Skręcenie
Dochodzi do niego w stawie na skutek nagłego ruchu, który przekracza zakres fizjologiczny. Objawem zewnętrznym może być krwiak, natomiast wewnątrz dochodzi do uszkodzeń torebki i chrząstki stawowej oraz więzadła.
Doznaniu kontuzji mogą przyjąć takie czynniki jak:
-
Nadwaga/otyłość
-
Słaba kondycja fizyczna lub nadmiernie wyczerpujące treningi nie dające organizmowi możliwości zregenerowania się
-
Źle dobrany sprzęt treningowy, brak ochraniaczy i złe obuwie
Po czym można rozpoznać skręcenie stawu?
-
Nasilający się przy próbie dotyku ból w okolicy kontuzjowanego stawu
-
Problemy z wykonaniem ruchu w stawie
-
Zasinienie, wyraźny obrzęk.
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia stawu
Przede wszystkim na początku powinno się ocenić stan ogólny osoby poszkodowanej. Jeżeli życiu jej nie zagraża niebezpieczeństwo, to należy zając się skręconym stawem. Sprawdzić, czy w obrębie stawu pojawia się silny ból, sinienie, problem z wykonaniem ruchu w pełnym zakresie lub też czy zakres ten się znacznie zwiększył. Jeżeli obawy wskazują na złamanie, skręcenie lub też zwichnięcie, to w dalszej kolejności powinno się staw unieruchomić (dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku złamania kości).
Uszkodzoną powierzchnie schładzać można przed około 15-20 minut okładami z lodu (nie przykładanymi bezpośrednio na skórę, gdyż to może skończyć się odmrożeniem), smarując maścią chłodzącą, przeciwobrzękową i przeciwzapalną. Należy ją unieść, co przyczyni się do poprawy ukrwienia i znacząco wpływa na zmniejszenie obrzęku. W warunkach domowych możemy schładzać kontuzję zimną wodą.
Skręcony staw należy „zwolnić” z wysiłku fizycznego, czyli powinno się jak najbardziej go odciążyć, nie przemęczać. Jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, to wizyta u ortopedy będzie stanowiła konieczność. Lekarz zleci sporządzenie zdjęcia RTG i na jego podstawie podejmie decyzje dotyczącą dalszego postępowania. Może nim być nałożenie opaski, szyn gipsowych lub gipsu, użycie stabilizatorów rehabilitacyjnych lub funkcjonalnych. Przy kręcenie stawu kolanowego lub kostki zalecane jest chodzenie przy pomocy kul.
Podsumowując
Aby zminimalizować możliwość jakiejkolwiek kontuzji, w tym skręcenia stawu, należy naprawdę solidnie przykładać się do rozgrzwki, nie rezygnować ze sprzętu ochraniającego podczas ćwiczeń, a także dobierać dobrej jakości sprzęt treningowy. A jeżeli mimo wszystko dojdzie do kontuzji, absolutnie nie powinno się kontynuować treningów, tylko udać się do lekarza w celu zdiagnozowania. Lepiej dmuchać na zimne, niż doprowadzić do stanu, kiedy to bolesny, zaniedbany kontuzja zabiera możliwość uprawiania ukochanej aktywności fizycznej.