrzymujemy więc zestaw posiłków zbilansowanych pod potrzeby naszego organizmu i cele jakie przed sobą stawiamy. Jeśli powyższe założenia są zrealizowane, to oczywiście dieta powinna zadziałać zgodnie z jej przeznaczeniem. Czy mamy gwarancję, że tak się stanie? Oczywiście nie, ale również decydując się na innego rodzaju formy współpracy z dietetykiem, czy też układając dietę na własną rękę takich gwarancji mieć nie możemy.

Wady diety pudełkowej

Podstawową zaletą diety pudełkowej jest czas – nie tracimy go na żmudne przygotowywanie potraw. Fakt, że opracowana jest ona przez dietetyka również jest niewątpliwą zaletą. Fakt jednak, iż posiłki przygotowywane są przez osoby trzecie budzić może pewne kontrowersje dotyczące faktycznej realizacji teoretycznych założeń ustalonej diety. Mówiąc wprost, czym innym jest zjeść od czasu do czasu posiłek w restauracji czy zamówić coś (najlepiej zdrowego) do domu, a czym innym jest powierzyć przygotowanie wszystkich posiłków grupie osób, które nawet jeśli są wybornymi kucharzami – nie oszukujmy się – realizują masowe zlecenie. Przygotowując posiłki samodzielnie możemy mieć większą kontrolę nad tym co de facto spożywamy.

Osobną kwestią jest skład jakościowy posiłków. Na potrzeby niniejszego artykułu przejrzałem oferty kilku firm oferujących catering dietetyczny, ideowo nastawionych na odchudzanie i promowanie zdrowego stylu życia. Przeglądając przykładowe jadłospisy natknąłem się na pozycje takie jak jogurt truskawkowy, kisiel cytrynowy, deser malinowy, musli, ciastka maślane – wszystkie te produkty są dość obfitym źródłem cukrów rafinowanych. To jedynie przykłady, podobnych składników jest więcej. Wątpliwości można mieć też, co do założeń dotyczących np. bilansowania diety redukcyjnej – większość firm oferuje po prostu pułapy typu 1000, 1200, 1500kcal (maksimum). Tak więc w przypadku osób aktywnych fizycznie realizowanie założeń diet tego typu może mieć fatalne konsekwencje. Zdarzają się też oferty diet bardziej kalorycznych, typu 1800 czy 2000kcal, ale dla regularnych bywalców klubów fitness taka dawka energii to stanowczo za mało.

Osobnym zagadnieniem jest cena. Co prawda można znaleźć firmy oferujące usługi abonamentowe gdzie przy zadeklarowaniu miesięcznej współpracy koszt jednego dnia diety wynosi 40zł (czyli 1200zł miesięcznie). Dotyczy to jednak zazwyczaj dość ubogich wersji menu. Kiedy piszę „ubogich” mam na myśli tutaj zarówno dzienną podaż energii (1000kcal), jak i dobór produktów bazowych. Z oczywistych względów łososia czy wołowiny w takim menu spodziewać się nie można. W przypadku diet bardziej kalorycznych i bardziej różnorodnych oczywiście koszt jest wyższy. Przykładowo jedna z firm oferuje dietę dla mężczyzn w wersji Premium w cenie 2000zł za miesiąc, zastrzegając że cena dotyczy sytuacji, w której potrawy dowożone są jedynie w dni robocze.

Żeby było jasne – nie oceniam czy to dużo czy mało za rodzaj i jakość usługi. Jestem jednak przekonany, iż jedynie pewna grupa dobrze usytuowanych osób będzie mogła pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Co więcej, nie ulega też wątpliwości, że jest to opcja nawet kilkukrotnie droższa niż ta, która zakłada iż żywimy się na własną rękę. Nawet jeśli chcielibyśmy doliczyć wizytę u dietetyka, który powiem nam co i kiedy jeść, czy też już zwłaszcza zakup abonamentu na trening i dietę w serwisie potreningu.pl, to i tak żywienie we własnym zakresie jest rozwiązaniem o wiele bardziej korzystnym ekonomicznie niż opcja cateringu.

Dieta pudełkowa w wersji home-made

Czy można powiedzieć, że „dieta pudełkowa” jest przeznaczona tylko dla nielicznych, bardzo dobrze usytuowanych finansowo jednostek? Oczywiście nie! „Dietę pudełkową” stosować może każdy i nie wymaga to żadnych dodatkowych nakładów finansowych poza jednorazowym wydatkiem kilkudziesięciu złotych na zakup pojemników na jedzenie. Cały „myk” polega na tym, by przy pomocy tych niezwykle praktycznych gadżetów przeorganizować swoją codzienną dietę.

W pojemnikach na jedzenie możemy przechowywać sałatki, kanapki, dania obiadowe, dietetyczne desery, koktajle i innego typu potrawy, zapewniając sobie bieżący dostęp do odpowiednio zbilansowanych posiłków przez cały dzień, zarówno w domu, jak i w pracy, szkole czy podróży. Jedyne co musimy zrobić to wygenerować pewną ilość czasu na to by owe posiłki przygotować. Jeśli zadbamy o dobrą organizację i nie zdecydujemy się na zbytnio wyszukane i czasochłonne potrawy wystarczy naprawdę od 30 do 60 minut w ciągu doby na to by skomponować dzienne menu. Z resztą pisząc o tym nie odkrywam Ameryki, a przypominam o praktyce, którą od dawna stosują sportowcy, modelki i modele oraz osoby, którym zależy na zachowaniu estetycznej sylwetki.

Podsumowanie

„Dieta pudełkowa” może stanowić prosty i wygodny sposób na to by poprawić swoją sylwetkę oraz przede wszystkim by zdrowo się odżywiać w każdej sytuacji. Warto jednak mieć na uwadze, że oprócz najbardziej kosztownych jej wersji, zakładających skorzystanie z usług firmy cateringowej mamy także możliwość wprowadzenia alternatywy, która nie zrujnuje naszego budżetu. W celu skorzystania z tej możliwości należy po prostu… kupić pojemniki na jedzenie i na bieżąco z nich korzystać.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.